NEWS

Zakończenie kampanii „Wolność liczy się w każdym wieku”

16 lutego 1919 roku zawarciem rozejmu w Trewirze zakończyła się największa zwycięska insurekcja w naszej historii – Powstanie Wielkopolskie. Walki rozpoczęły się 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i były wyrazem nastrojów patriotycznych związanych z możliwością odrodzenia państwa polskiego po I wojnie światowej.  

100. rocznicę tych wydarzeń, Samorząd Województwa Wielkopolskiego postanowił uczcić w wyjątkowy sposób – ogólnopolską kampanią społeczno-edukacyjną „Wolność  liczy się w każdym wieku”. Za opracowanie i realizację koncepcji odpowiadała agencja 4Frame.

Idea kampanii
Powstanie Wielkopolskie jest jednym z najważniejszych zrywów narodowościowych w Polsce. Dobra organizacja, wytrwałość i odwaga pozwoliły odnieść zwycięstwo nad siłami zaborców, co z kolei wpłynęło na warunki pokoju po I Wojnie Światowej i kształt polskich granic. Niestety, mimo tak dużego historycznego znaczenia, wiedza o tych wydarzeniach była w naszym społeczeństwie niewielka. Misją kampanii „Wolność liczy się w każdym wieku” było zwiększenie świadomości Powstania Wielkopolskiego i wiedzy o jego znaczeniu dla budowania Polski w kształcie, który znamy. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że ten cel został zrealizowany.

 „Wolność liczy się w każdym wieku”
Za sukces akcji odpowiadała precyzyjnie opracowana strategia oraz szeroko zakrojone działania. Ambasadorami kampanii zostali aktorzy Katarzyna Herman, Mateusz Damięcki, Jan Wieczorkowski i Olga Kalicka, którzy w serii krótkich filmów wcielili się w postaci związane z Powstaniem oraz opowiadali o wolności - najważniejszej wartości w życiu każdego człowieka. Spoty zostały wyemitowane w telewizji History 412 razy, a w Multikinie obejrzało je ponad 153 tysiące widzów. Łącznie odsłony wideo wyniosły ponad 13 milionów.

Działania online
Założeniem kampanii było łączenie pokoleń i zainteresowanie zagadnieniem osób w różnym wieku. Do młodszych odbiorców udało się dotrzeć dzięki zaangażowaniu vloggerów z kanałów Topowa Dycha, Matura To Bzdura oraz Urbex History oraz profilom na Facebooku i Instagramie. Informacji o obchodach nie brakowało też w mediach. Same publikacje z prasie i internecie zaowocowały imponującą liczbą ponad 194 milionów media impressions.

Strona internetowa 27grudnia.pl, będącą źródłem informacji o działaniach związanych z obchodami, od początku września zanotowała 30 milionów odsłon. Na Facebooku aktywnie działał również fanpage 27 grudnia – Powstanie Wielkopolskie, którego zasięg przekroczył 4 miliony.

Działania outdoorowe
Podczas kampanii w największych miastach Polski pojawiło się 760 citylightów w dwóch odsłonach: pierwszej – z wykorzystaniem poznańskiej gwary i drugiej – ujawniającej kulisy akcji. Przygotowano również 5 szlaków turystycznych, aby wszyscy zainteresowani mogli ruszyć śladami historii, odwiedzając miejsca związane z insurekcją. 27 grudnia, w rocznicę Powstania Wielkopolskiego, najważniejsze budynki w kraju, w tym Pałac Prezydencki w Warszawie, zostały podświetlone na biało-czerwono. W Poznaniu natomiast odbył się zorganizowany i transmitowany przez TVN koncert Muzyka Wolności, podczas którego wystąpiły największe gwiazdy polskiej sceny, gromadząc ogromną publiczność.

Sukces kampanii
Kampania społeczno-edukacyjna „Wolność liczy się w każdym wieku” zakończyła się pełnym sukcesem. Udało się nie tylko zrealizować wszystkie założenia, ale również znacząco przekroczyć szacowane wyniki. Powstanie Wielkopolskie, dotychczas obchodzone głównie lokalnie, zaistniało w świadomości społecznej jako ogólnopolskie wydarzenie, budujące naszą tożsamość i łączące nas we wspólnej historii i idei wolności.

Seria spotów TUTAJ

MW

Dodane tagi