Logo

Media & maszyny

Innowacyjne drukarki Mutoh na targach Fespa 2017

Sublimacja i LED to kierunki, w których druk wielkoformatowy aktualnie rozwija się najszybciej. Potwierdził to japoński Mutoh, który zaperezentował kilka premierowych urządzeń reprezentujących właśnie te technologie druku LFP.

Podczas tegorocznej FESPY, która odbyła się tym razem w Hamburgu, w dniach 8-12 maja, firma Mutoh zaprezentowała 9 urządzeń, w tym 3 premierowe drukarki wielkoformatowe.

Sublimacyjne premiery

Podczas targów FESPA, Mutoh zaprezentował 2 drukarki sublimacyjne, co potwierdza rosnący udział tej technologii druku wielkoformatowego. Na stoisku zadebiutowały urządzenia Mutoh o symbolach: ValueJet 1604WX oraz ValueJet 1648WX.

Mutoh ValueJet 1604WX to drukarka jednogłowicowa, przeznaczona do zadruku papierów sublimacyjnych. Adresowane jest do mniej wymagających producentów jak i poszukujących najlepszych technologii w dobrej cenie. Cena modelu VJ-1604WX o szerokości 1.62 m, ustalona została na 9.995 euro.

Ten „ekonomiczny” ploter poradzi sobie w konfrontacji z urządzeniami innych producentów. VJ 1604WX w szybkim trybie produkcyjnym potrafi zadrukować, 22 metry kwadratowe na godzinę, przy maksymalnej prędkości ok. 30 m2/h. Grafiki wymagający wyższych rozdzielczości (720×720 dpi) nowy ValueJet wydrukuje z prędkością 14-16 m2/h! Dzięki innowacyjnym technologiom dedykowany jest do produkcji w realnej prędkości 22 m2/h (tryb 360 x 1080 dpi, 3 pasy).

Ploter pracuje w technologii zmiennej wielkości (ang. Variable Dot, VarDot) kropli atramentu. Zakres generowanych przez dysze kropel wynosi począwszy od 3.5 pl, poprzez 7, 12.5, 14 na 21 pikolitrach skończywszy. Dzięki, tej technologii ploter ma możliwość w sposób optymalny drukować zarówno gładkie aple, łagodne przejścia tonalne jak i wymagające detale.

Druga premierą sublimacyjną firmy Mutoh był 4-głowicowy Mutoh ValueJet 1948WX. W odróżnieniu od wyżej opisywanego modelu jest urządzeniem szerszym, bowiem 1.9 metra i oczywiście szybszym z racji zainstalowanych 4 głowic. Jego prędkość sięga 117 m2/h.

Premierowa drukarka LED-UV w formacie A2

Na stoisku Mutoh zadebiutowała nowa drukarka LED-UV o formacie zadruku A2. Jest to większy odpowiednik drukarki ValueJet 426UF o rozmiarze A3+, która odniosła w Polsce duży sukces.

Przypomnijmy specyfikację mniejszego modelu, który także była prezentowana na FESPIE jako bestseller.

ValueJet 426UF to zaaawansowana technologicznie, japońska, stołowa drukarka LED-UV. Umożliwia bezpośredni zadruk obiektów o rozmiarze do 483 x 329 mm, grubości do 70 mm i ciężarze do 4 kg. Dzięki technologii LED-UV pozwoli zadrukować szkło, tworzywa, metal, drewno, papier, ceramikę i wiele innych materiałów. Pozwoli więc na cyfrowy zadruk gadżetów reklamowych, upominków, panelach sterowania, trofeach, grafikach POS, elementach wyposażenia wnętrz, zabawkach, itp. Drukarka zdobyła kilka międzynarodowych nagród i drukuje już w kilkudziesięciu firmach w Polsce.

Premierowe atramenty LED-UV

Kolejną nowością z zakresu technologii LED-UV są atramenty. Na stoisku Mutoh drukowały 2 egzemplarze plotera ValueJet 1638 UH. Jeden w konfiguracji z atramentami elastycznymi, drugi – stołowy – w konfiguracji z atramentami typu „rigid” czyli do podłoży sztywnych.

Mutoh ValueJet serii UH to specjalistyczne plotery LED-UV, drukujące zarówno na materiałach sztywnych, jak i elastycznych. Urządzenia oferują najwyższą jakość zadruku na takich materiałach jak ABS, aluminium, PE, PET, PMMA (akryl), PP, PS, PVC, szkło. Dzięki zastosowaniu lakieru można dodatkowo uzyskać efekt uszlachetniający lub 3D (np. pismo Braille, faktura drewna).

Drukarki wyposażone są w energooszczędne, długowieczne lampy LED-UV (czas pracy około 14.250 godzin), które mają za zadanie światło-utwardzenie atramentu na powierzchni zadrukowywanego przedmiotu. Efektem użycia technologii LED jest zastosowanie niskich temperatur, przez co możliwy jest druk na podłożach wrażliwych na wysoka temperaturę. Ploter wyróżnia się także niskim zużyciem energii. Proces druku cechuje się brakiem lotnych związków organicznych (0% VOC), brakiem ozonu (ozon free) oraz brakiem zanieczyszczeń powietrza (non-HAP).

Drukarki żywiczne serii ValueJet X

Odwiedzający stoisko Mutoh mogli sprawdzić i porównać w akcji dwa modele ploterów eko, VJ-1604X i 1638X. Ten pierwszy to model typu „entry level”, dla użytkowników potrzebujących najlepszych technologii w najlepszej cenie ale nie potrzebujących wysokich prędkości. Ten drugi to topowy, „wszystkomający” 2-głowicowy ploter do zadruku materiałów rolowych.

Plotery ValueJet X wyposażone są w zależności od modelu w 1 lub 2 najnowszej generacji głowice piezo, specjalnie zaprojektowane dla firmy Mutoh. Głowice pokryte są warstwą złota, są szybsze o około 20% od podobnych głowic zastosowanych w ploterach konkurencyjnych. Plotery te drukują z wykorzystaniem zaawansowanych technologii: DropMaster X, Intelligent Interweaving oraz VariableDot. Ich ogromne możliwości zadowolą agencje reklamowe oraz drukarnie wielkoformatowe, które stawiają na jakość i produktywność.

Wszechstronny charakter ploterów Mutoh ValueJet X pozwoli ich użytkownikom zarówno na personalizowaną, jak i masową produkcję grafik różnego rodzaju. Plotery Mutoh ValueJet X wyznaczają trendy i granice w ekologicznym druku wielkoformatowym, będąc najszybszymi ploteremi w swoich klasach.

Na stoisku Mutoh odwiedzający mogli zapoznać się także z ploterem tnącym RFX 140 cutter, współpracującym z drukarkami rolowymi serii ValueJet X oraz z ploterem ValueJet 1938TX, drukującym bezpośrednio na tekstyliach.

Polskim dystrybutorem firmy Mutoh jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.atrium.com.pl

 KL