Trade marketing System CtP Kodak Magnus Q800 w firmie Chesapeake Białystok

System CtP Kodak Magnus Q800 w firmie Chesapeake Białystok

36
0

Drukarnia Chesapeake z Białegostoku zainwestowała w ostatnim czasie w system CtP Kodak Magnus Q 800, wykorzystujący termiczne płyty Kodak Trillian SP. Nowe rozwiązanie, wykorzystywane m.in. przy obsłudze polskich i międzynarodowych marek a także zabezpieczonych mikrodrukami opakowań leków dla czołowych koncernów farmaceutycznych, pomaga firmie zwiększyć wydajność, bezpieczeństwo produkcji, a także poszerzyć jej możliwości rynkowe.

Chesapeake Białystok to jedna z drukarń należących do grupy Chesapeake – wiodącego dostawcy opakowań, etykiet i druków reklamowych. Białostocki zakład zaczynał swoją działalność w okresie przemian polityczno-gospodarczych, jakie miały miejsce w Polsce na początku lat 90. Jej ówczesny właściciel od początku miał wizję przedsiębiorstwa realizującego prace o wysokiej jakości. Wkrótce w ofercie firmy pojawiły się klejone na mokro, wysokoprzetworzone etykiety, które w ciągu kilku lat stały się dominującym produktem na polskim rynku alkoholi wysokoprocentowych. Nieco później drukarnia sięgnęła po etykiety plastikowe typu IML i kartonowe opakowania jednostkowe klasy premium. Jako pierwsza w Europie wdrożyła technologię fotoutwardzania farb za pomocą promieni UV, zdobywając dużą przewagę konkurencyjną. Następnie do jej oferty weszły etykiety samoprzylepne, a także ulotki i wysokojakościowe opakowania sztywne.

– Nasza drukarnia zawsze sięgała po rozwiązania innowacyjne, często pionierskie nie tylko w Polsce, ale i na świecie – mówi Magdalena Michalska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Chesapeake Białystok. – Zawsze stawialiśmy na technologie, zapewniające nam przewagę konkurencyjną. Pracowały więc u nas maszyny drukujące oraz  introligatorskie, dostarczane przez  liderów branży poligraficznej. Od pewnego czasu w ramach zwiększania mocy poszukiwaliśmy nowego rozwiązania do naświetlania płyt, które zagwarantowałoby nam najwyższą jakość oraz wydajność. Rozpisaliśmy przetarg, w którym wzięły udział dwie firmy.  Porównując oba startujące w przetargu rozwiązania zdecydowanie lepszym dla naszych potrzeb okazał się system Kodak Magnus Q 800.

– Rozwiązanie to oferuje szereg zalet: wydajność, jakość, zastosowaną tu technologię obrazowania Kodak SQUARESpot, ale również za sprawą warunków, jakie zaoferowała nam firma Kodak Polska – kontynuuje Magdalena Michalska. – Była to m.in. bardzo bogata oferta związana ze wsparciem technicznym, okresem gwarancyjnym, czasem reakcji serwisu itd. Pracując wiele lat z systemem CtP wiedzieliśmy jak ważna jest taka opieka i jak duże koszty może generować  nagłe zatrzymanie produkcji płyt. Naszą decyzję o wyborze wsparł również fakt, ze oferowane przez Kodak rozwiązanie jest proekologiczne. Magnus Q800 zapewnia zmniejszony pobór energii, co przynosi korzyści ekonomiczne, a płyty Trillian SP – w porównaniu z innymi – wymagają mniejszej ilości chemii przy ich obróbce. W końcu – ponieważ naszą misją jest poszukiwanie, wdrażanie i rozwijanie najlepszych rozwiązań biznesowych – byliśmy ciekawi nowego, innowacyjnego rozwiązania, a zarazem przekonani, że może nam ono zapewnić dalszy rozwój.

Drukarnia Chesapeake Białystok już wkrótce przekonała się o zaletach systemu CtP Kodak Magnus Q800.
– Wkrótce po zakończeniu inwestycji – mówi Magdalena Michalska – nastąpił ogromny wzrost naszej produkcji. Przybyło zleceń, co więcej – były to jednostkowo mniejsze nakłady, wymagające szybkiego czasu realizacji. System CtP Kodak, naświetlający 38 płyt/h, doskonale sobie z nimi radzi, zapewniając ciągłość produkcji. Dzięki modułowej budowie w razie potrzeby możemy zwiększyć jego wydajność do 45 płyt/h. Z systemem tym zaczęliśmy bić więc własne rekordy produkcji.

– Rozwiązanie to stworzyło nam jednocześnie możliwość realizowania kolejnych produktów na nowe rynki – kontynuuje Magdalena Michalska. – Jednym z nich są zabezpieczone mikrodrukami opakowania dla przemysłu farmaceutycznego. Oszczędzamy przy tym czas: dzięki systemowi Kodak przy niektórych zleceniach zyskujemy nawet jeden dzień, co jest niezmiernie ważne, a czasami wręcz kluczowe dla naszych klientów przy składaniu zamówienia. Jako jedyna drukarnia w grupie Chesapeake oferujemy tak obszerne portfolio produktów, ale to wymaga od nas odpowiedniego sprzętu. System Kodak Magnus Q 800 doskonale wpisuje się w tę filozofię. Rozwiązanie to zapewnia bowiem wysoką jakość i wydajność, dając nam poczucie bezpieczeństwa. Charakteryzuje się ono dużą łatwością użytkowania oraz zaawansowanymi właściwościami naświetlania w każdym oferowanym przez nie formacie. Pracuje z wysoką prędkością, wykorzystując technologię obrazowania Kodak SQUARESpot. Zapewnia ona wysoką jakość oraz stabilność naświetlania w całym procesie – od oryginalnego pliku do maszyny drukującej, bez względu na zmienne parametry takie jak moc lasera, czułość emulsji płyty oraz jej właściwości fizyczne – podsumowuje  Magdalena Michalska.

Firma Chesapeake Białystok pracuje na termicznych płytach Kodak Trillian, umożliwiających drukowanie z wysoką jakością i trwałością (również z zastosowaniem agresywnych farb UV). Przed dołączeniem do grupy Chesapeake drukarnia pracowała na płytach innego dostawcy, a przekonanie drukarzy do zalet wynikających z zastosowania nowych płyt nie było proste. – Jednak po bardzo krótkim czasie dostrzegli oni szereg zalet oferowanych przez płyty Kodak Trillian SP. Do najważniejszych – obok bardzo niskiego zużycia chemii przy wywoływaniu – należą wysoka stabilność i odporność, co gwarantuje większe bezpieczeństwo pracy. Nasi drukarze docenili je w bardzo dużym stopniu.

Po zaledwie trzech miesiącach eksploatacji firma jest bardzo zadowolona z pozytywnego wpływu rozwiązań Kodak na cały proces produkcyjny. – Prepress to bardzo ważny etap jeśli chodzi o zapewnienie wysokiej jakości produkcji, a także wydajności drukarni – mówi Magdalena Michalska. – W naszej firmie pracuje pięć maszyn drukujących – od 6- do 8-kolorowych, więc system CtP firmy Kodak sprostał naszym bardzo wysokim oczekiwaniom. Możemy dzięki niemu realizować więcej zleceń w krótszym czasie, co z kolei przekłada się na sukces naszych klientów, a ten jest dla nas sprawą priorytetową. Chciałabym w tym miejscu podkreślić ogromne zaangażowanie naszej 300-osobowej załogi. Bez ich wysiłku sukcesy, o którym mowa, nie byłyby możliwe.

Zadowoleni klienci, którzy tu wracają, to najlepsze potwierdzenie jakości oferowanej przez drukarnię, ale ta jest fundamentem szeregu międzynarodowych certyfikatów przemysłowych. Są wśród nich: zintegrowany system zarządzania (obejmujący System ISO 9001:2011, który firma uzyskała jako pierwsza arkuszowa drukarnia offsetowa w Polsce), a także System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001, System Zarządzania Higieną i Bezpieczeństwem Pracy 18001 OHSAS i PN-N 18001, System Zarządzania Bezpieczeństwa Żywności ISO 22000, System ISO 15378 dla opakowań mających styczność z produktem leczniczym oraz certyfikaty FSC/PEFC, związane ze zrównoważoną gospodarką leśną. Drukarnia, posiadająca odpowiednio wyposażone laboratorium badawczo-rozwojowe, może dziś zaoferować swoim klientom kompletny pakietu usług i produktów o wysokim standardzie.

Na wspomniany sukces składa się również zaangażowanie w niezwykle kreatywne i wymagające projekty. – Wystarczy wspomnieć chociażby opakowanie, które z uwagi na wysublimowany projekt było niezwykle trudne do wykonania od strony technologicznej. Wydrukowaliśmy je z wykorzystaniem tłoczenia na zimno i szeregu dodatkowych uszlachetnień. Końcowy efekt – absolutnie niezwykły – jest dla nas powodem do dumy. Jesteśmy przekonani, że tego typu wyzwania będziemy mogli podejmować jeszcze nie raz. Teraz będzie nas w tym wspierał system CtP Kodak Magnus Q 800.

Sławomir Iwanowski, regionalny menedżer sprzedaży Kodak Polska, dodaje: – Zawsze zależało nam na tym, aby innowacyjne technologie Kodak pozwalały naszym klientom zwiększyć ich przewagę konkurencyjną na rynku i umożliwiały im lepszy rozwój. Firma Chesapeake była zawsze dla nas drukarnią wzorcową, gdyż pracujący tam ludzie stawiają sobie za cel wytworzenie perfekcyjnego produktu i chcą używać do tego celu narzędzi, które najlepiej pomogą im ten cel osiągnąć. Przy skomplikowanych testach druku z bardzo drobnymi i ostrymi punktami rastrowymi okazało się, że system optyczny Kodak wykazał się dużo większą stabilnością, ostrością i dokładnością naświetlania, nie wspominając o wydajności.  Naszym rozwiązaniom – zarówno w zakresie systemów CtP, płyt offsetowych, oprogramowania oraz systemów do naświetlania form fleksograficznych – zaufało już kilkadziesiąt znaczących firm z branży opakowaniowej. Każda z nich – z perspektywy czasu – ocenia te inwestycje jako przyczyniające się w znaczącym stopniu do zwiększenia jakości oferowanych przez nie produktów jak również efektywności studia prepress.

– Firma Cheapeake Białystok jest bardzo zaangażowana w przekraczaniu ograniczeń pod względem kreatywności działań, dlatego jest nam niezmiernie miło, że to właśnie system Kodak Magnus Q800 spełnił, a nawet przewyższył jej wymagania pod względem jakości i wydajności. Jego łatwość użytkowania i wysoka prędkość działania mają rzeczywisty wpływ na efekt końcowy oraz na realizację zleceń na czas, przy maksymalnym wykorzystaniu jego mocy produkcyjnych – posumowuje Olivier Claude, dyrektor generalny ds. druku i wiceprezes działu komercyjnego Kodak w regionie EAMER.

Materiał powstał na podstawie informacji Kodak Polska Sp. z o.o. i PAI PrintinPoland.com.