ARTYKUŁ

Niech forma będzie z Wami! | Tomasz Choiński

O tym jak czasami przypadek i zbieg okoliczności może wywrócić życie do góry nogami, o pasji do sportu i pracy nad sobą rozmawiamy z Tomaszem Choińskim, trenerem fitness nazywanym Huraganem workout-u.

Liczne aktywności fizyczne towarzyszą Panu od najmłodszych lat: taniec towarzyski, freestyle, hip-hop, tenis ziemny, koszykówka, aerobik sportowy itp. Jak zaczęła się Pana przygoda ze sportem?
To prawda, od najmłodszych lat jestem związany ze sportem. Tu ukłon w stronę moich rodziców, którzy oprócz nacisku na właściwe wykształcenie, zapisywali mnie na różne zajęcia sportowe. Dzięki temu poczułem pierwszą nutkę rywalizacji, która niewątpliwie jest potrzebna w życiu codziennym i budowaniu swojej kariery zawodowej. Oczywiście mówię tu o zdrowej rywalizacji. Pierwszy był taniec towarzyski i to on dał mi dobrą koordynację ruchową i poczucie własnego ciała, które to bardzo przydają mi się po dzień dzisiejszy.

Moment, w którym poznał Pan Ewę Chodakowską. Pamięta Pan ten dzień? Jak przebiegało spotkanie i czy już wtedy rozmawiali Państwo o współpracy?
Jak sobie pomyślę, że to było już 5 lat temu, to aż mi się wierzyć nie chce, jak szybko ten czas mija, gdy robisz to, co lubisz. Podobno szczęśliwi czasu nie liczą i tu solidarnie z tym się zgadzam. Ewa pojawiła sie w klubie, w którym byłem GYM Managerem. Szczerze mówiąc, kiedy przyszła do naszego klubu, to kompletnie nie wiedziałem kim jest. Z racji tego, że uwielbiam kontakt z ludźmi i poznawanie ich historii, zacząłem z nią rozmawiać. Dowiedziałem się czym dokładnie się zajmuje i jakie zajęcia prowadzi. Wydała mi się bardzo ciekawą osobą i pomyślałem: „ale super spotkałem kogoś, kto naprawdę ma fajny pomysł na fitness”. Ewa przyglądała się zajęciom, które prowadziłem i najwyraźniej zainteresowałem ją jako osoba i jako instruktor. Sytuacja losowa spowodowała, że zadzwoniła do mnie i zapytała, czy mógłbym wyjątkowo poprowadzić za nią zajęcia, bo musi wyjechać nagle do Grecji. Pamiętam, że to był czwartek, a zajęcia miały się odbyć w piątek. Poprowadziłem zajęcia, oczywiście najlepiej, jak tylko potrafiłem. W sobotę z rana dostałem telefon z od Ewy, a w nim rozbrzmiewały słowa, które były absolutną muzyką dla moich uszu: „Tomek, nie wiem co zrobiłeś na tych zajęciach, ale dziewczyny piszą do mnie, że było rewelacyjnie, więc zaczynamy współpracę". No i tak to już trwa od 5 lat.

W Polsce bycie trenerem personalnym robi się coraz bardziej popularne. Ludzie reklamują się na różnego rodzaju portalach społecznościowych, zalewając nas zdjęciami swoich klientów. Czym powinniśmy się sugerować przy wyborze odpowiedniego trenera i na co zwracać szczególną uwagę?
Przede wszystkim nie kierujmy się tylko i wyłącznie wyglądem instruktora. To oczywiście w pracy trenera jest bardzo ważne, bo nasze ciało jest wizytówką naszego profesjonalizmu, ale zaplecze merytoryczne jest tutaj najistotniejsze. Każdy trener powinien dać darmową próbkę swoich możliwości w postaci próbnego treningu personalnego i po takim wprowadzeniu jesteśmy w stanie już w miarę odpowiedzieć sobie na pytanie - czy wybrany trener może nam pomóc?

Motywację można trochę porównać do działań marketingowych. Czym najlepiej zachęcać podopiecznych?
Motywacją zawsze jest jasno określony cel i dobrany właściwie do poziomu wytrenowania plan treningowy. Osoba, która podejmuje wyzwanie zrobienia wymarzonej sylwetki musi wiedzieć, jakie zadanie ją czeka i że nie poruszamy się po omacku, tylko każdy kolejny trening przybliża ją do realizacji celu. To, co ważne i działa zawsze uspokajająco na moich podopiecznych to założenie, że trening czy generalnie szeroko pojęte ćwiczenia są dla naszego zdrowia, a piękna, wysportowana sylwetka to tylko pozytywny efekt uboczny.

W okresie wiosenno-letnim coraz częściej obserwujemy przenoszenie się grupowych aktywności z siłowni na świeże powietrze. Widzimy jak rozwija się branża fitness, powstają eventy sportowe. Jakie są według Pana zalety sportowego eventu na większą skalę i czy to chwilowa moda czy stały trend?
Nie jest to absolutnie chwilowa moda. Dla przykładu, nasz sportowy event Be Active Tour działa na terenie całej Polski, robimy go od wielu lat i nie słabnie na popularności, a wręcz przeciwnie. Zaletą takich dużych warsztatów jest motywacja. Kiedy wchodzisz na taką halę jako uczestnik i widzisz kilkaset osób gotowych na podjęcie pięcio godzinnego, absolutnie hardcorowego treningu, to chcesz przenosić od razu góry i wiesz, że na pewno sobie poradzisz. Mało tego, mówię tu o naszym Be Active teamie, możemy spotkać się na żywo z naszymi fanami i to jest zawsze bardzo wzruszające i dla nas i dla nich.

Jak się zaczęła współpraca z marką adidas, jak przebiega i jakie są plany na przyszłość?
Współpraca z adidasem rozpoczęła się dzięki Ewie, która miała kontrakt z marką już jak zaczynaliśmy działać wspólnie. Dla mnie jako trenera ubrania sportowe to bardzo ważny element pracy, bo jest to po prostu mój uniform. Możliwość otrzymania ubrań od jednej z najlepszych aktualnie firm sportowych była jednym z marzeń. I tak też się stało. Na początku jako team Ewy Chodakowskiej wybierałem sobie rzeczy ze sklepu, a potem z katalogów. Aktualnie już mam swój oddzielny kontrakt i w perspektywie mnóstwo wspólnych projektów, które niebawem ujrzą światło dzienne. Jestem niezmiernie zadowolony z tej współpracy, bo adidas wspaniale dba o mnie, a ich rzeczy są najwyższej jakości. Technologie, które wprowadzają są nowatorskie i spełniają wszelkie oczekiwania, jeśli chodzi o użytkowanie sportowe, jak również, co oczywiście nie jest bez znaczenia, wizualne.

Czego na koniec rozmowy życzyć Huraganowi workout-u?
Żeby wiał ze zdwojoną fitnessową siłą. A tak na poważnie, to przede wszystkim, żeby nasze społeczeństwo było coraz zdrowsze i chętniej podejmowało aktywność fizyczną. A ja ze swojej strony chciałem życzyć wszystkim, żeby nie bali się przekraczać kolejnych granic, odważnie i z wiarą w końcowy sukces podchodzili zarówno do treningów jak i do życia. Niech forma będzie z Wami!

Rozmawiała Magdalena Wilczak

Tomasz Choiński - Master Trainer. Były mistrz Polski w aerobiku sportowym. Instruktor fitness i kulturystyki z wieloletnim doświadczeniem. Współpracownik Ewy Chodakowskiej. Autor książek i treningów – o tematyce zdrowie i fitness. Ambasador marki adidas. Trener Be Active team. Realizował cykl porannych treningów na antenie programu Dzień Dobry TVN.

Artykuł ukazał się OOH magazine nr 2/2018. Pobierz wersję online TUTAJ.

Dodane tagi