Poligrafia Komori H-UV – optymalne rozwiązanie dla druku opakowań w technice offsetowej

Komori H-UV – optymalne rozwiązanie dla druku opakowań w technice offsetowej

0

Rynek opakowań odnotowuje w ostatnim czasie coraz większe zainteresowanie innowacyjnym systemem suszenia H-UV, oferowanym przez firmę Komori. Łączy on w sobie zalety druku konwencjonalnego i UV i przynosi szereg korzyści producentom opakowań na całym świecie, co potwierdzają liczne instalacje, jakie mają miejsce w tym sektorze produkcji poligraficznej.

Wysokie wymagania i konkurencja w branży opakowaniowej sprawiają, że niebagatelne znaczenie ma tu wysublimowana grafika opakowania i zwracający uwagę konsumenta projekt – to w dużej mierze decyduje o sukcesie sprzedawanego produktu. Pracownicy działów marketingu zwracają więc szczególną uwagę na wykorzystywane przy produkcji opakowań surowce, maszyny i innowacyjne technologie. – Na te wysokie wymagania doskonałą odpowiedzią są również maszyny Komori, w tym cieszące się coraz większą popularnością te z systemem suszenia H-UV, co potwierdzają ich liczne instalacje na całym świecie – mówi Tadeusz Figurski, wiceprezes firmy Reprograf, będącej wyłącznym dystrybutorem marki Komori w Polsce.

Offset UV od dawna jest preferowaną techniką stosowaną przy zadrukowywaniu wysokiej klasy materiałów marketingowych. Katalogi luksusowych wyrobów są zazwyczaj produkowane przy użyciu specjalnych farb i lakierów UV, co ma podkreślić ich wyjątkową jakość i wyróżnić je spośród innych. Konwencjonalny druk UV może jednak powodować szereg problemów, na które antidotum stanowi system suszenia Komori H-UV.

– Proponowany przez nas system – kontynuuje Tadeusz Figurski – zapewnia nie tylko błyskawiczne suszenie wydruków, krótkie cykle produkcyjne, natychmiastową gotowość do dalszej obróbki, ale także możliwość drukowania na trudnych i nietypowych podłożach. Technologia H-UV eliminuje również prószenie, pozwala na łatwość uszlachetniania, zapewnia odporność mechaniczną oraz połysk wydruków charakterystyczny dla technologii konwencjonalnej. Wyeliminowano tu jednocześnie: wysoki koszt inwestycji, wysokie zużycie energii czy emisję szkodliwych substancji do środowiska. H-UV jest więc rozwiązaniem ekonomicznym, proekologicznym i gwarantującym wysoką jakość końcowego produktu.

Jest w stanie sprostać również obecnym wymaganiom branży opakowaniowej. Należą do nich m.in: coraz częstsza konieczność posiadania certyfikatu G7 (będącego potwierdzeniem, że maszyna została skalibrowana w oparciu o odpowiednie parametry); wyposażenie urządzenia drukującego w system inspekcji druku (newralgiczne przy zadrukowywaniu relatywnie drogich podłoży jakimi są karton metalizowany, mikrofala czy tworzywa sztuczne); pojawiające się regulacje prawne wymuszające stosowanie funkcji śledzenia produkcji, zwłaszcza w przypadku żywności i leków (unikalne numery opakowań, kody linearne i 2D itd.); kontrola w zakresie migracji farb, lakierów i klejów oraz – w przypadku druku UV – także fotoinicjatorów; wymagane przez Unię Europejską tłoczenie nazw leków w alfabecie Braille’a; coraz częstsze stosowanie sześciu i więcej kolorów, także specjalnych oraz nanoszenie lakieru na specjalne podłoża jako narzędzie marketingowe.

Standardową konfiguracją oferowaną przez firmę Komori z myślą o drukarniach opakowaniowych jest sześciokolorowa maszyna Lithrone G40 z wieżą lakierującą i systemem suszenia H-UV. Umożliwia ona drukowanie zarówno konwencjonalnymi farbami olejowymi jak też farbami H-UV, a także stosowanie różnego rodzaju uszlachetnień. Elastyczność maszyny pozwala na liczne kombinacje farb i lakierów (konwencjonalnych oraz H-UV), w zależności od wykorzystywanego podłoża i docelowej aplikacji.

Z myślą o grubszych podłożach np. kartonach, powszechnie stosowanych w branży opakowań, firma Komori wprowadziła do swojej oferty wyposażony w system H-UV model Lithrone GX40RP – z systemem druku obustronnego i wieżą lakierującą. Jego największą zaletą jest możliwość drukowania wysokogramaturowych materiałów po obu stronach arkusza w jednym przejściu, bez konieczności jego odwracania (który to proces staje się problematyczny przy grubych podłożach). Maszyna w tej konfiguracji oferuje prędkość maksymalną 16,5 tys. arkuszy/h, maksymalny format arkusza wynosi 750 x 1050 mm, zaś zakres grubości: 0,04-0,5 mm przy opcji niskogramaturowej i 0,2-0,8 przy opcji zadrukowywania kartonów.