Firma Agfa ogłosiła także na targach rebranding maszyn, oferowanych i promowanych na targach pod wspólnym mottem „Powerful by Nature”. Do Amsterdamu licznie przybyli również klienci z Polski, z myślą o których na stoisku obecne były Adriana Piotrowska – Sales Manager Inkjet Poland i Urszula Gałuszka-Marzecka – Key Account Manager.
– Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością zaprezentowania naszego portfolio rozwiązań inkjetowych, w ślad za jego rozbudową i transformacją. Tym bardziej, że uwzględnia ono z jednej strony sprawdzone już na rynku druku wielkoformatowego maszyny, jak też trzy zupełnie nowe „bestie”, jak je nazywamy w naszym wewnętrznym żargonie – mówi Arnaud Calleja, Vice-President Digital Printing Solutions w firmie Agfa. – Motto naszej tegorocznej prezentacji targowej „Silni z natury” ma odzwierciedlać jakość i wydajność każdej z maszyn, jak też ich design. Niezależnie bowiem od środowiska produkcyjnego danej firmy, rynku docelowego czy realizowanych aplikacji, niezależnie od tego czy klient poszukuje najwyższej wydajności, jakości czy wszechstronności – w naszej ofercie znajdzie maszynę, która wyjdzie naprzeciw jego oczekiwaniom i pozwoli osiągać założone cele biznesowe.
Jeti Condor RTR5200 HS to jedna z trzech maszyn z oferty firmy Agfa, które miały swój światowy debiut na targach Fespa 2024. Jest to maszyna inkjetowa pracująca w trybie roll-to-roll, oferująca imponującą – jak podkreśla Agfa – szerokość druku sięgającą 5,2 m przy prędkości dochodzącej do 672 m2/h i najwyższej jakości reprodukcji. Urządzenie obsługuje szeroką gamę podłoży giętkich, zadrukowując je nawet na trzech rolach jednocześnie. Z myślą o wzbogaceniu finalnych wydruków możliwa jest jego rozbudowa o dodatkowe kolory typu light, jak też lakierowanie i aplikowanie bieli. Producent wskazuje również na jego możliwości w zakresie obsługi mediów, uwzględniające m.in. duże, ciężkie zwoje z materiałem. Inne zalety Jeti Condor, które podkreśla Agfa, to szereg opcji zapewniających użytkownikom oszczędności w kontekście finansów, pracy i powierzchni niezbędnej do posadowienia maszyny. Ich zadaniem jest zautomatyzowanie procesu produkcji, zarówno w obszarze zadrukowywania jak i wykańczania.
Drugą premierą targową firmy Agfa był hybrydowy ploter Jeti Bronco H3300 S. Bazuje on na sprawdzonych rozwiązaniach sprzętowych i software’owych, znanych z serii Tauro i jest pozycjonowany przez producenta jako kolejna w jego ofercie maszyna do wysokowydajnych, wymagających i wysokonakładowych zleceń. Oferuje szerokość zadruku 3,3 m i bazuje na technice inkjet UV LED. Skierowana jest na rynek aplikacji Sign & Display, oferując druk w sześciu kolorach z dodatkową bielą oraz opcjonalnym primerem. O wysoką wydajność procesu dba tu system stałego podawania brytów, a niezależne od siebie drukowanie w trybie dual-roll pozwala na jednoczesną obsługę zwojów o różnej szerokości bądź zawierających inny rodzaj materiału.
Początkowo model Bronco będzie dostępny w wersji z dwoma rzędami głowic. Jednak, jak podaje Agfa, możliwy będzie jego upgrade do wersji 4-rzędowej, co ma znacząco zwiększyć wydajność pracy i zwrot z inwestycji w to rozwiązanie.
Od chwili wprowadzenia na rynek pierwszej maszyny z serii Anapurna, co miało miejsce ponad 20 lat temu, rodzina tych urządzeń stale ewoluuje. Targi Fespa 2024 przyniosły premierę nowego hybrydowego modelu – Anapurna Ciervo H3200 o szerokości 3,2 m. Producent podkreśla elastyczność i wszechstronność tego rozwiązania, skierowanego do drukarń wykonujących różne rodzaje prac. W porównaniu z wcześniejszą wersją, Ciervo oferuje – jak podaje Agfa – znacznie wyższą jakość i wydajność, która wynika z szybszego niemal o 70% druku w trybie produkcyjnym. System ciągłego podawania mediów umożliwia wydajną produkcję z udziałem podłoży sztywnych – jednocześnie można załadować tu nawet cztery bryty.
Rebranding urządzeń inkjetowych objął nie tylko nowe modele, ale też rozwiązania znane już z oferty firmy Agfa. Jednym z nich, również zaprezentowanym na stoisku, była wysokowydajna płaska maszyna inkjetowa – Onser Grizzly X3 HS, łącząca – jak podkreśla producent – wielozadaniową pracę z najwyższą jakością reprodukcji. Urządzenie pracuje z prędkością maksymalną 1450 m2/h, oferuje szybkie narządzanie i przezbrojenie, a także szereg opcji automatyzujących pracę. Należą do nich roboty podające i odbierające bryty, które mają zapewnić – zwłaszcza firmom specjalizującym się w produkcji wysokonakładowej – wydajną obsługę zleceń z rynku grafiki reklamowej czy opakowań.
Grizzly wykorzystuje atramenty inkjetowe z certyfikatem GREENGUARD Gold, charakteryzujące się – jak podaje Agfa – wysoką jakością, szerokim gamutem kolorystycznym i niskim poziomem zużycia. Ten ostatni zapewnia opatentowana przez firmę technologia Thin Ink Layer. Firma podkreśla też udoskonalony tryb druku białego, dzięki któremu atrament jest tu aplikowany o 40% szybciej niż w maszynach bazujących na materiałach eksploatacyjnych innych producentów.
Kolejna znana z wielu wdrożeń rynkowych „gwiazda” stoiska targowego firmy Agfa to najszybszy w jej ofercie hybrydowy model wielkoformatowy – Jeti Tauro H3300 UHS. Belgijski producent wskazuje na podkreślaną przez wielu użytkowników niezawodność tego rozwiązania, pozwalającą na pracę maszyny w trybie 24/7. Jeti Tauro H3300 UHS obsługuje podłoża o szerokości maksymalnej 3,3 m, zadrukowując je z wysoką jakością i prędkością do 905 m2/h. Maszyna, podobnie jak wiele innych modeli z portfolio firmy Agfa, oferuje szereg opcji automatyzujących pracę, a w efekcie – podnoszących wydajność produkcji.
W trybie jednoprzebiegowym urządzenie zadrukowuje różnorodne podłoża m.in. tekturę falistą, także z opcją dodatkowego lakieru. Tym samym, jak podkreśla Agfa, jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla drukarń opakowaniowych jak też firm specjalizujących się w produkcji reklamowej.
Wszystkie ww. maszyny są sterowane stworzonym i stale udoskonalanym przez firmę Agfa systemem workflow – Asanti, dedykowanym cyfrowej produkcji wielkoformatowej. Jest to – jak podkreśla producent – unikalny ośrodek produkcyjny, automatyzujący cały proces produkcji poligraficznej, umożliwiający wygenerowanie oszczędności czasowych i finansowych. Bazujący na przeglądarce internetowej moduł Production Dashboard oferuje bieżący wgląd w czas produkcji, poziom zużycia mediów i atramentu, jak też „spina” Asanti z systemami ERP/MIS, optymalizując procesy kalkulacji wstępnej i finalnej. Asanti posiada certyfikację Idealliance G7 System Certification, potwierdzającą stabilność reprodukcji przetwarzanych kolorów, niezależnie od procesu drukowania i wykorzystywanych podłoży.
Z bogatej oferty software’owej firmy Agfa, uzupełniającej system Asanti, firma promowała na targach również sklep internetowy StoreFront oraz PrintTune – narzędzie do standaryzacji i monitoringu procesu produkcyjnego.
Na stoisku firmy Agfa próbki wydruków ze wszystkich jej maszyn, również pięciu demonstrowanych podczas targowych pokazów, były oglądane z zainteresowaniem przez wielu zwiedzających. Wśród nich szczególną uwagę zwracały przyciągające wzrok displaye dodatkowo uszlachetnione lakierem, tapety ścienne, samoprzylepne podłoża wolne od PVC, kolorowe zawieszki na drzwi i ubrania, wielkoformatowe mapy świata, jak też 100-metrowe zwoje z papierem syntetycznym Agfa Synaps.
Zwiedzający stoisko firmy Agfa mogli też liczyć na spotkania z obecnymi na nim ekspertami belgijskiego producenta. Podczas licznych rozmów nie zabrakło dyskusji na temat zastosowań technologii druku inkjetowego UV i wodnego w kontekście różnych aplikacji przemysłowych. Klienci pytali też o specjalistyczne rozwiązania z oferty Agfa, dedykowane konkretnym rynkom: InterioJet – do laminatów podłogowych, Alussa – dekoracji na bazie skóry czy wysokowydajnej maszyny wodnej SpeedSet Orca 1060 – do produkcji opakowań, która miała swoją premierę rynkową w ubiegłym roku.
Adriana Piotrowska podsumowuje: – Nasza obecność podczas targów Fespa była w wielu aspektach spektakularna, co podkreślali odwiedzający nas klienci, także z Polski. Trzy premiery rynkowe, pięć demonstrowanych „na żywo” maszyn, ich rebranding i różnorodność zastosowań, jakie są możliwe przy wykorzystaniu każdego z urządzeń – wszystko to wywarło ogromne wrażenie na naszych gościach. Podkreśliliśmy tym samym naszą wiodącą pozycję na rynku druku wielkoformatowego i wszechstronność rozwiązań, skierowanych do firm reprezentujących różne segmenty przemysłu poligraficznego, w tym Sign & Display i w coraz większym stopniu – opakowaniowego. Tym, którzy odwiedzili nas w Amsterdamie, bardzo dziękujemy. Wszystkich zainteresowanych naszą stale rozbudowywaną ofertą zapraszamy do kontaktu z polskim oddziałem firmy Agfa.
Więcej newsów z branży TUTAJ.