NEWS

Kolejny etap „niedźwiedziej” kampanii Tatrzańskiego Parku Narodowego

To nie Kubuś Puchatek, Coralgol ani Yogi zamieszkują Tatrzański Park Narodowy. Niedźwiedzie brunatne są szybkie, wielkie i dumne! To one w ramach kampanii „Nauczymy Was szacunku” domagają się przestrzegania zasad dzikiej natury 
w nowym wydawnictwie prasowym: „Niedźwiedniku Kulturalnym. Ultramagazynie Niedźwiedzi z TPN-u”.

Tatrzański Park Narodowy prowadzi kampanię społeczną, w ramach której Niedźwiedzie z TPN-u – ultrasi wykreowani na potrzeby komunikacyjne – informują o tym, jak zachowywać się na terenie parku. Jako zagorzali kibice Dzikiej Natury domagają się od turystów i mieszkańców Tatr szacunku dla zasad, jakie tam panują.

Pozory mylą

Niedźwiedzie brunatne są często utożsamiane ze słodkimi, pluszowymi misiami czy nieco niezgrabnymi niedźwiadkami. W rzeczywistości zwierzęta te są największymi lądowymi drapieżnikami. Waga dorosłego osobnika przekracza 350 kilogramów. Ich pozorna niezdarność wynika z budowy ciała, jednak poruszają się bardzo płynnie. Potrafią rozwinąć prędkość nawet do 50 km/h i nie ma dla nich znaczenia, czy biegną w dół, czy w górę stoku. Dlatego też Tatrzański Park Narodowy przestrzega przed schodzeniem ze szlaku, a w razie spotkania z niedźwiedziem zaleca zachowanie spokoju. Ważne, aby nie prowokować zwierzęcia i nie patrzeć mu w oczy, starając się przy tym mówić do niego. Niedźwiedzie pamiętające polowania i kłusowników unikają ludzi. Rozpoznając ludzki głos, zwykle przestają się interesować obiektem. Jednak jeśli nie uda się odejść, a zwierzę wciąż bacznie nas obserwuje, zamiast uciekać, najlepiej położyć się na ziemi, podkurczyć nogi, nie zdejmując przy tym plecaka, który w razie ataku ochroni nas przed pazurami niedźwiedzia.

– Kampania Niedźwiedzi z TPN-u nawołuje do okazania szacunku dzikiej przyrodzie. Przewrotnie i z przymrużeniem oka utożsamia niedźwiedzie brunatne z kibicami, którzy zaznaczają swój teren, domagając się szacunku dla klubowych barw. My z kolei chcemy, aby turyści pamiętali, że to właśnie oni są gośćmi w domu niedźwiedzia i należy mu się szacunek na „dzielni”. Zasady panujące w ostoi tych dzikich zwierząt wynikają z wielu obserwacji i często są zabiegami zapobiegajacymi nieszczęśliwym wydarzeniom – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Człowiek stwarza wiele pokus

Pozostawione na szlaku jedzenie lub śmieci to nie jedyna sytuacja, w której człowiek stwarza pokusę dla niedźwiedzia. Zdarza się, że zwierzęta te, zwabione zapachem, mogą zdewastować parking lub samochód. Mają bardzo dobry węch i wyczują nawet schowany w bagażniku chleb czy karton z mlekiem. Warto pamiętać, aby przed opuszczeniem swojego pojazdu usuwać z niego wszystkie pokarmy.

Kampania „Nauczymy Was szacunku” ma charakter informacyjno-edukacyjny. W jej ramach Niedźwiedzie z TPN-u za pomocą kibicowskich atrybutów uczą pożądanych zachowań w górach. Można ich zobaczyć w spocie w kinach w całej Polsce, pozostawiają także ślad na transparentach i flagach rozwieszonych w Zakopanem i okolicy. Ukazał się także „Niedźwiednik Kulturalny. Ultramagazyn Niedźwiedzi z TPN-u”, czyli specjalne wydawnictwo poświęcone niedźwiedziom brunatnym, ich relacjom z człowiekiem, a także zasadom, jakie panują na „dzielni”. Będzie można w nim przeczytać także o tym, co warto zabrać ze sobą w góry i jak się zachować, kiedy spotkamy na swojej drodze niedźwiedzia. Znajdą się w nim także niedźwiedzie rekomendacje kulturalno-przyrodnicze w kontekście spędzania wolnego czasu na Podhalu. Kampania  potrwa do 15 września br.

Kampanię „Nauczymy Was szacunku” na rzecz niedźwiedzia brunatnego dla Tatrzańskiego Parku Narodowego wykreowała i realizuje katowicka Agencja PR Pan Pikto.

Sprawdź Niedźwiednik Kulturalny! 

 

JK

Dodane tagi