NEWS

Ponad 100 pracowników-wolontariuszy Credit Agricole w programie grantowym

Właśnie zakończyła się 3. edycja programu grantowego banku. To jeden z elementów wolontariatu pracowniczego „Działam, bo lubię”. Jedną z wolontariuszek, która angażuje się w inicjatywę od początku jej istnienia, jest Marta Wasecka, na co dzień zajmująca się rozwojem i rekrutacją pracowników w północno-zachodniej Polsce.

Od powstania programu grantowego 109 pracowników-wolontariuszy z różnych obszarów banku z całej Polski zrealizowało łącznie 45 projektów, na które otrzymali granty w wysokości 2000 zł każdy. Projekty realizowane przez wolontariuszy przyczyniły się do pomocy podopiecznym m.in.: Przedszkola Publicznego w Pęgowie, Domu dla dzieci Towarzystwa „Nasz Dom”, Fundacji 2 plus 4, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, Domu Dziecka w Kórniku-Bninie, Fundacji Głodny Pies, Kółka gitarowego „Bałałajka”, Fundacji Studio (S)Praw Kobiet, Całodobowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu socjalizacyjnego „Tęcza” i „Opoka” oraz PKS Józefka Chorzów. Zdecydowana większość projektów koncentrowała się na pomocy dzieciom. Do tego typu inicjatyw należał też projekt Marty Waseckiej oraz jej koleżanek i kolegów z pracy, którzy zaangażowali się w program grantowy już 3 razy.

Marta Wasecka w banku Credit Agricole pracuje już prawie 7 lat. Jej przygoda z wolontariatem zaczęła się kilkanaście lat temu. W 2011 r., kiedy u jej pracodawcy ruszyła 1. edycja programu grantowego, Marta postanowiła się w niego włączyć i zachęcić do tego swoich współpracowników. Koledzy i koleżanki Marty już wcześniej angażowali się w autorską kampanię Credit Agricole „Bank z klasą. CAła Wiedza o bankowości”, która w Poznaniu objęła 3, a w całej Polsce prawie 90 szkół. Kampania polega na prowadzeniu zajęć z podstawowej wiedzy o pieniądzach przez pracowników-wolontariuszy banku dla uczniów z klas nauczania początkowego.

Zgodnie z zasadami programu grantowego, wolontariusze sami wymyślają projekt i decydują czy chcą współpracować z organizacją non-profit. Marta, wraz z innymi wolontariuszami, postanowili wesprzeć wychowanków Domu Dziecka w Kórniku-Bninie.

- Na początku nie mieliśmy żadnego pomysłu na projekt. Jednak podczas burzy mózgów udało nam się wybrać obszar, w którym każdy będzie czuł się dobrze. Chcieliśmy zrobić coś dla dzieci, więc wybraliśmy dom dziecka. Już po pierwszej rozmowie z panią dyrektor Domu Dziecka w Kórniku-Bninie zdecydowaliśmy, że chcemy pomóc właśnie im – wyjaśnia Marta Wasecka z oddziału banku Credit Agricole w Poznaniu.

Zgłoszone w programie grantowym projekty poddawane są głosowaniu, podczas którego wszyscy pracownicy banku wybierają 15, ich zdaniem, najciekawszych. Zwycięskie projekty zdobywają granty w wysokości 2000 zł każdy (łączna roczna pula na granty wynosi 30 000 zł). Po podpisaniu oświadczenia o przyjęciu grantu, wolontariusze mogą rozpocząć realizację projektów. Najbardziej cenna na tym etapie jest praca grupowa i wielorakie korzyści z pracy wolontariackiej.

- Kluczowe jest to, że poznaliśmy wspaniałe dzieciaki, z którymi wspólnie spędziliśmy aktywnie czas. Mamy ogromną satysfakcję, że możemy się angażować w działania, które przynoszą radość innym. A zadowolone miny dzieci dają nam ogromną energię i motywację do dalszych działań. Główną korzyścią jest przede wszystkim rozwijanie wrażliwości na innych ludzi. To szansa na zdobycie nowych doświadczeń, poznanie nowych osób, ale przede wszystkim na pomoc innym. Jeżeli pojawi się kolejna okazja, na pewno ją wykorzystamy i wymyślimy kolejny projekt dla dzieci – podkreśla Marta Wasecka.

JK

Dodane tagi