NEWS

#ngosySZYJĄMASKI3city i ratują miejsca pracy

#ngosySZYJĄMASKI3city to lokalna akcja szycia masek ochronnych dla chętnych placówek w Trójmieście, która została zainicjowana 13 marca. Dzięki akcji udało się wyposażyć w maseczki ponad 50 placówek na Pomorzu, a także uratować ok. 80 miejsc pracy.

W koordynację akcji zaangażowały się gdańskie fundacje, które szycie mają w sercu: 

  •  Fundacja 3maliny nagrała filmy DIY krok po kroku jak uszyć maseczki.
  •  Dodatkowo wraz z Fundacją Mewka. zajmują się koordynowaniem szycia oraz zakupu materiałów.
  •  Fundacja „Nielada Historia” odpowiada za komunikację i logistykę.
  •  Fundacja AID Ratunek uruchomiła ZRZUTKĘ i koordynuje komunikację między szpitalami.
  •  Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku koordynowało pracę setek wolontariuszy szyjących i kierowców.

W ramach akcji wolontariusze uszyli ok. 80 tysięcy maseczek z flizeliny oraz bawełny, które dostarczono do 50 placówek służby zdrowia i opiekuńczych. W pierwszych miesiącach pandemii, koordynatorzy przekazywali co tydzień ok. 4 tys. maseczek personelowi medycznemu oraz do hospicjów, domów opieki społecznej itd.

Akcję sfinansowano z darowizn, dotacji oraz zrzutki na portalu crouwfundingowym, ale również ze sprzedaży maseczek szytych przez lokalne szwalnie, zakłady krawieckie oraz prywatne krawcowe.

- Nasza inicjatywa nie tylko pomogła placówkom medycznym oraz opiekuńczym, ale także w jakiś sposób uratowała kilkadziesiąt miejsc pracy. Równolegle do wolontariatu, uruchomiliśmy szycie i sterylizację maseczek, które sprzedawaliśmy firmom, przedsiębiorstwom, zakładom pracy i samorządom. Szyły dla nas np. szwalnia z Lęborka, która zatrudnia 50 osób, w tym 24 z niepełnosprawnościami, zakład sukien ślubnych lub pracownie krawieckie założone przez imigrantów. Sterylizacja odbywała się w lokalnym zakładzie założonym tuż przed wybuchem pandemii, który dzięki pracy dla mógł pokryć choć część kosztów – opowiada Magda Jabłońska z fundacji „Nielada Historia”. – W naszym magazynie mamy jeszcze ponad 50 tys. maseczek, które musimy sprzedać, by dalej móc funkcjonować i prowadzić działania społeczne. Nazywamy je „maseczkami od serca”, bo dziś nie tylko chronią, ale także pomogły tym, którzy tej pomocy potrzebowali w bardzo trudnym i niepewnym czasie. Jeśli planujecie zakup maseczek na Wasze wydarzenia, dla Waszych pracowników lub gości, pomyślcie o tym, by wesprzeć zakupem organizacje, które w ciężkich czasach pomogły inny - dodaje Magda Jabłońska.

 

Więcej o akcji można przeczytać na jej stronie TUTAJ.

Reportaż z tej inicjatywy można obejrzeć TUTAJ

Aby wspomóc organizację, można zakupić maseczki flizelinowe, sterylizowane pakowane po 5 sztuk w cenie 1,5 zł netto za sztukę (7,5 pakiet). Maseczki flizelinowe, niesterylizowane w cenie 1 zł netto za sztukę. Kontakt csr@nieladafundacja.org, tel. 502 293 044

Dodane tagi