Ta nagradzana fabryka* produkuje wysokowydajne atramenty na wiele rynków, w tym atramenty Uvijet do wielkoformatowego atramentowego druku UV oraz atramenty Sericol do sitodruku. Firma konsekwentnie wdraża w zakładzie nowe systemy, technologie i procesy, aby monitorować i mierzyć jego rozwój, podejmując kroki w celu dalszego ograniczenia jego wpływu na środowisko.
Certyfikat Valpak to ważny kamień milowy, który potwierdza, że zakład nie wysyła na składowisko żadnych odpadów opakowaniowych, produkcyjnych ani niebezpiecznych. Podkreśla on również zobowiązanie firmy do ciągłego doskonalenia zarządzania odpadami poprzez redukcję, recykling i ponowne wykorzystanie zasobów.
Proces certyfikacji obejmował przeprowadzony przez Valpak kompleksowy audyt dotyczący praktyk zarządzania odpadami Fujifilm w zakładzie, w tym inicjatyw związanych z odpadami i recyklingiem.
Podczas audytu firma Fujifilm pokazała, w jaki sposób mierzy i monitoruje szeroki zakres kluczowych wskaźników wydajności, w tym:
• odpady w każdym dziale są prawidłowo i odpowiedzialnie wyrzucane do odpowiednich pojemników,
• pełne pojemniki na odpady niebezpieczne są zamykane i usuwane przez zakładowy zespół zarządzania odpadami,
• do folii polietylenowej i tektury wykorzystuje się belownice,
• na stołówce są oddzielne pojemniki na puszki metalowe, kubki do kawy, jedzenie i odpady ogólne,
• resztki żywności są kompostowane,
• na terenie zakładu znajdują się pojemniki do segregacji odpadów,
• co ważne, firma Fujifilm rejestruje dane dotyczące odpadów w systemie online, aby mierzyć i poprawiać swoje praktyki.
Dodatkowo Paul Dannahy, szef zespołu ds. towarów w zakładzie w Broadstairs, odegrał kluczową rolę w identyfikacji firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów, co pozwoliło Fujifilm przenieść odpady ze spalarni do punktów recyklingu, a w innych obszarach czerpać z nich korzyści. (Na przykład palety są rozdrabniane na pellet na opał. Następnie pellet jest wysłany z zakładu, sprzedawany i wykorzystywany ponownie w innych zastosowaniach).
Firma Fujifilm dowiodła (od 1 kwietnia 2023 do 31 marca 2024), że nie tylko nie wysyła żadnych odpadów na wysypisko, ale także osiągnęła wskaźnik recyklingu na poziomie 53,64%. Oprócz zwiększenia ilości odpadów objętych recyklingiem, Fujifilm zmniejszyło również ogólną ilość generowanych odpadów.
Paul Dannahy, szef zespołu ds. towarów, komentuje: – Jesteśmy zaszczyceni otrzymaniem certyfikatu „Zero odpadów na składowisko” od Valpak. To potwierdzenie zaangażowania naszego zespołu w ograniczanie naszego wpływu na środowisko i promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym.
Craig Milsted, doradca ds. zrównoważonego rozwoju w zakładzie Fujifilm Speciality Ink Systems w Broadstairs dodaje: – Patrząc w przyszłość, jesteśmy pewni, że możemy nadal wprowadzać kolejne ulepszenia w całym zakładzie, we wszystkich obszarach redukcji energii, odpadów i wody, aby utrzymać naszą pozycję nagradzanej, światowej klasy i ekologicznej fabryki.
– Z przyjemnością przyznaliśmy zakładowi Fujifilm w Broadstairs status „Zero odpadów na składowisko”. Zaangażowanie firmy w zrównoważony rozwój i proaktywne podejście zespołu do zarządzania odpadami stanowią wzorcowy model do naśladowania dla innych firm. To osiągnięcie podkreśla znaczący wpływ, jaki dedykowane praktyki zarządzania odpadami mogą mieć na naszą planetę – dodaje Bronwynn Harris, konsultant ds. śledzenia odpadów i zasobów w Valpak.
* Zdobywca wyróżnienia dla „Najlepszej Fabryki” w latach 2013, 2015, 2016 i 2017
Więcej newsów z branży TUTAJ.