Aktualności Headwear Professionals – sadzi Lasy Na Zawsze | Michał Matwiejczyk

Headwear Professionals – sadzi Lasy Na Zawsze | Michał Matwiejczyk

180
0

O działaniach CSR, współpracy z Fundacją Las Na Zawsze i sadzeniu lasów mówi Michał Matwiejczyk z firmy Headwear Professionals.

W czerwcu br. Wasza firma rozpoczęła współpracę z Fundacją Las Na Zawsze. Czym zajmuje się Fundacja i na czym będą polegać wspólne działania?

Fundacja Las Na Zawsze zajmuje się sadzeniem lasów, które będą miały szansę się zestarzeć, ponieważ nigdy nie zostaną wycięte na drewno. Jej idea zakłada tworzenie lasów bioróżnorodnych, mieszanych, które z jednej strony mają być odpowiedzią na zmieniający się klimat, a z drugiej – mają przypominać strukturą historycznie występujące w Polsce lasy liściaste. Sadzone są graby, dęby, lipy, jesiony, buki i wiele innych, w tym rdzennie polskie gatunki krzewów. Oczywiście ich dobór zależy od ziemi. Fundacja zobowiązuje się chronić lasy przed wycinką w przyszłości, bo ich przeznaczeniem jest dzikość i naturalny rozwój. Natura będzie mogła znaleźć w nich wytchnienie i mamy nadzieję, że także na powierzchni, która powstanie dzięki naszej współpracy, znajdą schronienie dziesiątki organizmów. Nasza współpraca polega na regularnym wsparciu Fundacji w sadzeniu kolejnych metrów Lasów Na Zawsze. Każde zamówienie w naszej firmie równa się posadzeniu jednego metra kwadratowego lasu. Uzbierane w ten sposób metry kumulują się dwa razy do roku i są częścią jednego z lasów.

Za nami są już pierwsze jesienne nasadzenia. Dzięki współpracy z  klientami mogliście przekazać fundacji środki na posadzenie ponad 1500 m kw. lasu? 

Z tego, co wiemy, Fundacji udało się dzięki współpracy z firmami i wsparciu prywatnych darczyńców posadzić około 20 ha! Cieszymy się, że możemy być częścią takiego projektu i dołożyć swoją cegiełkę do inicjatywy powstałej dla dobra natury.

Firmy mogą prowadzić różnego typu działania CSR. Dlaczego Wasza firma zdecydowała się akurat na tego typu akcję?

O podobnej kampanii myśleliśmy od dawna. Akcję sadzenia drzew chcieliśmy zorganizować – przy współpracy z odpowiednimi instytucjami – we własnym zakresie. Pandemia pokrzyżowała jednak nasze plany. Zmusiło to nas do zweryfikowania i zmodyfikowania pomysłów. Nasza własna akcja byłaby tematem jednorazowym i bez takiego oddziaływania jak przy współpracy z Fundacją. Nasze wspólne działania możemy rozłożyć w czasie, a dodatkowo dzięki wsparciu innych partnerów ten efekt będzie o wiele większy niż przy pojedynczej inicjatywie. Dodatkowo współpraca z Fundacją daje nam gwarancję, że przedsięwzięcie będzie transparentne, a drzewa, które posadzimy, będą rosnąć ZAWSZE.

Jak współpraca z Fundacją wpisuje się w szersze działania firmy związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu?

Współpraca z Fundacją Las na Zawsze jest jedną z pierwszych tak dużych aktywności podejmowanych przez naszą firmę, które komunikujemy szeroko klientom i współpracownikom. Mamy nadzieję, że będziemy mogli nie tylko rozwijać tę współpracę, lecz także zarażać tego typu aktywnością naszych partnerów biznesowych, co już nam się udaje. Naszym celem jest zachęcanie naszych klientów i partnerów do udziału w podobnych akcjach i inspirowanie do podejmowania inicjatyw zmierzających do ochrony środowiska naturalnego. W nasze działania CSR wpisują się także takie tematy jak np. odpowiedni dobór surowców do produkcji. Na każdym etapie procesu produkcji staramy się działać zgodnie z zasadami ekonomii cyrkularnej, aby jak najlepiej gospodarować ograniczonymi zasobami naturalnymi.

Co dają nam lasy, dlaczego sadzenie nowych lasów jest tak bardzo ważne?

Lasy utrzymują naszą planetę przy życiu. Las jest naszym domem. Przez dziesiątki tysięcy lat dawał nam schronienie, jedzenie i drewno. Czerpaliśmy z niego pełnymi garściami stopniowo podbijając całą planetę. Gdy nam to się udało, polecieliśmy w kosmos… by szybko odkryć, że lasom zawdzięczamy dużo więcej. Odkryliśmy, że lasy uczestniczą w wielu procesach utrzymujących klimat naszej planety w równowadze. Zapewniają nam stabilne warunki do życia i wręcz naprawiają to, co my zniszczymy.

Lasy spełniają bardzo wiele pożytecznych i potrzebnych funkcji. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • akumulowanie CO2
  • produkcja tlenu
  • zaopatrzenie w wodę
  • obrona gleby przed jałowieniem
  • obniżanie temperatur
  • czyszczenie powietrza
  • ochrona przed hałasem
  • bioróżnorodność

Więcej o tym temacie można przeczytać na naszym blogu (LINK)