ARTYKUŁ

Bieszczadzka tożsamość marki | Karol Krekora, Wyborowa Pernod Ricard

O stawianiu na lokalne pochodzenie w tworzeniu nowych produktów, nowym opakowaniu, dla którego inspiracją były polskie Bieszczady i o marketingu oraz współpracy z Marcinem Dorocińskim mowi Karol Krekora, Senior Brand Manager odpowiedzialny za wódki top premium w Wyborowa Pernod Ricard.

Ostoya to polska wódka z kategorii top premium, którą wyróżnia lokalne pochodzenie. Skąd pomysł na taki produkt? Jak odbierany jest przez rynek?

Wprowadzenie marki Ostoya jest wynikiem konsekwentnej realizacji strategii premiumizacji oferty Wyborowa Pernod Ricard oraz umacniania i poszerzania oferty wódek. Uważnie obserwujemy rynek, aby odpowiadać na potrzeby konsumentów. Na przestrzeni ostatnich lat, widzimy wyraźnie rosnące zainteresowanie produktami o najwyższej jakości oraz markami lokalnymi. Wódka Ostoya może poszczycić się prestiżowym znakiem „Polska Wódka”, który gwarantuje polskie pochodzenie składników, rodzimą produkcję i tradycyjną jakość. Jest to produkt dla konsumentów poszukujących produktów najwyższej jakości, spełniających ich wysokie oczekiwania, zarówno pod względem zawartości produktu, jak i designu. Lokalne pochodzenie wódki Ostoya to wyróżnik tego produktu. Powstaje ona bowiem w jednej, lokalnej gorzelni, a pszenica z której jest produkowana pochodzi wyłącznie z rejonu Bieszczad. Sukces marki Ostoya odzwierciedlają bardzo dobre wyniki sprzedażowe. Rok do roku Ostoya rośnie o niemal 30%, czyli ponad 2 razy szybciej niż cała kategoria top premium[1]. Tak dobre wyniki to zasługa konsekwentnie budowanej świadomości marki, działania wizerunkowe oraz sprawne zbudowanie dystrybucji. Wódka Ostoya jest również produktem eksportowym, obecnym aktualnie na rynkach w Austrii, Francji i Rumunii.

Mówi się, że opakowanie jest „niemym sprzedawcą”. Wprowadziliście limitowaną edycję butelki Ostoya, dla której inspiracją były Bieszczady. Proszę przybliżyć ten projekt.

Ostoya i Bieszczady to pełna symbioza. To właśnie w tej części Polski znajdują się krystalicznie czyste źródła, unikalny mikroklimat oraz surowe, rozległe połoniny widoczne na butelce Ostoya. Bieszczady to przede wszystkim ostoja dzikiej przyrody, miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. To w Bieszczadach, w ogromnym szacunku dla natury, dojrzewają szlachetne, odporne na surowy klimat, polskie odmiany pszenicy, z której wytwarzana jest Polska Wódka Ostoya. Dlatego na butelce marki widnieje nocny, zimowy krajobraz Bieszczad. Mówi się, że w Bieszczady jedzie się tylko raz, potem się już tylko wraca. Tak samo jest z wódką Ostoya, , a to za sprawą jej wyjątkowego smaku. Warto wspomnieć, że zaledwie w ciągu 2 lat od pojawienia się marki na rynku, Ostoya została aż 11 razy nagrodzona w międzynarodowych, prestiżowych konkursach. Jury składające się z uznanych globalnie ekspertów m.in. z Berlina, Chin czy San Francisco potwierdziło najwyższą jakość tej wódki Ostoya, doceniło design butelki i unikalny smak produktu.

Jakie działania reklamowe wiązały się z wprowadzeniem nowego opakowania? Jakie inne działania reklamowe aktualnie podejmuje Ostoya na rynku polskim? 

Aktualnie poza regularnym opakowaniem wódki Ostoya o pojemności 0,7l lub 0,5l, dostępna jest również zimowa edycja limitowana tego produktu. Marka oferuje ten sam doskonały smak w unikalnej, eleganckiej butelce prezentującej nocny krajobraz Bieszczad pokrytych śniegiem. Premiera zimowej edycji wsparta została kampanią promującąw prasie o zamkniętej dystrybucji, reklamą handlową i działaniami public relations.

Współpracowaliście z Marcinem Dorocińskim. Na jakiej zasadzie dobieracie swoich ambasadorów? Czy ta współpraca będzie kontynuowana? 

Od 2016 roku prowadzimy kampanię „Ostoya dla wilków”, której ambasadorem jest Marcin Dorociński, słynny aktor i entuzjasta działań na rzecz ochrony środowiska, zatem idealnie wpisywał się w koncepcji naszej aktywacji. Ostoya zdecydowała się wesprzeć program ochrony wilka prowadzony przez WWF Polska, a motywacją do zaangażowania w ten projekt jest tożsamość marki – jej pochodzenie oraz bliski związek z naturą. Właśnie dlatego powstał projekt „OSTOYA DLA WILKÓW”, w ramach którego marka przekazała WWF Polska grant na realizację programów ochrony wilka w Karpatach. Aktywności na rzecz polskich wilków, oraz współpraca z Marcinem Dorocińskim będzie kontynuowana.

Rozmawiała Katarzyna Lipska-Konieczko

[1] Wyborowa S.A., Pernod Ricard za Nielsen, Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska z Dyskontami (Hipermarkety, Supermarkety, Dyskonty – metoda paragonowa, Sklepy spożywcze, Sklepy winno-cukiernicze, Stacje benzynowe, Kioski), zmiana sprzedaży wolumenowej, skumulowane okresy X 2015 – IX 2016 i X 2016 – IX 2017, wódka.

Dodane tagi