Marketing MIX Linie lotnicze ruszyły na ratunek zagrożonym gatunkom

Linie lotnicze ruszyły na ratunek zagrożonym gatunkom

93
0

Na kadłubach samolotów A380 przedstawione zostały niektóre z gatunków dzikich zwierząt będących ofiarami kłusowników oraz nielegalnego handlu dziką fauną. Pierwszy „zwierzęcy” samolot A380 poleciał do Londynu, a drugi odleci na Mauritius. Po co to wszystko? By zademonstrować wsparcie dla organizacji United for Wildlife, która skupia światowe fundacje walczące z nielegalnym handlem dzikimi zwierzętami.

Na kadłubie każdej maszyny widnieje inny projekt przedstawiający zwierzęta, którym grozi wyginięcie. Na pierwszym samolocie umieszczono naklejki pokazujące sześć gatunków zagrożonych, a na drugim – nosorożce i słonie.

Pamiętajmy!

Celem tej akcji jest zwiększenie społecznej świadomości w tym zakresie oraz przekazanie informacji o potrzebie natychmiastowego działania.

W wyniku wzrostu nielegalnego handlu fauną, wiele zwierząt, a w szczególności słonie afrykańskie, nosorożce, tygrysy i łuskowce, znalazło się w niebezpieczeństwie. Kryzys kłusowniczy jest już problemem globalnym i musimy próbować go zatrzymać, zanim będzie za późno – mówi Tim Clark, prezes linii Emirates.

Zakaz przewozu trofeów

Linie Emirates współpracują również z międzynarodowymi organizacjami w celu szkolenia pracowników obsługi naziemnej i cargo w zakresie wykrywania nielegalnie przewożonych produktów i procedury związanej z postępowaniem w takich przypadkach.

Wymagane dokumenty do przewozu niektórych produktów pochodzących od dzikich zwierząt są często fałszowane, dlatego linie Emirates podjęły decyzję o zakazie przewozu trofeów myśliwskich.

Poznaj fakty dotyczące zagrożeń dla dzikiej przyrody wywoływanych przez kłusownictwo i nielegalny handel:

 • Obecnie zaledwie 3200 tygrysów żyje na wolności. Nielegalny handel częściami ciała tygrysów oraz produkty pochodzące z tych zwierząt stanowią jedno z największych zagrożeń dla tego gatunku. W Azji w latach 2000-2014 co najmniej 1590 tygrysów zostało schwytanych przez kłusowników.
   
 • W 2007 roku w RPA w wyniku nielegalnych polowań zginęło 7 nosorożców, a w 2014 aż 1215. Każdego dnia zabijane są tam co najmniej trzy nosorożce. Szacuje się, że w 2014 roku w całej Afryce upolowano 1293 zwierzęta tego gatunku.
   
 • Każdego roku kłusownicy zabijają około 30 000 słoni afrykańskich.  Największy współczynnik kłusownictwa odnotowuje się w Afryce Środkowej i jest on dwa razy większy niż średnia kontynentalna. Gdyby nie działania przeciw nielegalnym polowaniom, słonie w Afryce Środkowej mogłyby wyginąć.
   
 • Łuskowiec jest najczęściej sprzedawanym na świecie ssakiem. Szacuje się, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat ponad milion tych zwierząt padło ofiarą kłusowników.
   
 • Strażnicy leśni są często niedostatecznie wyposażeni oraz niedoświadczeni, aby zatrzymać uzbrojonych i bezwzględnych kłusowników. Grupy kłusownicze zmieniły sposób działania i używają skomplikowanych broni oraz wyposażenia, aby poszerzyć zakres działalności i nie zostać wykrytym (helikoptery, leki weterynaryjne, noktowizory). Według szacunków, podczas dziesięciu lat ochrony dzikiej przyrody zginęło 1000 strażników leśnych.

Źródło: www.national-geographic.pl

KL