Logo

Marketing MIX

HoReCa, turystyka i kultura z dotacjami do 90% na inwestycje w dywersyfikację działalności

Autor zdjęcia: Chan Walrus

Już niebawem rozpocznie się nabór projektów mających na celu unowocześnienie lub dywersyfikację działalności prowadzonej przez firmy z branż szczególnie dotkniętych przez pandemię, tj. HoReCa, turystyka i kultura.

i
Ważne info:

  • O wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z całej Polski z sektora HoReCa, turystyka i kultura
  • Wsparcie udzielane będzie w formie bezzwrotnych dotacji
  • Intensywność wsparcia wyniesie do 90% (pomoc de minimis)
  • Minimalna kwota dofinansowania: 50 tys. PLN
  • Maksymalna kwota dofinansowania: 540 tys. PLN

i
Kluczowe kryteria:

  • spadek obrotów w wysokości co najmniej 30% w 2020 lub 2021 roku liczonych rok do roku, w porównaniu z 2019 lub 2020 r.
    w przypadku gdy, przedsiębiorca zawiesił działalność przez co najmniej 6 miesięcy w 2020 r., spadek obrotów w 2021 r. jest porównywany do 2019 r.
  • rozpoczęcie projektu nie może mieć miejsca przed dniem złożenia wniosku
  • okres realizacji projektu nie może przekroczyć 12 kolejnych miesięcy od daty rozpoczęcia i musi zakończyć się najpóźniej 31 stycznia 2026 r.

Można powiedzieć, że HoReCa, czyli hotele, restauracje, catering nigdy nie były znaczącym beneficjentem środków UE, ale trzeba przyznać, że jeszcze nigdy sektor ten nie ucierpiał aż tak bardzo, jak to miało miejsce podczas pandemii.

W Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności popularnie zwanym KPO zaplanowano wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami covid-19. Chodzi tutaj o hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne, na które przewidziano budżet w kwocie 1,2 mld pln. Ponieważ kluczową sprawą dla MŚP działających w tych sektorach polskiej gospodarki jest dostosowanie modelu ich biznesu do nowych warunków, takie dotacje są wyjątkowo pomocne we wzmacnianiu ich pozycji i konkurencyjności rynkowej. Szacuje się, że z dofinansowania skorzysta około 3800 firm z całej Polski.

Kto i na co będzie mógł pozyskać dotacje?

Celem programu jest wsparcie mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw z całej Polski działających w sektorze HoReCa, turystyka oraz kultura.

Przedmiotem wsparcia będą projekty mające na celu rozwój prowadzonej działalności lub zmianę dotychczasowego modelu biznesowego, obejmujące przede wszystkim:

  •  inwestycje w bazę usługową lub produkcyjną, w tym np. na roboty budowlane, budowę nowych linii produkcyjnych, zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wprowadzenia nowych produktów/usług,
  •  inwestycje związane z zieloną transformacją,
  • inwestycje we wdrażanie rozwiązań z zakresu energii odnawialnej,
  •  inwestycje związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych w związku
    z koniecznością dokonania zmian sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa,
  •  podnoszenie kwalifikacji pracowników, w tym szkolenia związane z nabyciem nowych umiejętności lub przekwalifikowaniem pracowników,
  • usługi rozwojowe w tym np.: opracowanie studium wykonalności, zmiany modelu biznesowego, opracowanie procedur technicznych w związku z rozszerzeniem lub unowocześnieniem działalności przedsiębiorstwa.

Nabór wniosków planowany jest na I kwartał 2024 roku

Jak podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości już niebawem (najprawdopodobniej początkiem 2024 roku) pojawi się konkurs na dofinansowanie przeznaczone na unowocześnienie lub rozszerzenie działalności MŚP z sektora HoReCa, turystyka i kultura.

Wysokość dofinansowania

Planowany poziom dofinansowania wynosić ma do 90% w ramach pomocy de minimis, dofinansowanie będzie wypłacane w formie zaliczki i/lub refundacji. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych to 600 000 pln, a maksymalna wartość dofinansowania, o jakie będzie można się ubiegać to 540 000 pln, zaś minimalne to 50 000 pln.

Kluczowy wymóg wnioskowania o dotację

Zgodnie z projektem Regulaminu wyboru projektów, opublikowanym przez PARP, nabór skierowany będzie do MŚP, które w 2020 lub 2021 roku odnotowały spadek obrotów w wysokości co najmniej 30% liczonych rok do roku, w porównaniu z 2019 lub 2020 r. W przypadku gdy, przedsiębiorca zawiesił działalność przez co najmniej 6 miesięcy w 2020 r., spadek obrotów w 2021 r. jest porównywany do 2019 r. Dodatkowo rozpoczęcie projektu nie może mieć miejsca przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Okres realizacji projektu nie może przekroczyć 12 kolejnych miesięcy od daty rozpoczęcia i musi zakończyć się najpóźniej 31 stycznia 2026 roku.


Więcej newsów z branży TUTAJ.