Event MIX Bezpieczny Hotel – Certyfikat Bezpieczeństwa Mikrobiologicznego

Bezpieczny Hotel – Certyfikat Bezpieczeństwa Mikrobiologicznego

32
0

Hotele znów mogą działać, ale nie wolno ryzykować. Właściciele powinni zabezpieczyć siebie, swoich pracowników i gości oraz opracować skuteczne procedury bezpieczeństwa. Warto uzyskać Certyfikat Bezpieczeństwa Mikrobiologicznego. Gwarantuje on, że obiekt jest odpowiednio dezynfekowany i zabezpieczony przed zagrożeniami mikrobiologicznymi.

Dlaczego to ważne?

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował zatrzymanie całych sektorów gospodarek, ogromne straty i cierpienie wielu ludzi. Powoli uwalniane sektory zaczną wkrótce wracać do normalnej pracy. Niestety, spowoduje to wzrost zagrożenia pojawieniem się kolejnych ognisk zakażenia. Miejscami szczególnie na to narażonymi będą wszelkie obiekty użyteczności publicznej obsługujące podróżnych – dworce i lotniska, firmy transportowe, hotele i pensjonaty.

– Dlatego tak istotne jest wprowadzenie odpowiednich procedur bezpieczeństwa, regularne odkażanie, szkolenie i instruktaż pracowników, odpowiedzialne postępowanie kierownictwa, przygotowanie zasad postępowania w razie kryzysu. Nie wolno ryzykować działań w chaosie i bez strategii. Trzeba korzystać z pomocy fachowców, a nie robić prowizorkę – mówi Zbigniew Jabłoński z firmy Berm Cleaning Services, zajmującej się certyfikowaniem obiektów.

Co daje Certyfikat Bezpieczeństwa Mikrobiologicznego?

– wdrożenie całej strategii działania zabezpieczającego obiekt

– skuteczne procedury

– zabezpieczenie gości i pracowników

– pewność skutecznego działania i ograniczenia skutków w momencie wykrycia zagrożenia

– ograniczenie ryzyka zamknięcia obiektu

– uniknięcie strat finansowych i wizerunkowych

– pewność spełnienia wymogów w czasie kontroli GIS

 Certyfikacja jak rekomendacja

Obiekty certyfikowane w zakresie bezpieczeństwa mikrobiologicznego dają klientom i personelowi pewność, że nie dojdzie do zarażenia w wyniku błędów i niekompetencji. Jednostka certyfikująca przeprowadzi zakrojoną na szeroką skalę kampanię wizerunkową dla swoich partnerów i klientów.

– Dzięki temu obiekty wpisane na listę certyfikowanych zyskają promocję swoich usług i profesjonalizmu, a klienci będą mogli dokonywać wyboru z bazy obiektów, które dają pewność przestrzegania procedur – dodaje Jabłoński.

To dopiero początek

Certyfikat jest gwarantem przygotowania na dopiero nadchodzące zagrożenia. Istnieje ogromne ryzyko, że walka z pandemią wywołaną koronawirusem będzie trwała wiele miesięcy, a może lat. Będą występować kolejne ogniska i nawroty epidemii. Eksperci przekonują, że wcześniej czy później dojdzie do dalszych podobnych zjawisk oraz wystąpienia choroby X. Trzeba się na to przygotować, opracować odpowiednie procedury i strategie.

– Wszystko to zostanie wykorzystane w przyszłości i nigdy nie będzie działaniem niepotrzebnym. Inwestycja w bezpieczeństwo się opłaca. Pewność skuteczności daje tylko praca z fachowcami w tym zakresie – uważa nasz rozmówca.

Oszczędność środków i kosztów

Certyfikat daje nie tylko gwarancję bezpieczeństwa, ale szereg innych korzyści:

– wsparcie ekspertów, szkolenia i pomoc w nagłych wypadkach;

– wykluczenie niepotrzebnych kosztów (zakupu czy wynajem drogich środków, urządzeń czy zabezpieczeń w nadmiernej ilości lub zupełnie niepotrzebnych wobec stosowania wdrożonych procedur);

– udział w kampaniach promujących bezpieczeństwo;

– możliwość zwrotu poniesionych kosztów przez wsparcie w uzyskaniu dotacji na wdrożenie procedur bezpieczeństwa i certyfikowania.

Jeśli popełnimy błąd, narażamy się na poważne konsekwencje i sami pakujemy się w większe kłopoty. Brak wiedzy może skutkować użyciem złych środków, nieodpowiednich urządzeń i sprzętu nie tylko niezabezpieczających przed wirusem, ale wręcz podnoszących ryzyko wystąpienia zakażenia czy szkodliwych dla zdrowia  – reasumuje Zbigniew Jabłoński z firmy Berm Cleaning Services.