ARTYKUŁ

Jakość i innowacyjność - Marek Kmiecik TARCZYŃSKI S.A.

Jakość i innowacyjność - Marek Kmiecik TARCZYŃSKI S.A.

Z Markiem Kmiecikiem, Wiceprezesem i Dyrektorem Marketingu TARCZYŃSKI S.A., rozmawiamy o strategii marketingowej w branży mięsnej, marketingu na rynkach zagranicznych i kluczowych kanałach komunikacji.

Jak wykorzystuje Pan zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie jako dyrektor marketingu w różnych segmentach branży FMCG?
Za rok będę obchodził rocznicę 20 lecia pracy w marketingu rynku spożywczego. Było to kilka branż: słodycze, napoje, teraz branża mięsna oraz kilka rynków: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. To bardzo ciekawe pracować w branży, która ulega dynamicznym zmianom dzięki zmieniającym się oczekiwaniom i potrzebom konsumentów. Niezależnie od branży należy słuchać uważnie konsumenta, starać się zrozumieć jego potrzeby oraz sposoby dotarcia do niego.

Jak wygląda komunikacja marketingowa w Państwa branży?
Branża mięsna ulega również dynamicznym zmianom. Marketing staje się coraz ważniejszy. Konsument zaczyna odbierać wędliny nie tylko jako jeden z podstawowych składników pożywienia, ale jako element życia czy miłego spędzania czasu. Coraz ważniejsza jest jakość, wartości marki, innowacyjność czy inne okazje konsumpcji.

Jakie działania marketingowe są dla Państwa kluczowe w komunikacji klientem?
Oprócz mediów zasięgowych, jak TV, które zawsze pomagają w budowaniu pozycji, sięgamy po innowacyjne formy komunikacji. Na naszej nowej stronie internetowej oraz nowym profilu na Facebooku, konsument oprócz informacji na temat produktu, odnajdzie inspiracje dotyczące nowego sposobu użycia naszych produktów - jako dodatek do innych dań czy propozycje ciekawych miejsc w głównych miastach Polski. Nasze działania są prowadzone zgodnie z platformą komunikacji „Tarczyński inspiruje”. W ramach tej linii zostały nawet wprowadzone nowe produkty z propozycją dań i przekąsek z użyciem naszych kabanosów. Naszą komunikację uzupełniliśmy o lokowanie produktu w popularnych programach kulinarnych i telewizjach śniadaniowych. Jeden z naszych głównych produktów w kategorii kabanosy, Tarczyński Exclusive 120 g, został wprowadzony do sprzedaży w sieci Multikino, gdzie również promowaliśmy nasze produkty w ramach kampanii reklamowej.

Jak wygląda komunikacja marketingowa marki na zagranicznych rynkach, do których eksportują Państwo swoje wyroby?
Sprzedaż eksportowa to jeden z naszych priorytetów w ostatnich miesiącach. Wystawiamy się na głównych imprezach targowych w Europie. Marka Tarczyński jest znana i lubiana w wielu krajach Europy, m.in. : Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech. Prowadzimy tam na bieżąco lokalne działania trade marketingowe.

Kontynuujecie Państwo kampanię "Mistrzowie Świata Polecają", w której Japończyk, Francuz i Włoch wychwalają zalety produktów Tarczyński. Skąd pomysł na tę kampanię i jak oceniają ją Państwo z perspektywy czasu?
Od ponad roku aktywnie komunikujemy się z naszymi konsumentami. Wprowadziliśmy innowacyjną, jak na branżę mięsną, formę komunikacji. Nie pokazujemy tradycyjnego sposobu produkcji wędlin, nie pokazujemy procesu wytwarzania, a raczej skupiamy się na radości dzielenia się ich smakiem. W bieżącym roku, po przeprowadzonych badaniach konsumenckich, nasz komunikat uzupełniliśmy o czynniki racjonalne dotyczące naszych kabanosów. Powiedzieliśmy, że nasze „Kabanosy zdaniem wielu są najlepsze na świecie”, gdyż są „doskonale wysuszone”, „idealnie kruche” – dotyczy to linii Extra lub „idealnie cienkie” – tu mowa o linii Exclusive i „z najlepszego mięsa”. Dzięki temu, przypieczętowaliśmy naszą pozycję lidera w kategorii kabanosy. Wg badań Panelu Gospodarstw Domowych GFK, jesteśmy mocnym nr 1 w kategorii kabanosów w Polsce. Kampanię oceniamy bardzo dobrze, szczególnie jej odsłonę w bieżącym roku.

Jak ocenia Pan nowe logo Polski zaprezentowane w kampanii „Spring into New” dla zagranicznych odbiorców?
Podoba mi się graficzna forma, która jest nowoczesna i zarazem symboliczna. Na rynku istnieje jednak kilka wersji logo naszego kraju. Polska jako kraj powinna mieć jeden oficjalny znak, który byłby używany w promocji kraju i zasady jego używania powinny być jasno określone. Tak jest w przypadku kilku innych krajów, np. Hiszpanii czy miast, np. Amsterdamu.

Czy korzystają Państwo w komunikacji z firmowych gadżetów reklamowych, jakich?
Systematycznie prowadzimy działania trade marketingowe i wizerunkowe, w których znaczącą rolę pełnią gadżety reklamowe. Począwszy od typowych koszulek, ręczników i kubków, sięgamy też po gadżety związane z naszą platformą „Tarczyński Inspiruje” – deski i specjalistyczne noże do krojenia wędlin, narzędzia do ich prezentacji itd.

Jaką rolę w Państwa segmencie odgrywają reklamy OOH?
Reklamy OOH traktujemy jako element komunikacji wizualnej z konsumentem, ważnym dla tożsamości marki. Stanowią one doskonałe uzupełnienie działań w innych mediach wysokozasięgowych.

Jaką rolę odgrywa w Państwa firmie identyfikacja wizualna? Czy brandują Państwo samochody, odzież pracowników itp.?
W Tarczynski SA zwracamy maksymalnie dużo uwagi na role corporate identity i unikalność. To właśnie my kilka lat temu zerwaliśmy z typowym dla branży mięsnej czerwonym kodem kolorystycznym, wprowadzając charakterystyczny pomarańczowo-granatowy branding. Kolor pomarańczowy jest elementem naszego DNA – jako marki innowacyjnej i dopasowanej do zmieniającego się otoczenia i potrzeb konsumenckich.

Rozmawiała Katarzyna Lipska

 Wywiad ukazał się w OOH magazine, lipiec-wrzesień 2014. Wersja online do pobrania TUTAJ.

 Marek Kmiecik - w marketingu branży FMCG od 1995 roku. Do 2007 roku był Dyrektorem Marketingu w firmie Mieszko, gdzie odpowiadał za strategię marki parasolowej Mieszko, pralinek czekoladowych Klejnoty i Michaszki. Za pomocą kampanii „Wolę Zozole” wykreował silną markę cukierków dziecięcych Zozole.
W latach 2007-2009 w centrali Grupy Kofola Holding w Czechach odpowiadał za strategię owocowych napojów i syropów na rynku polskim, czeskim, słowackim i węgierskim.
Od 2009 roku po przejęciu producenta napojów Hoop przez Kofola Holding, pełnił funkcję Dyrektora Marketingu i Członka Zarządu, gdzie do końca 2013 roku odpowiadał za strategie wszystkich marek firmy na rynku polskim: Hoop Cola, syropów Paola i Jarmark Polski, wód Białowieski Zdrój, Arctic i Grodziska, napoju dziecięcego Jupik oraz napojów Jupi, Vinea, Pickwick Ice Tea i Mr Max.
Zdobywca tytułu Dyrektora Marketingu Roku 2012 w konkursie Mediarun w kategorii przedsiębiorstw o obrotach rocznych między 200 mln a 2 mld oraz Człowieka Marketingu i Sprzedaży 2012 magazynu Brief.
Od grudnia 2013 jako Wiceprezes i Dyrektor Marketingu spółki giełdowej Tarczyński SA, gdzie odpowiada za przygotowanie nowej pełnej strategii marketingowej.

 

Dodane tagi