NEWS

Czy banknoty Euro mogą być dziełem sztuki?

Na co dzień, gdy płacimy w sklepie, czy w restauracji nie zwracamy uwagi na szatę graficzną pieniędzy, którymi się posługujemy. Na pewno nasz wzrok i ciekawość przykułyby banknoty zaprojektowane przez pochodzącą z Węgier graficzkę i ilustratorkę, Barbarę Bernat.

Młoda artystka w ramach pracy dyplomowej na swojej uczelni stworzyła oryginalny projekt waluty Euro. Zamiast opatrzonych wizerunków znanych osobistości i bohaterów narodowych oraz charakterystycznych dla danego kraju symboli i budowli, na pięciu banknotach widnieją reprezentanci świata węgierskiej fauny i flory. Zwierzęta rosną wraz z wartością nominału. Na banknocie 5 E - mamy jaszczurkę i trawę, na wolumenie o najwyższej wartości 100 E – jelenia i dąb.

 

Oprócz niewątpliwych walorów graficznych i projektowych projekt wyróżnia się techniką wykonania. Banknoty powstały przy użyciu tradycyjnej techniki akwaforty, każda strona jako oddzielny miedzioryt. Ciekawostką jest, że w świetle UV widoczny jest układ kostny przedstawionych zwierząt. Bez wątpienia noszenie w portfelu takich małych dzieł sztuki byłoby przyjemniejsze. Niestety, są małe szanse by trafiły do szerszego obiegu. Proces projektowania i produkcji waluty obwarowany jest wieloma obostrzeniami technicznymi, chroniącymi przed jej fałszowaniem.

Zobacz więcej TUTAJ.

 JK

Dodane tagi