Logo

Marketing MIX

Jak zoptymalizować video na YouTube pod kątem strategii SEO? | Katarzyna Kalbarczyk, Agencja Lojalni

W obliczu ogromnej ilości tworzonych treści video, samo odpowiednie zatytułowanie filmu niestety już nie wystarcza, aby dotrzeć do docelowego odbiorcy. Konieczne staje się zoptymalizowanie materiału video, a nawet dostosowanie samego procesu nagrywania, tak aby film wyświetlał się wysoko na YouTubie, jak i w Google.

tam

Jak działają algorytmy YouTube’a?

Algorytmy YouTube’a znacząco ewoluowały od momentu powstania samej platformy. Początkowo opierały się na prostych metrykach takich jak klikalność czy długość oglądania, by przejść do bardziej złożonych algorytmów, biorących pod uwagę także zaangażowanie, interakcje (takie jak komentarze, udostępnienia), a nawet analizując zawartość video, np. rozpoznawanie obrazu czy dźwięku. Wszystko to, aby lepiej zrozumieć i reagować na zmieniające się zachowania użytkowników oraz zapewnić im bardziej spersonalizowane i angażujące materiały.

Obecnie w wyniku tych wszystkich zmian każdy z użytkowników YouTube’a otrzymuje spersonalizowane rekomendacje filmów, uwzględniające jego historię przeglądania, zainteresowania tematyczne, czy subskrybowane kanały. Podsuwane są również powiązane propozycje oparte na zaangażowaniu innych użytkowników poszukujących materiałów o podobnej tematyce.

Jak SEO zwiększa widoczność na YouTubie?

Jak więc skutecznie zwiększyć widoczność publikowanych nagrań na platformie YouTube? Skoro wszystko zależy od algorytmów, należy się z nimi zaprzyjaźnić. Warto więc ukierunkować swoje działania na optymalizację SEO (Search Engine Optimization), która ułatwi Google zrozumienie tematu filmu i tym samym szanse na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania wzrosną. Oto kilka wskazówek:

Identyfikacja wartościowych słów kluczowych

Jednym z najważniejszych elementów skutecznego SEO są słowa kluczowe. Ich wybór dotyczy również YouTube’a. Należy zbadać więc popularne frazy związane z treścią swojego filmu, używając narzędzi do analizy słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner, Ahrefs, czy Semrush.

Można skorzystać również z sugestii wyszukiwania na samym YouTubie podczas wpisywania fraz w pasek wyszukiwania. Sugestie te mogą stanowić dodatkową wskazówkę, co jest obecnie poszukiwane przez użytkowników.

Zebrane słowa kluczowe powinno się umieścić w tytule, opisie, tagach i miniaturze, aby pomóc algorytmom YouTube’a zrozumieć treść. Należy pamiętać przy tym, by były one spójne z tematyką samego filmu.

Nazwa pliku video

Optymalizację wyszukiwania filmów na YouTubie zaleca się rozpocząć już na etapie przygotowań przed przesłaniem materiału na platformę. Pierwszym krokiem jest więc prawidłowe nazwanie pliku video. Przede wszystkim trzeba się upewnić, że nazwa pliku jest zwięzła, ale jednocześnie zawiera główne słowa kluczowe związane z treścią filmu. Należy unikać zbędnych znaków czy numeracji, aby ułatwić algorytmom YouTube’a zrozumienie tematyki filmu.

Angażujący tytuł

Tytuł to jeden z pierwszych elementów, które widzi użytkownik YouTube’a, dlatego powinien być atrakcyjny i angażujący. Powinny być w nim zawarte również wcześniej wybrane słowa kluczowe. Można wykorzystać dane 65 – 70 znaków (łącznie ze spacjami), by opisać, co jest warte zobaczenia i dlaczego.

Opis do filmu

Opis filmu z kolei powinien być szczegółowy, bogaty w informacje i zawierać linki do stron zewnętrznych i innych filmów. Rekomendowane jest dodanie maksymalnie dwóch linków, które będą rozwinięciem informacji zawartych w filmie. Warto zadbać także o to, by opis nie był zbyt długi (maksymalnie 300 znaków ze spacjami, mimo że dopuszcza się nawet 5000 zzs), a przy tym zachęcał do obejrzenia filmu.

Przyciągające wzrok miniatury

To kolejny element, który przyciąga uwagę widzów. Podobnie jak tytuł może wpłynąć na decyzję o kliknięciu i obejrzenie filmu, dlatego miniatura powinna być wyrazista i przyciągająca uwagę. Odpowiednie będą jasne, wyraźne i kreatywne grafiki związane z treścią filmu.

Hashtagi i kategorie

Hashtagi także mogą wpływać na SEO poprzez zwiększenie widoczności filmów w wynikach wyszukiwania, ale wewnątrz platformy. Umieszczenie odpowiednich hashtagów (najlepiej powiązanych ze słowami kluczowymi) w opisie lub komentarzach pod filmem może umożliwić użytkownikom łatwiejsze odnalezienie filmu.

Transkrypcja

YouTube umożliwia również dodanie transkrypcji do filmu, co nie tylko pomaga w zrozumieniu treści przez użytkowników, ale także stanowi istotny czynnik w optymalizacji pod kątem SEO — w ten sposób platforma otrzymuje dodatkowe słowa kluczowe, co z kolei wspiera lepsze indeksowanie treści przez algorytmy wyszukiwarek.

Warto wspomnieć, że wdrożenie takiego rozwiązania umożliwia również osobom z ograniczeniami słuchowymi lub preferującym czytanie, łatwiejszy dostęp do treści video.

Interakcje i zaangażowanie

Zachęcanie do interakcji poprzez komentowanie, udostępnianie i udzielanie polubień buduje zaangażowanie społeczności. Im więcej interakcji generuje dany film, tym lepszy wynik SEO może osiągnąć. Algorytmy YouTube’a biorą pod uwagę aktywność społeczności wokół treści i premiują filmy, które generują więcej zaangażowania.

Regularna publikacja

Algorytmy YouTube’a preferują także kanały, które publikują regularnie, ponieważ w ten sposób przyczyniają się one do utrzymania, a nawet zwiększenia zainteresowania swojej społeczności. Stymuluje to algorytmy YouTube’a do lepszego indeksowania i promowania filmów w wynikach wyszukiwania.

Udostępnienie video publicznie

Dzielenie się filmami na różnych platformach społecznościowych, stronach internetowych i forum zwiększa zasięgi i widoczność. Jak duże ma to znaczenie? Szacuje się, że po obejrzeniu filmów promocyjnych w mediach społecznościowych 64% klientów dokonało zakupu, a więc ma bardzo duże znaczenie. Aby ten proces przebiegał sprawnie, należy publikować filmy na YouTubie jako publiczne, nie ograniczając praw do publikowania i osadzania na innych stronach.

Co jeszcze można zrobić, by zwiększyć zasięg?

Budowanie reputacji kanału YouTube

Przede wszystkim należy uzupełnić dany profil zgodnie z dobrymi praktykami stosowanymi na platformie. W pierwszej kolejności powinno się umieścić zdjęcie profilowe i zdjęcie na okładkę. To są elementy, które rzucają się w oczy od razu, dlatego są bardzo ważne. Równie istotny jest także zwiastun kanału, który powinien przedstawić twórcę, czy firmę i powody, dlaczego warto subskrybować dany kanał.

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie informacji profilowych: należy jak najdokładniej opisać osobę, firmę, a także połączyć YouTube z witryną i najważniejszymi profilami społecznościowymi, takimi jak Facebook, Twitter, czy LinkedIn. Dobrze uzupełniony profil przenosi swoją moc na inne strony.

Materiały video powinny być wartościowe i inspirujące dla danej publiczności; należy pamiętać o ich uporządkowaniu w playlisty. Dzięki temu odwiedzający dany kanał szybciej odnajdą się w udostępnionych materiałach.

Optymalizacja SEO na YouTubie to proces ciągły. Analizowanie statystyk, testowanie różnych strategii i dostosowywanie podejścia pozwoli doskonalić widoczność filmów na platformie.


Youtube

Katarzyna Kalbarczyk
Specjalistka ds. marketingu internetowego
Związana z marketingiem internetowym przez lata pisała treści na autorskie strony internetowe i blogi lifestylowe. Pasjonatka wykorzystania AI w marketingu. Obecnie współpracuje z renomowaną Agencją Lojalni, dla których przygotowuje specjalistyczne artykuły dotyczące marketingu internetowego. W swojej pracy wykorzystuje zaawansowane narzędzia, takie jak Ahrefs, Senuto czy Google Analytics.


Więcej newsów z branży TUTAJ.