NEWS

Rosyjski startup chce wyświetlać na niebie banery reklamowe

Działający w Rosji startup StartRocket pracuje nad systemem niewielkich satelitów, które pozwalałyby na wyświetlanie reklam na niebie. Pierwsze banery mają się pojawić w 2021 roku, jednak eksperci mają wątpliwości związane z prawnymi regulacjami systemu.

Przygotowywany przez StartRocket system nosi nazwę Orbital Display. Jego sercem są niewielkie satelity nazwane cubesats, które mają zostać umieszczone nad Ziemią na wysokości od 400 a 500 kilometrów. W założeniach współdziałające ze sobą cubesats będą wyświetlać w przestrzeni loga lub hasła reklamowe konkretnych firm które wykupią w StartRockets ten typ promocji. Zgodnie z zapowiedzią reklamy mają być widoczne na nocnym niebie przez ok. 6 minut w trakcie jednej sesji.

Rosyjski startup nie ujawnia na razie jakie są koszty budowy i utrzymania w przyszłości planowanego rozwiązania, ani też ile za banery będą musieli zapłacić potencjalni reklamodawcy. StartRocket planuje, że system Orbital Display będzie uruchomiony w 2020 r., a pierwsze banery zostaną przez niego wyświetlone w roku 2021. Jednak z rozmowach z serwisem Futurism prawnicy mają wątpliwości co do szans funkcjonowania Orbital Display. Ich zdaniem system może napotkać istotne ograniczenia ze strony instytucji zajmujących się np. bezpieczeństwem ruchu lotniczego.

the orbital display in action from Vlad Sitnikov on Vimeo.

MW