NEWS

Podejście do walentynek zmienia się wraz z długością trwania związku

Wydaje się, że walentynki na dobre zagościły w polskiej tradycji. Jak wynika z badania PAYBACK Opinion Poll zdecydowana większość Polaków pozytywnie ocenia obchodzone 14 lutego święto zakochanych, a ponad połowa ankietowanych (55%) celebruje ten dzień. Sposoby spędzania walentynek zmieniają się jednak wraz z długością trwania związku.

Z badania PAYBACK wynika, że pary będące razem krócej niż rok planują przede wszystkim wybrać się 14 lutego do kina (29%), kawiarni (24%) lub przygotować w domu romantyczną kolację dla swojej „drugiej połówki” (22%). Nieco inne plany mają osoby tworzące kilkuletnie związki (do 5 lat). W tegoroczne walentynki zamierzają wybrać się na kolację do restauracji (22%), do kina (21%), a 14% ankietowanych z tej grupy planuje z okazji dnia zakochanych krótki wyjazd.

W domowym zaciszu, ale jeszcze bez konkretnego planu walentynki zamierzają spędzić pary o dłuższym stażu (5-10 lat). Tę odpowiedź wskazało 22% ankietowanych. Nieco mniej osób z tej grupy (19%) planuje wybrać się do kina, a 17% ankietowanych przygotuje w domu romantyczną kolację dla bliskiej osoby. Podobne plany mają Polacy tworzący najdłuższe związki (powyżej 10 lat). W domu, ale bez skonkretyzowanych jeszcze pomysłów, dzień św. Walentego spędzi 21% ankietowanych. Na romantyczną kolację do restauracji wybiera się 18% osób, a samodzielnie chce ją przygotować 16% ankietowanych.  

Z badania przeprowadzonego przez PAYBACK wynika również, że im pary są dłużej razem, tym częściej składają sobie walentynkowe życzenia. Zadeklarowało to 70% osób będących w związku krócej niż rok, a w przypadku par z przynajmniej 10-letnim stażem było to aż 91% ankietowanych.

Co kupić z okazji walentynek?

70% Polaków zamierza wręczyć swojej drugiej połówce prezent z okazji walentynek. Nieco ponad 40% tych osób planuje wydać na ten cel mniej niż 50 zł. Porównując jednak wyniki z ubiegłych lat widać, że Polacy z roku na rok przeznaczają na walentynkowe prezenty coraz więcej. Większą kwotę na upominki planują wydać panowie niż panie (a przynajmniej – tak deklarują). Najwięcej prezentów o wartości wyższej niż 100 zł zakupią natomiast mężczyźni, którzy są ze swoimi partnerkami dłużej niż 10 lat.

Wydatki Polaków na walentynki

 

2014

2015

2016

2017

do 50 zł

68%

55%

53%

41%

51 – 100 zł

22%

31%

34%

36%

powyżej 100 zł

10%

13%

13%

23%

 

Kobiety wybierają najczęściej dla swoich ukochanych książki (13%), słodycze (13%) oraz perfumy (12%). Mężczyźni z kolei kupują najchętniej swoim „drugim połowom” kwiaty (45%), biżuterię (18%), a także perfumy (17%). Czy odpowiada to jednak pragnieniom samych zainteresowanych? Otóż jak wynika z ankiety PAYBACK panie najbardziej chciałyby otrzymać z okazji walentynek biżuterię (33%), kwiaty (18%) oraz bilety, np. do teatru czy na koncert (14%). Dla panów idealnym prezentem będzie książka (16%), perfumy (15%) lub bilet na jakieś wydarzenie (14%).

Dobrym prezentem może być również niespodzianka dla bliskiej osoby. Planuje ją przygotować blisko 70% Polaków. Warto zauważyć, że najwyższy odsetek takich deklaracji (87%) pada ze strony osób będących w związku krócej niż rok. Wśród pomysłów na niespodziankę dla drugiej połówki prym wiedzie przygotowanie romantycznej kolacji (37%) oraz wręczenie bukietu kwiatów (19%).

W walentynki chcemy być bardziej atrakcyjni

65% kobiet deklaruje, że w walentynki przykłada większą wagę do swojego wyglądu niż na co dzień. Ponad połowa pań twierdzi, że stara się  zrobić wszystko, żeby spodobać się partnerowi w tym dniu. Na przygotowanie się do walentynkowej randki blisko połowa ankietowanych kobiet potrzebuje od 30 do 60 minut. Dla 30% pań jest to czas dłuższy niż przed codziennym wyjściem. Co trzecia z kobiet deklaruje, że przed walentynkową randką robi staranniejszy makijaż i fryzurę.

Mężczyźni są pod tym względem mniej drobiazgowi. Większą wagę do swojego wyglądu w dniu św. Walentego przykłada 41% z nich. Podobnie jak panie – najczęściej mieszczą się ze swoimi przygotowaniami do randki w granicach pół godziny-godziny (39%). Dla prawie 30% mężczyzn czas ten nie odbiega od standardu, ale dla co piątego pana są to dłuższe przygotowania niż na co dzień. Ponad 40% mężczyzn deklaruje jednak, że stara się zrobić wszystko, żeby spodobać się swojej partnerce w tym dniu. Jak wynika z badania PAYBACK w święto zakochanych największą wagę do swojego wyglądu przykładają kobiety i mężczyźni, którzy są razem krócej niż rok.

Polacy lubią walentynki

Większość Polaków pozytywnie odnosi się do obchodzonego 14 lutego święta zakochanych. Połowa osób uważa, że to miły zwyczaj i dobra okazja, żeby wyrazić swoje uczucia. Prawie co trzeci ankietowany twierdzi, że to dobra okazja do „odświeżenia relacji” w związku, a przeszło 20% osób lubi to święto i atmosferę panującą wokół tego dnia. Przeciwnicy walentynek uważają z kolei, że to komercyjne święto nastawione na konsumpcję i niemające z miłością nic wspólnego (5%). Dla części osób jest to wręcz niepotrzebna celebracja, ponieważ według nich uczucia powinno się okazywać cały rok (4%). 

www.payback.net

JK