NEWS

MOSQI.TO dla Łodzi z niestandardową kampanią edukacyjną

Ruszyła kampania edukacyjna „STOP kieszonkowcom” przygotowana przez MOSQI.TO z MPK i łódzką policją. Akcja potrwa kilka miesięcy i  jest, jak do tej pory, najszerzej zakrojoną kampanią edukacyjną łódzkiego MPK.

W październiku wystartowała akcja edukacyjna „STOP kieszonkowcom”, która ma nauczyć łodzian jak obronić się przed kradzieżami w tramwajach i autobusach. Elementami kampanii są animacje, plakaty, naklejki na szyby w autobusach i wlepki, które policjanci wykorzystali podczas jednej z akcji specjalnych.

– Stworzyliśmy kilka wersji animacji: za każdym razem jej bohaterami są dwie zwykłe osoby i jedna szemrana – mówi Maciej Wiśniewski, Account Director w MOSQI.TO. – Puentą wszystkich animacji jest jedna: kieszonkowcem zawsze okazuje się ta osoba, której nie podejrzewamy. Animacje pojawiły się już na monitorach w łódzkich tramwajach.

Łódzka policja przeprowadziła akcję, podczas której policjanci w cywilu obserwowali nieuważnych pasażerów i umieszczali na ich torbach, plecakach lub kurtkach wlepki z ostrzeżeniem: „Uważaj na mnie bardziej”. Na wlepkach wykorzystanych podczas akcji z policją agencja umieściła celowo „miękki” komunikat – celem nie było przestraszenie pasażerów, a uświadomienie zagrożenia.  

Przekaz akcji wzmacniają plakaty umieszczone na siedzeniach w pojazdach – pojawiają się na nich: smutny portfel i przestraszony telefon, który wbrew swojej woli zmienił właściciela.

MOSQI.TO postanowiło wesprzeć komunikat kampanii o silny, prosty przekaz. – Pomyśleliśmy, że warto w nieco przewrotny sposób wykorzystać naklejki informacyjne, które obecnie znajdują się w środkach komunikacji miejskiej – mówi Maciej Wiśniewski. – Bazując na powszechnie znanych piktogramach (kobieta w ciąży, kobieta z dzieckiem i starsza osoba) dorysowaliśmy kieszonkowca, który wyciąga portfel. Piktogramy zostały umieszczone we wszystkich tramwajach.

– Kradzieże w komunikacji miejskiej to problem ogólnopolski – mówi Sebastian Grochala, rzecznik łódzkiego MPK.  – Staramy się walczyć z tym zjawiskiem już od kilku lat, zawsze zresztą ściśle współpracujemy z policją. W tym roku akcja ma szczególnie rozbudowaną formułę. Zależało nam na niestandardowych komunikatach, które przyciągną uwagę pasażerów i nie znikną z pola widzenia. Naklejki, wlepki i plakaty, w różnych konfiguracjach, pojawiły się we wszystkich pojazdach MPK – w miejscach, które złodzieje upodobali sobie najbardziej. Siłą akcji jest szeroki zasięg i dobry przekaz: nie straszymy, a edukujemy – podkreśla Sebastian Grochala.

Animacja dostępna TUTAJ.

Dodane tagi