NEWS

Marka Deli Catering Partnerem Whisky Live Warsaw 2017

Marka Deli Catering Partnerem Whisky Live Warsaw 2017

Tegoroczna edycja festiwalu Whisky Live Warsaw stanowiła nie tylko okazję do spróbowania szerokiego spektrum smaków i aromatów whisky, lecz także i szansę na poznanie potencjału tego trunku w kuchni.

Za nami czwarta edycja festiwalu Whisky Live Warsaw. Dokładnie 13-14 października br. na uczestników czekało ponad 500 gatunków whisky do degustacji. Co ciekawe, odwiedzanie kolejnych stoisk przypominało niezwykłą podróż smakową po wszystkich zakątkach świata – zaczynając od kolebki bursztynowego trunku (czyli Irlandii i Szkocji), aż po odległe rejony Dalekiego Wschodu (między innymi Japonia czy Tajwan).

 

Na festiwalowych gości czekała także „Zatoka Smaku”, stanowiąca specjalnie wydzieloną przestrzeń dla miłośników dobrego jedzenia. Stąd w programie nie zabrało chociażby pokazów kulinarnych pod przewodnictwem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, gdzie autorskie kreacje kucharzy zostały stworzone w oparciu o łączenie potraw z whisky (tzw. food pairing).

 

Całość konceptu kulinarnego zamykała restauracja festiwalowa, w której serwowany był lunch przygotowany z użyciem whisky. Specjalne menu przygotował Bartłomiej Czerwiński, szef kuchni marki Deli Catering, która była jednocześnie Partnerem Festiwalu. W karcie dań znalazły się między innymi takie potrawy, jak: kurczak w burbonie z dodatkiem gorzkiej czekolady i kawy, okoń w maślano-jabłkowym sosie z dodatkiem Ballantinesa czy żeberka macerowane i pieczone w BBQ z Jacka Danielsa. 

 JK

 

Dodane tagi