Aktualności Na styku amerykańskiego i europejskiego rynku gadżetów | Paul Bellantone, PPAI

Na styku amerykańskiego i europejskiego rynku gadżetów | Paul Bellantone, PPAI

0

Paul Bellantone – prezydent i dyrektor generalny PPAI (amerykańskiego stowarzyszenia branży produktów promocyjnych) odwiedził tegoroczne PSI i mówił między innymi o różnicach między rynkami Ameryki Północnej i Europy, a także o przyszłych trendach i korzyściach wynikających z członkostwa w sieciach branżowych, takich jak PSI i PPAI.

Jak opisałbyś obecną sytuację w amerykańskim przemyśle produktów promocyjnych?

Branża w USA nadal rośnie szybciej niż gospodarka. Coraz więcej firm wykorzystuje gadżety reklamowe do komunikowania swojej marki. Podczas gdy reklamy online nadal generują najwięcej wydatków, produkty promocyjne pozwalają firmom budować silniejsze relacje indywidualne z konsumentami.

Jakie są znaczące różnice między rynkiem amerykańskim a europejskim?

Rynek europejski wydaje się być liderem w stosunku do rynku północnoamerykańskiego pod względem wzornictwa i odpowiedzialności społecznej oraz CSR. Na targach PSI widziałem wiele firm skupiających się na tych aspektach, zarówno w kontekście zrównoważonego rozwoju czy np. recyklingu produktów.

Jak oceniłbyś wagę takiej organizacji jak PSI dla europejskiego przemysłu produktów promocyjnych?

Tego typu organizacje są kluczowe, ponieważ zapewniają spójność oraz stanowią głos i siłę jednoczącą całej branży, która składa się z wielu małych podmiotów i firm. Posiadanie PSI w Europie lub PPAI w Stanach Zjednoczonych pomaga stworzyć silny przemysł z wielu pojedynczych i rozdrobnionych części.

PSI ma około 6000 członków. PPAI ma nawet ponad 15 000 firm członkowskich. Jaka jest najważniejsza korzyść, jaką członek otrzymuje z bycia częścią tych organizacji?

Ta branża zawsze mnie zadziwiała: tym, w jaki sposób konkurenci mówią i dzielą się najlepszymi praktykami. To tworzenie sieci i bycie częścią zjednoczonej organizacji większej niż własna firma. To jej prawdziwa korzyść. To także poczucie dzielenia się wyzwaniami i szansami z osobami z branży, co sprawia, że bycie częścią tej grupy jest tak wyjątkowe. Organizacja zapewnia cel i wspólnotę. Ponadto PSI w Europie lub PPAI w Stanach reprezentują naszą branżę wobec organizacji zewnętrznych i upewniają się, że nasi członkowie będą informowani o takich kwestiach, jak zrównoważony rozwój czy też prawne aspekty i kwestie bezpieczeństwa, które mogą mieć wpływ na ich działalność.

Porozmawiajmy o produktach: zawsze znajdziemy takie, które okazują się bestsellerami, a nawet całe kategorie produktowe, które zawsze są „na topie”. Jakie są najpopularniejsze produkty promocyjne w Ameryce?

W naszej branży odzież stanowi około jedną trzecią wielkości zamówień dystrybutorów. Akcesoria do napojów, przybory do pisania, akcesoria biznesowe i gadżety elektroniczne jak pamięci USB lub głośniki są również najpopularniejszymi produktami promocyjnymi w USA.

Gdybyś miał przewidzieć – jakie będą trendy produktowe na następne pięć lat?

Ze względu na fakt, iż nasi klienci stają się coraz bardziej świadomi społecznej odpowiedzialności biznesu i pytają o bezpieczeństwo, zgodność lub zrównoważony rozwój, myślę, że będą to główne trendy, które będą napędzać rozwój produktów w naszej branży. Widzę także, że technologia odgrywa większą rolę w tym, jak docieramy do naszych klientów i rozmawiamy o ofercie oraz o naszej branży. Podsumowując, myślę, że zobaczymy duże inwestycje w zakresie zrównoważonego rozwoju i technologii.

Jaki jest twój osobisty ulubiony produkt promocyjny, jaki kiedykolwiek miałeś?

Jestem dość tradycyjny w kontekście artykułów promocyjnych, których używam i które najbardziej cenię. Doceniam dobre długopisy i wysokiej jakości plecaki. Używam ich codziennie i marki tych produktów są mi bliskie.

Dlaczego nikt nie powinien przegapić udziału w PSI?

Każdy, kto specjalizuje się w produktach promocyjnych, uczestnicząc w targach PSI dowie się, jak zwiększać wartość dla swoich klientów. Niezależnie od tego, czy jest to PSI, czy jakakolwiek inna z imprez targowych czy wydarzeń tego typu: właśnie tam możesz się uczyć i uczynić siebie i swoją firmę bardziej wartościowymi dla klientów.

 Paul Bellantone

Rozmawiała Olesja Kehler

Wywiad ukazał się w ostatnim wydaniu OOH magazine. Do pobrania TUTAJ.