tam
Firma Canon od lat podejmuje działania na rzecz promowania inkluzywności i tworzenia technologii, które zmieniają życie ludzi. Wystawa World Unseen, po raz pierwszy zaprezentowana w centrum sztuki Somerset House w Londynie, jest przykładem zaangażowania marki w te kwestie. Realizacja inicjatywy ściśle wiąże się z filozofią firmy – Kyosei, co oznacza „życie i pracę dla wspólnego dobra”.
Canon wierzy, że sztuka i technologia mogą łączyć ludzi, wzbudzając emocje i tworząc niezapomniane doświadczenia. – Druk wypukły to technologia, która nie tylko zachwyca jakością, ale też otwiera wiele możliwości dla twórców i odbiorców z różnymi potrzebami – mówi Tomasz Miękus, Product Manager, ekspert ds. rozwiązań do druku wielkoformatowego. – Polska jest 27. krajem, w którym zaprezentowana była wystawa World Unseen. Wystawa, której głównym filarem są sprawy społeczne, środowiskowe oraz innowacje technologiczne. Jej przesłanie koncentrowało się na tematach związanych z niepełnosprawnością, powszechnymi zmianami po pandemii oraz wyzwaniami współczesnego świata – dodaje ekspert. Poprzez takie projekty Canon pokazuje, jak technologia może przekraczać tradycyjne granice i otwierać przestrzenie dla kreatywności i integracji.
Polski Związek Niewidomych, współorganizator wystawy, podkreśla jej znaczenie społeczne i edukacyjne. Andrzej Brzeziński, prezes PZN, zauważa: – World Unseen to nie tylko sztuka, ale też edukacja i integracja. Pokazuje, że dzięki nowoczesnym technologiom można budować świat bardziej dostępny i otwarty na potrzeby różnorodnych grup społecznych.
Wystawa wprowadza nowe standardy w postrzeganiu sztuki jako narzędzia komunikacji i zrozumienia. Kompleksowość projektu, polegająca na zastosowaniu technologii druku wypukłego, obrazów pokazujących jak widzą osoby słabowidzące w wyniku różnych schorzeń wzroku, alfabetu Braille’a oraz audiodeskrypcji, sprawia, że sztuka może być prawdziwie uniwersalnym językiem. Dla Polskiego Związku Niewidomych, współpraca z Canon to krok w stronę budowania świadomości na temat znaczenia nowoczesnych technologii w integracji społecznej.
Wystawa wzbudziła entuzjazm wśród odwiedzających, którzy doceniali nie tylko jakość prezentowanych dzieł, ale także ich przesłanie. „Różnorodność historii przedstawianych na zdjęciach jest niesamowita”, „Świetna jakość wydruków – zarówno oryginalnych fotografii, jak i wersji wypukłych oraz wersji pokazujących jak widzą osoby słabowidzące w wyniku różnych schorzeń wzroku” – podkreślali uczestnicy. Pojawiały się również opinie świadczące o tym, że wystawa pozwalała nabrać refleksji nie tylko nad tym, co przedstawiają fotografie, ale również nad światem osób niewidomych i słabowidzących. Bardzo przydatne okazały się dodatkowe informacje na temat sposobów komunikacji z osobami niewidomymi, co dla wielu odwiedzających było cenną lekcją wrażliwości i empatii.
Osoby z dysfunkcjami układu wzrokowego szczególnie zainteresowała możliwość doświadczania obrazów za pomocą wielu zmysłów. – To było wyjątkowe doświadczenie! Obrazy, które można nie tylko oglądać, ale też dotykać i słuchać ich historii, przenoszą sztukę na zupełnie nowy poziom – powiedział Adrian Now, niewidomy influencer, który odwiedził wystawę.
Piotr Kucia, dziekan Wydziału Sztuki Mediów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, która była partnerem wystawy, dodał: – Osoby bez schorzeń układu wzrokowego mogły doświadczyć innej perspektywy obcowania ze światem wizualnym. Eksponowane prace były specjalnie zaaranżowane. Dla osób widzących, fundamentalne znaczenie miało boczne oświetlenie obrazów, ponieważ podkreślało reliefowość poszczególnych dzieł.
Połączenie wizualnych, dotykowych i dźwiękowych elementów sprawiło, że wystawa stała się nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale też interesująycym doświadczeniem społecznym.
Wystawa World Unseen będzie miała swoje dalsze życie. Większość prac trafi do Polskiego Związku Niewidomych, gdzie będą służyć jako narzędzie edukacji i integracji, wspierając rozwój programów kulturalnych dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami wzroku.
Wystawa World Unseen udowadnia, że technologia może być wykorzystywana do budowania bardziej dostępnego świata i pokazuje, jak wielka jest potrzeba realizacji projektów łączących sztukę z misją społeczną.
– Umożliwiając osobom z niepełnosprawnościami wzroku uczestnictwo w doświadczeniach artystycznych, projekt zmienia sposób postrzegania sztuki i jej roli w integracji społecznej. Wystawa stanowi również inspirację dla innych instytucji kultury, zachęcając do podejmowania podobnych działań. Dzięki niej zrozumieliśmy, że sztuka jest mostem łączącym różne światy, a technologia – kluczem do przełamywania barier. Wystawa World Unseen to potwierdziła – podsumowuje Andrzej Brzeziński, Prezes Polskiego Związku Niewidomych.
Więcej informacji znajduje się na stronie Canon.
Więcej newsów z branży TUTAJ.