Logo

Media & maszynyWielki Format

Mutoh automatyzuje kalibrację druku: DropMaster 2 i FeedMaster w nowym XpertJet 1641SR Pro II

Firma Mutoh od początku roku koncentruje się na promocji nowego plotera wielkoformatowego XpertJet 1641SR Pro II, a wraz z nim wprowadza ulepszone rozwiązania sprzętowe – systemy DropMaster 2 i FeedMaster. Aktualizacje te mają na celu zautomatyzowanie procesu kalibracji maszyny przy zmianie nośników, co jest odpowiedzią na problemy drukarń z niedoborem wykwalifikowanych operatorów oraz stratami materiałowymi generowanymi podczas ręcznych ustawień.

Utrzymanie wysokiej jakości druku dwukierunkowego (Bi-D) wymaga precyzyjnego wyrównania głowicy. O ile pierwsza generacja technologii DropMaster opierała się na programowym przeliczaniu czasu wystrzału kropli na podstawie wpisywanej przez operatora grubości materiału, o tyle nowa wersja całkowicie automatyzuje tę czynność.

DropMaster 2 korzysta z wbudowanego w karetkę czujnika, który skanuje zadrukowany wzorzec testowy i samodzielnie kalibruje wyrównanie druku.

Z kolei za eliminację zjawiska paskowania (bandingu), wynikającego z niedokładnego naciągu, odpowiada FeedMaster. System ten, bazując na czujnikach optycznych, automatyzuje kalibrację posuwu mediów (step). Urządzenie drukuje i odczytuje krótki test, po czym samodzielnie wprowadza ułamkowe korekty do pracy rolek napędowych.

Zastosowanie obu systemów ma na celu przenieść ciężar ustawień z pracownika na maszynę, co wg. producenta, ma skrócić czas konfiguracji z kilkunastu minut do kilkudziesięciu sekund i ustabilizować powtarzalność jakości na różnych zmianach produkcyjnych.

Konsultacja merytoryczna: Atrium Centrum Ploterowe.


Więcej newsów z branży TUTAJ.