Poligrafia Plotery Mutoh – teraz bez chipów

Plotery Mutoh – teraz bez chipów

0

Japońskie plotery Mutoh serii ValueJet są już dostępne bez zabezpieczeń chipowych. Dzięki temu, nowi nabywcy tych urządzeń będą mogli drukować w trybie ciągłym atramentami eko-solwentowymi lub Nano-Resin UMS.

Wyeliminowanie potrzeby korzystania z chipów zabezpieczających otworzyło przed użytkownikami ploterów ValueJet nowe możliwości. Po pierwsze mogą korzystać z dowolnych atramentów jak np. Mutoh Nano-Resin UMS lub też eko-solwentowych Ikonos. Po drugie wyeliminowano potrzebę kontrolowania chipów, przez co operator może drukować bez przerwy. Jego zadaniem od teraz będzie tylko uzupełnianie atramentu. Po trzecie, brak potrzeby zakupywania chipów do atramentów ma wymiar ekonomiczny. Przekłada się to na obniżenie kosztów druku. Mutoh wprowadził brak zabezpieczeń w trzech sztandarowych modelach serii ValueJet: 1324, 1624 i 1638X.

Mutoh ValueJet 1324 to ploter o szerokości zadruku 1361 mm. Jego maksymalna prędkość zadruku wynosi 30 m2/h. Wyposażony jest w technologię Mutoh Intelligent Interweaving. Odpowiada ona za druk rozmytym rastrem przypominjącym mgłę lub falę – eliminująca paskowanie. Drugą technologią na pokładzie jest Variable Dot – druk zmienną wielkością kropli atramentu. Odpowiedzialna jest ona za gładkość i ostrość wydrukowanej grafiki.

Szerszym odpowiednikiem tej samej generacji ploterów jest Mutoh ValueJet 1624. Jego maksymalne pole zadruku wynosi 1615 mm. Drukarka ta charakteryzuje się już większą produktywnością, określoną przez producenta na 50 m2/h.

Przedstawicielem drukarek ValueJet najnowszej generacji jest Mutoh ValueJet 1638X. Model ten oprócz technologi obecnych we wcześniej wspomnianych modelach został wzbogacony o technikę druku Drop Master. W momencie gdy drukujemy na cienkim papierze, odległość od materiału do głowicy jest inna niż w przypadku druku na grubym bannerze. Efektem tego jest rozrzut kropli tuszu, a co za tym idzie nieprecyzyjny (rozmyty) druk. Opracowana przez firmę Mutoh technologia eliminuje ten problem i potrzebę ręcznej kalibracji. W sposób automatyczny dostosowuje sposób wystrzeliwania poszczególnych kropli atramentu aby trafiały w cel. Zarówno podczas druku jedno- jak i dwu-kierunkowego, niezależnie od materiału, rozdzielczości i prędkości. Mutoh ValueJet1638X drukuje z prędkością ok. 100 m2/h.

Plotery serii po wyeliminowaniu chipów mogą korzystać z różnego rodzaju atramentów. Najciekawszymi i zyskującymi coraz większy udział w rynku są oryginalne tusze Mutoh Nano-Resin UMS. Są to 4-generacji atramentu do wielkoformatowych ploterów drukujących. Powstały one na bazie mieszanki żywic, a ich specjalna formuła oparta jest na kombinacji najlepszych cech atramentów eko-solwentowych i mild-solwentowych. UMS’y zostały tak zaprojektowane tak, aby były kompatybilne z ploterami starszej generacji. Mogą także współpracować z urządzeniami innych producentów. Atramenty Nano-Resin UMS charakteryzują się wysoką trwałością i szerokim gamutem barwnym pokrywającym 83% palety Pantone C. Niekwestionowaną zaletą jest zgodność z normami ekologicznymi. Atramenty te posiadają oznaczenie Xi zamiast szkodliwego Xn!

Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie japońskie plotery serii ValueJet zostały wyposażone w aplikację mobilną ValueJet Status Monitor. Służy ona do zdalnego sterowania, monitorowania i raportowania pracy urządzenia. – Mutoh kolejny raz potwierdził, że plasuje się jako czołowy producent drukarek wielkoformatowych, jednocześnie wyznaczającym rynkowe trendy – mówi Paweł Stania z Atrium Centrum Ploterowe.

www.atrium.com.pl