Logo

Wielki FormatArtykuły PromocyjneDruk CyfrowyEtykiety i opakowaniaMedia & maszynyTylko w OOH magazine

Naszą pasją od 30 lat jest budowanie i tworzenie nowych maszyn | Monika Romanik-Łaga

Monika Romanik-Łaga z firmy ROMANIK, opowiada o ich początkach, rozwoju parku maszynkowego, pasji do tworzenia wszechstronnych maszyn poligraficznych, trzech dekadach na rynku, wartościach i misji firmy.

Działacie na rynku już od 1994 roku. Jaka jest Wasza historia?

Firma ROMANIK została założona przez moich rodziców – Iwonę oraz Andrzeja Romaników. Na początku zaczęła swoją działalność, produkując noże do ploterów tnących i frezy grawerskie. Zaczęliśmy bardzo skromnie w małym pomieszczeniu. Już wtedy napędzała nas ciekawość na nowe technologie. Bardzo szybko powstała pierwsza prasa transferowa – był to rok 1998. Obecnie mamy blisko 70 maszyn w ofercie oraz 4 hale produkcyjne.

Jesteście producentem maszyn poligraficznych. W produkcji jakich maszyn konkretnie się specjalizujecie?

Wachlarz maszyn jest dość obszerny. Od małych pras transferowych do zadruków na koszulkach, czapkach, aż po pełen automat do zadruków na kubki. Zdarzały nam się również półautomaty do druku na czekoladkach, 9-metrowy tunel do sublimacji oraz nie zapominajmy o naszych prasach wielkoformatowych. Nasza pasja to budowanie i tworzenie nowych maszyn. Obecnie pracujemy nad w pełni zautomatyzowanym urządzeniem do nakładania papieru do sublimacji na kubki.

Pretreatmaker 5 do druku DTG - ROMANIK
Pretreatmaker 5 do druku DTG

Polski przemysł dynamicznie się zmieniał w przeciągu tych trzech dekad. Jak wspominacie ten czas?

Dynamiczny rozwój przemysłu wpłynął również na nas jako firmę, która działa nie tylko na rynku polskim. Nasze maszyny stoją dosłownie na każdym kontynencie. Czasy bywały różne, ale zawsze potrafiliśmy się odnaleźć w danej sytuacji. To co robimy, robimy z pasją.

Co ceni Pani sobie we współpracy z klientami i pracownikami? Jakimi wartościami kierujecie się w codziennej pracy?

To właśnie dzięki naszym klientom cały czas możemy się rozwijać. Cenimy sobie każdą uwagę oraz rozmowę. Staramy się nieustannie podnosić jakość oraz dopasowywać nasze maszyny do potrzeb rynku oraz klientów. Chcemy nie tylko rozwijać się technologicznie, ale też produkcyjnie. Modernizacja naszego parku maszynowego wpływa nie tylko na jakość produkowanych maszyn, ale i na komfort pracy naszych pracowników.

Jaka jest misja Waszej firmy?

Quality & reliability – jakość i niezawodność od 30 lat.

Większość maszyn produkujemy w seriach - Tunel SCHULZE KN800 PRO, Pretreatmaker - ROMANIK
Większość maszyn produkujemy w seriach – Tunel SCHULZE KN800 PRO, Pretreatmaker 5.

Jak firma Romanik będzie celebrować swój okrągły jubileusz działalności?

30 lat to ponad ćwierć wieku ciężkiej, ale i przyjemnej pracy. Na ten sukces składa się praca wielu osób. Przede wszystkim pracowników firmy ROMANIK, ale też naszych najbliższych partnerów – firmy Walter Schulze GmbH (od 01.01.2024 z nową nazwą firmy: Gröner-Schulze GmbH).

Mamy zawsze mnóstwo pomysłów, jeśli chodzi o maszyny, ale nie tylko. Nie chcę zdradzić zbyt wiele, aby móc zaskoczyć naszych pracowników oraz gości tego wydarzenia.

Jubileusz będzie widoczny również w naszych maszynach, które dostaną w roku 2024 nowy design oraz zyskają wiele nowych technologicznych rozwiązań. Można powiedzieć, że 2024 będzie ciekawym rokiem pełnym nowości.

Rozmawiała Magdalena Wilczak

Monika Romanik-ŁagaMonika Romanik-Łaga
Od ponad 10 lat nadzoruje kluczowe aspekty codziennych działań w rodzinnej firmie ROMANIK. Za swoje główne cele postawiła sobie usprawnianie procesów produkcji, utrzymując najwyższe standardy kontroli jakości. Wspólnie z Andrzejem Romanik – założycielem firmy z 30 letnią historią – dostarczają innowacyjnych rozwiązań w prasach transferowych, maszynach sitodrukowych oraz innych maszynach poligraficznych.

 

www.romanik.pl


Artykuł ukazał się w ostatnim numerze OOH magazine. Do wglądu online TUTAJ.