Poligrafia Nowe możliwości produkcji dzięki Mimaki UJF-6042

Nowe możliwości produkcji dzięki Mimaki UJF-6042

0

Mimaki Engineering Co.,Ltd., poinformował o wprowadzeniu na rynek płaskiej drukarki UJF-6042 w formacie A2, drukującej w technologii UV LED, z różnorodnymi opcjami atramentu. Oprócz powiększonego formatu drukarka ta oferuje liczne innowacyjne udoskonalenia firmy Mimaki wprowadzone do serii UJF-3042, z drukiem 6 kolorami, atramentem białym i przezroczystym do wykorzystania do lakierowania wybiórczego i możliwością druku na podłożach o grubości do 150 mm włącznie. Model UJF-6042 miał swoją premierę na targach Photokina, które odbyły się w dn. 18-23 września br. w Kolonii. Rynkowa dostępność urządzenia szacowana jest na grudzień br.

“Firma Mimaki Engineering sukcesywnie dostarcza na rynki wystawienniczy, reklamowy i oznakowań kolejne innowacje, a UJF-6042 jest doskonałym przykładem naszego zaangażowania w oferowanie produktów pozwalających rozwijać biznes o nowe aplikacje – mówi Mike Horsten, Marketing Manager w Mimaki Europe. – Oprócz możliwości obsługi większych formatów podłoży dzięki płaskiemu łożu w formacie A2, UJF-6042 osiąga precyzję i wysokie nasycenie obrazów zazwyczaj oferowane przez droższe drukarki. Rozdzielczość 1800×1800 dpi i zmienna kropla o wielkości minimalnej 4 piktolitrów pozwalają na wyjątkowo płynną gradację. Jesteśmy przekonani, że zwiedzający targi Photokina będą pod wrażeniem możliwości tego urządzenia, zwłaszcza w zestawieniu z jego bardzo przystępną ceną.”

Drukarka UJF-6042 wykorzystuje mechanizm przesuwu głowic dotychczas dostępny jedynie w drukarkach płaskich z najwyższej półki, charakteryzujący się wysoką precyzją i pozwalający na bardzo dokładne umieszczanie kropli atramentu na podłożu. Pozostałe właściwości UJF-6042 to:

– Jakość zbliżona do fotograficznej. Możliwość druku z rozdzielczością do 1800×1800 dpi i ze zmienną wielkością kropli czynią UJF-6042 urządzeniem oferującym niezwykłą dokładność umieszczenia kropli atramentu na podłożu. W przypadku aplikacji fotograficznych format A2 oznacza, że operator może równolegle drukować dwie sąsiadujące strony fotoalbumu w formacie A3. W przypadku mniejszych przedmiotów łatwiej jest rozmieścić użytki na arkuszu w taki sposób, aby zminimalizować straty drogich podłoży i zoptymalizować czas produkcji.
– Różnorodne opcje atramentów dla najwyższej elastyczności produkcji. UJF-6042 wykorzystuje atramenty CMYK oraz biały z serii LH-140, stworzonej do druku na sztywnych, twardych podłożach wymagających wyższej adhezji. Dodatkowo UJF-6042 może pracować z atramentami elastycznymi LF-100, dostępnymi w 6 kolorach oraz w kolorze białym, jak również z atramentami serii LF-200 dostępnymi w kolorach CMYK oraz białym, posiadającymi możliwość rozciągania do nawet 200% przy wysokim poziomie adhezji dla aplikacji wymagających dużej elastyczności. Technologia Cyrkulacji Mimaki (MCT – Mimaki Circulation Technology) jest standardem w przypadku UJF-6042; biały atrament poddawany jest ciągłej cyrkulacji w celu uniknięcia osadzania się pigmentów w układzie farbowym. Jakość produktu może zostać podwyższona poprzez aplikację błyszczącego lub matowego atramentu przeźroczystego, a nadruk wielowarstwowy można łatwo osiągnąć poprzez kilkukrotne zadrukowanie tej samej powierzchni.  
– Utrwalanie LED. Nowy zespół UV LED firmy Mimaki został zoptymalizowany pod kątem wydajności utrwalania, dzięki czemu nie ma żadnych pozostałości nieutrwalonego atramentu. Dzięki utrwalaniu UV LED model UJF-6042 oferuje druk UV przyjazny środowisku, ze wszystkimi zaletami technologii LED, jakimi są długa żywotność lamp, oszczędności energii, niższa generacja ciepła, możliwość stosowania cieńszych, tańszych podłoży oraz druk na podłożach wrażliwych na wysoką temperaturę, które nie mogą być zadrukowywane przy wykorzystaniu konwencjonalnych systemów utrwalania UV.
– Automatyczny primer. System automatycznej aplikacji primera inkjetowego pozwala na nanoszenie primera na wybrane miejsca podłoża, oszczędzając koszty i nie zmieniając oryginalnego wykończenia podłoża.  
– Funkcja regeneracji dysz. Funkcja ta pozwala na czasowe zastąpienie zatkanych dysz sprawnymi, umożliwiając utrzymanie stałej jakości druku w całym nakładzie.
– Bezpośredni druk na grubych podłożach. Atramenty UV wykorzystywane przez system UJF-6042 umożliwiają bezpośredni druk na szerokiej gamie podłoży (takich jak papier powlekany, skóra, akryl, drewno czy metal) o grubości do nawet 150 mm w formacie A2. Zapotrzebowanie na fotoksiążki w okładkach skórzanych czy akrylowych, wydrukowanych na papierach powlekanych wysokiej klasy systematycznie rośnie, a UJF-6042 jest w obecnie jedyną drukarką na rynku, posiadającą możliwość druku na tego rodzaju podłożach z jakością wymaganą w przypadku fotoaplikacji. Ta uniwersalność pozwala dostawcom usług druku na sięgnięcie po zlecenia o wyższych marżach.
– Zalety ekologiczne.  Poza zaletami prośrodowiskowymi już wymienionymi powyżej, druk z utrwalaniem UV generuje minimalną ilość gazów VOC. Dodatkowo wydajność utrwalania nowego zespołu UV LED redukuje konsumpcję energii i oferuje znacznie dłuższy cykl żywotności lamp przy prostszej obsłudze. Opakowania atramentu o pojemności 600 ml, tzw. eko-kartridże, mogą być wielokrotnie wykorzystywane, co ogranicza ilość odpadów.
– Przyjazny użytkownikowi RIP "RasterLink 6" w standardize – RasterLink 6 charakteryzuje wysoka intuicyjność obsługi. Warunki druku i innych operacji mogą być w prosty sposób ustawiane w tym samym oknie. Dodatkowo, przechowywane prace mogą być wykorzystane ponownie w dowolnym momencie dzięki funkcji „Register as Favorite” – oznacz jako ulubione. Funkcja zastąpienia kolorów zwiększa możliwości podnoszenia jakości obrazów. Wybrane kolory z tabeli kolorów RasterLink 6 mogą być z łatwością dodawane do wzorników w Adobe Illustrator. Użytkownicy mogą również symulować drukowane kolory w Illustratorze lub Photoshopie przed procesem druku, oszczędzając czas i pieniądze w procesie projektowania i produkcji. Dodatkowo RIP Rasterlink 6 uprasza proces drukowania wielowarstwowego. Wystarczy wybrać kolejność nadruku i poddruku kolorem białym, a optymalna ścieżka jest automatycznie wybierana bez interwencji operatora.  

Dzięki RasterLink 6 trójwarstwowy druk kolor-biały-kolor może być realizowany równolegle. Poddruk warstwy bazowej kolorem białym pozwala na osiągnięcie naturalnej reprodukcji kolorów procesowych nadrukowywanych na podłoża przezroczyste, przy jednoczesnej wysokiej precyzji.  Równoległy druk kolorem białym i kolorami pozostałymi zapobiega konieczności pasowania kolorów przy kolejnym przebiegu.

RasterLink 6 umożliwia zaimportowanie listy zmiennych danych do produkcji. Dodatkowo funkcja układania layoutu (Jig Layout Function) pozwala na łatwą impozycję wielu plików lub obrazów na zasadzie szablonu.