NEWS

Już wkrótce 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST!

Już wkrótce 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST!

Pokazy ponad 150 filmów z kilkudziesięciu krajów świata, koncerty, spotkania z twórcami oraz wiele innych wydarzeń dodatkowych czeka na gości wyjątkowego festiwalu TOFIFEST. Impreza odbędzie się w Toruniu od 21 do 29 października.

Antybohater Tofifest

Wszyscy kochamy Don Vita Corleone z „Ojca Chrzestnego” Francisa Forda Coppoli, Travisa Bickle’a z filmu „Taksówkarz” Martina Scorsese, Leona z filmu Luca Bessona „Leon zawodowiec” czy polskiego Adasia Miauczyńskiego z filmów Marka Koterskiego. Wśród postaci serialowych z sympatią odnosimy się do Tony’ego Soprano z „Rodziny Soprano” czy łobuzów z „Peaky Blinders”. To są nasi tegoroczni Antybohaterowie, nasze odkrywane nieodgadnione zjawisko filmowe. Postać Antybohatera będzie tematem odkrywanym podczas 15. MFF Tofifest. W ramach pokazów filmowych, spotkań i dyskusji spróbujemy zdefiniować to niepokorne zjawisko. W ramach pasma Mistrzowie, towarzyszącego tematyce zjawiska festiwalowego Antybohatera, zobaczymy m.in. filmy tegorocznego laureata Złotego Anioła za niepokorność twórczą -  Marka Koterskiego, w tym m.in. kultowy „Dzień świra”, „Dom wariatów” czy „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”.

Konkurs On Air


Od bezlitosnych praw religijnych przez animowany Teheran po amerykańską sprzedawczynię, która chce zostać raperką. Wachlarz tematów podejmowanych w tym roku w filmach konkursowych jest imponujący. W konkursowym paśmie On Air zobaczymy 11 filmów reprezentujących 14 krajów, w tym aż osiem będzie miało w Toruniu swoje polskie premiery! Wszystkie staną do walki o Złotego Anioła Tofifest 2017. W konkursowym jury zasiądą m.in. Katarzyna Herman i Olga Bołądź. W ramach pasma zobaczymy m.in. tajemniczą nową produkcję science fiction polskiego twórcy Bodo Koxa, czyli „Człowieka z magicznym pudełkiem” właśnie z Olgą Bołądź w głównej roli żeńskiej. O Anioła powalczy też niezwykła amerykańska produkcja „Patti CakeS” czy animowany „Tehran Taboo”. W Toruniu odbędzie się także polska premiera francuskiego filmu „Custody” („Jusqu’à la garde”) w reżyserii Xaviera Legranda, który jest gościem tegorocznej edycji Tofifest. Obraz zdobył w tym roku na festiwalu w Wenecji nagrodę „Lew Jutra” oraz „Srebrnego Lwa” dla najlepszego reżysera.

Konkurs From Poland, czyli polskie kino niczego się nie boi


Holland, Kos-Krauze, Zgliński, Palkowski — to tylko niektórzy z twórców, których filmy obejrzymy na Tofifest w konkursie pełnometrażowych filmów polskich From Poland. Polscy filmowcy nie boją się żadnych tematów!

Charakterystyczną cechą konkursu From Poland na Tofifest jest prezentowanie w nim zarówno filmów, o których jest już głośno, jak i obrazów nieoczywistych, niesłusznie niedostrzeżonych. Oprócz filmów, które w tym roku podbiły serca publiczności, jak „Sztuka kochania” czy „Pokot”,  zobaczymy m.in.  opowieść o niezwyciężonym Jerzym Górskim, polskim sportowcu, który zyskał tytuł Double Ironmana („Najlepszy”), w którym główną rolę zagrał laureat Złotego Anioła i Flisaka Tofifest, Jakub Gierszał. czy opowieść o miłości w morderczym stalinowskim obozie pracy - „Zgoda”. Nie zabraknie lokalnych akcentów - widzowie będą też mieli okazję zobaczyć film „Republika - Narodziny Legendy” poświęcony fenomenowi kultowego zespołu o toruńskich korzeniach. Złotego Anioła w konkursie From Poland przyznaje publiczność.

Short cut – krótki metraż w natarciu


Od historii homoseksualistów uciekających z Somalii przed prześladowaniami, przez wybuch wojny w fikcyjnym kraju przypominającym Polskę, po opowieść o facecie, któremu domek na działce zafundował zaskakujący numer. Shortcut będzie prawdziwą eksplozją różnorodności, a niemal wszystkie konkursowe filmy będą miały na Tofifest polską premierę.

W selekcji Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Shortcut znalazło się 27 filmów reprezentujących 22 kraje. Będą to zarówno fabuły i dokumenty, jak i animacje. Filmy oceni jury, w którego skład wejdą aktorka Małgorzata Zajączkowska, reżyserka Karolina Bielawska i krytyk filmowy Marcin Radomski. Widzowie zobaczą doborową stawkę krótkich filmów, które były nominowane lub zdobywały najważniejsze nagrody filmowe na świecie.

Forum 2106/2017 – top of the pops


Pasmo Forum to okazja, żeby zobaczyć najgłośniejsze i najszerzej dyskutowane filmy tego roku – spóźnialscy będą mogli nadrobić zaległości i obejrzeć m.in. najnowszy filmy Andrieja Zwiagincewa „Niemiłość”, przez wielu uważany za najbardziej niedoceniony film tegorocznego festiwalu w Cannes, epicką „Dunkierkę” czy przedpremierowo ‚„Wind River” ze świetnymi kreacjami Elisabeth Olsen i Jeremy’ego Rennera.

Japonia, Finlandia i Indie na Tofifest


Szaleństwa niekonwencjonalnej opiekunki emerytów, niezauważalna inwazja kosmitów, przyjaźń kierowcy TIR-ów i subtelnego pisarza — to tylko niektóre z tematów filmów, które zobaczymy w japońskim paśmie na Tofifest. Nieodmiennie fascynujące od 120 lat kino Japonii tym razem rozkwitnie w Toruniu, i to w podwójnej roli – w ramach pasma „Najnowsze kino Japonii” i „Lunatycy”, w którym pochylimy się nad japońskimi horrorami.

Zaprezentujemy także kino indyjskie -  dalekie od Bollywood, pokazujące zmiany, jakie zaszły na tamtejszych ekranach na przestrzeni ostatnich lat. Nie zabraknie obrazów kontrowersyjnych, które rozpętały żywe dyskusje wśród widzów - pokażemy prawdziwie niepokorne Indie!

Na ekranach festiwalowych zagości także najnowsze kino fińskie. Zobaczymy m.in. fińskiego kandydata do Oskara, czyli kontrowersyjny „Tom of Finland”, opowiadający historię fińskiego guru środowiska LGBT, nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie tragikomedię o kryzysie uchodźczym w Europie, czyli „Po tamtej stronie chmur”, a także arcydzieło i klasyk fińskiego kina – wojenny dramat „The Unknown Soldier” z 1955 roku.

Must see must be  – tego nie można przegapić!
W nowo powołanym paśmie „Must See Must Be”, które zostało stworzone dla naszej publiczności jako swego rodzaju przewodnik Kafki Jaworskiej, wskazujący filmy, których nie wolno pominąć w tegorocznej edycji, pojawią się filmy, które poruszają i wyznaczają trendy, nawet jeśli nie zdobyły szturmem prestiżowych festiwali – zobaczymy m.in. artystyczne „Manifesto” z hipnotyzującą Cate Blanchett, „Szron” z rolami Vanessy Paradis i Andrzeja Chyry czy elektryzujący „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” z Nicole Kidman w roli „lady punk”.

Muzyka jest kobietą! Koncerty na Tofifest


Świętując 15. rocznicę urodzin, organizatorzy zdecydowali także o powołaniu nowego, oryginalnego pasma  - ENERGIA MUZYKI FILMOWEJ – które podczas dwóch koncertów z udziałem m.in. Katarzyny Nosowskiej, O.S.T.R., Krzysztofa Zalewskiego i Pauliny Przybysz, a także podczas specjalnych pokazów filmowych odkryje przed widzami na nowo temat muzyki filmowej. Usłyszymy utwory z takich filmów, jak „Władca pierścieni”, „Armageddon”, „Lśnienie”, „Flashdance”, „Pearl Harbor”, „Slumdog millionaire” i „Tańcząc w ciemnościach” w zupełnie nowych, elektryzujących aranżacjach i wykonaniach, które raz na zawsze zmienią nasz sposób myślenia o muzyce filmowej!

Pojawi się również pasmo „Muzyka jest kobietą”, które będzie tematycznie związane z motywem przewodnim koncertu kończącego tegoroczną edycję Festiwalu. Zaprezentujemy w nim filmy, do których ścieżki dźwiękowe napisały kobiety- kompozytorki muzyki filmowej.

Anioły i Flisak

W tym roku specjalną nagrodę za Niepokorną Twórczość odbierze mistrz Marek Koterski – 22.10 zaplanowano spotkanie z reżyserem, które poprowadzi sam ze sobą! Podczas gali otwarcia niepokorny Anioł trafi także w ręce pierwszej w historii Tofifest postaci ze świata muzyki – otrzyma go Katarzyna Nosowska. Twórczą niepokorność Macieja Stuhra festiwal doceni kolejnym Aniołem, natomiast nagroda za całokształt twórczości trafi w tym roku do Jana Englerta. Do Torunia wróci na chwile Małgorzata Kożuchowska, która z rąk prezydenta miasta odbierze Flisaka.

Mecenasem głównym jest Miasto Toruń.

Partnerem głównym jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Sponsorem Głównym TZMO S.A.

www.tofifest.pl

JK

Dodane tagi