Rynek influencer marketingu wciąż dynamicznie się zmienia wraz z rozwojem aplikacji i sztucznej inteligencji. Marki chętnie stawiały na mikroinfluencerów, którzy bardzo często wyróżniają się o wiele bardziej zaangażowaną i lojalną społecznością niż ci z wielomilionową liczbą followersów. Autentyczność prezentowanych treści, a także transparentność podejmowanych współprac, szczególnie tych komercyjnych, to wartości, które w mijającym roku nadal były bardzo pożądane i poszukiwane, co bardzo mnie cieszy. Na największą sprzedaż i zaangażowanie przekładały się kampanie z udziałem twórców z silnie ugruntowaną marką osobistą, które wychodziły poza jedną platformę (tzw. omnichannel marketing), prezentowały spersonalizowane, autentyczne i jakościowe treści.
Działania z udziałem influencerów w 2024 roku zdecydowanie przyciągały uwagę i wiele z nich wyróżniało się kreatywnym podejściem, a także dużym zaangażowaniem target grupy. Jednym z takich przykładów była kolejna współpraca sieci McDonald’s z artystą. Po muzykach Macie i Ralphie Kamińskim przyszedł czas na przedstawicielkę pokolenia Z, czyli młodą raperkę bambi. Na sukces kampanii „bambi robi z Makiem, co chce” przełożyła się oczywiście świetnie dobrana influencerka, docierająca do danej generacji, która zaprezentowała autorską, czasowo limitowaną ofertę. Dodatkowo, dla konsumentów powstał merch TRAPSTARterpack bambi x McDonald’s, dostępny w aplikacji mobilnej McDonald’s, a na fanów czekała także niespodzianka – koncert artystki na dachu jednej z restauracji. Kampania oraz oferta cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, jak również zaowocowały zwielokrotnionymi odwiedzinami aplikacji oraz wzrostem sprzedaży, co widoczne było na przykład w liczbie filmików na TikToku z testami jedzenia.
AI na pewno przyczyni się do zmian w branży influencer marketingu, chociażby w zbieraniu danych czy analizie działań influencerskich. Dzięki odpowiednim narzędziom specjaliści będą mogli w jeszcze łatwiejszy i szybszy sposób ocenić wartość twórców dla powodzenia danej kampanii i dobrać takie profile, które pozwolą osiągnąć jak najlepsze i długofalowe efekty.
Treści generowane przez sztuczną inteligencję również będą cieszyły się coraz większą popularnością, natomiast użytkownicy mediów społecznościowych będą nadal poszukiwać autentycznych treści i doceniać ludzką kreatywność. AI nada rynkowi jeszcze większy dynamizm, aczkolwiek ani specjaliści współpracujący z influencerami, ani sami twórcy internetowi nie powinni obawiać się utraty pracy.
Nisza tematyczna to hasło, które w 2025 roku będzie miało ogromne znaczenie. W zalewie informacji to twórcy, którzy są ekspertami w danej dziedzinie i docierają do zawężonych, często właśnie niszowych społeczności, takich jak wege gotowanie, joga twarzy, doradztwo finansowe czy porady, jak rozwijać się lub swój biznes w konkretnym obszarze, będą wartościowi dla marek z jasno określoną wizją i sprecyzowaną grupą docelową.
Zjawisko social commerce, czyli zakupy przez social media, również będą dynamicznie się rozwijać i zyskiwać szerokie grono odbiorców. Influencerzy staną się ambasadorami marek i bezpośrednimi sprzedawcami, oferując sprzedaż produktów podczas live streamingu czy w postach. Długofalowe oraz zintegrowane, wielokanałowe kampanie, także te przechodzące do świata offline (eventy, pop-up store’y, spotkania meet&greet) pozwolą stworzyć ciekawą i angażującą komunikację, która przyciągnie szersze grono odbiorców.
Sztuczna inteligencja oferować będzie coraz to nowe możliwości, które ułatwią komunikację oraz produkcję jakościowych treści generowanych przez twórców internetowych. Ewolucja chatbotów, machine learning, wirtualnych influencerów czy zwiększenie znaczenia interaktywnych formatów to rzeczywistość, która czeka nas w kolejnych latach, za którymi będą również musiały podążać regulacje prawne i etyczne w influencer marketingu.
Dominika Jamroz – Ekspertka ds. Influencer Marketingu
Dominika Jamroz to specjalistka z bogatym doświadczeniem w influencer marketingu i komunikacji lifestylowej. W oLIVE media pełni funkcję Team Leaderki w dziale PR lifestyle i influencer marketing, gdzie prowadzi kampanie dla marek z branży m.in. beauty, fashion i FMCG, współpracując z czołowymi twórcami internetowymi. Tworzy strategie komunikacji w mediach oraz realizuje kampanie influencerskie dla topowych marek, m.in. szwajcarskiej marki perfumeryjnej Gisada, kawiarni Green Caffè Nero, dystrybutora marek kosmetycznych premium Peng Partners czy Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jej ekspertyza to wsparcie dla mediów w analizie trendów influencer marketingu i nowoczesnych strategii wizerunkowych. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, a swoje doświadczenie zbierała w kilku warszawskich agencjach, m.in. On Board Think Kong, PR Lovin’ czy stor9_.
Więcej podsumowań można przeczytać TUTAJ.