Logo

Marketing MIXTylko w OOH magazine

Lejek sprzedażowy w mediach społecznościowych. Po co jest nam potrzebny i jak go ułożyć? | Sylwia Kupiec

W erze cyfrowego marketingu, gdzie interakcje online kształtują relacje z klientami, lejek sprzedażowy w social mediach staje się nieodłącznym narzędziem dla każdego, kto dąży do skutecznej sprzedaży online. Dowiedz się, dlaczego warto go wykorzystywać i jak skonstruować własny lejek, który przekształci twoich odbiorców w zadowolonych klientów.

Co to jest i jak wygląda lejek sprzedażowy w social mediach?

Lejek sprzedażowy to proces skierowany na konwersję potencjalnych klientów ze świata mediów społecznościowych na rzeczywistych klientów, którzy dokonają zakupu twoich produktów lub usług. Obejmuje on różne etapy, a kampanie sprzedażowe w social mediach są zaprojektowane tak, aby skłonić użytkowników do podejmowania określonych działań, takich jak np. odwiedzanie strony internetowej, subskrybowanie newslettera, pobranie materiałów informacyjnych, tak aby finalnie – dokonać zakupu.
Oto podstawowe etapy lejka sprzedażowego w social mediach:
1. Świadomość (Awareness): potencjalni klienci dowiadują się o twojej marce i produktach poprzez treści publikowane na platformach społecznościowych. Mogą to być posty, reklamy, filmiki itp.
2. Zainteresowanie (Interest): użytkownicy wykazują zainteresowanie twoimi treściami i zaczynają szukać więcej informacji. Może to obejmować klikanie w linki, odwiedzanie strony internetowej, czytanie recenzji itp.
3. Rozważanie (Consideration): potencjalni klienci są już bardziej zainteresowani i zaczynają rozważać skorzystanie z twoich produktów lub usług. Na tym etapie możesz dostarczać im treści edukacyjne, studia przypadków, recenzje, aby pomóc im w podjęciu decyzji.
4. Decyzja (Decision) i Działanie (Action): święty graal marketingowców znajduje się właśnie tutaj – to na tym etapie klient podejmuje decyzję i dokonuje zamówienia lub zakupu. Może być to realizowane np. na stronie internetowej, landing page’u czy innym digitalowym kanale sprzedaży.
5. Lojalność (Loyalty): klient miał dobre doświadczenia związane z twoją marką i ponownie dokona zakupu. Na tym etapie możesz doradzać, jak dbać o produkt, by służył bardzo długo lub dosprzedawać pokazując produkty komplementarne lub części zamienne.
Ważne jest śledzenie efektywności każdego etapu lejka sprzedażowego, aby dostosować strategię marketingową i zoptymalizować wyniki. Narzędzia analityczne dostępne na platformach społecznościowych mogą dostarczyć cennych danych na temat zaangażowania użytkowników, konwersji, a także skąd pochodzą potencjalni klienci.
SYLWIA KUPIEC Shine On Agency

Co daje lejek sprzedażowy w social mediach?

Lejek sprzedażowy w social mediach dostarcza szereg korzyści dla firm, które skutecznie go wdrażają. Oto kilka kluczowych aspektów:
1. Skoncentrowane prowadzenie potencjalnych klientów: lejek sprzedażowy pozwala na precyzyjne kierowanie potencjalnych klientów przez etapy decyzyjne, zaczynając od budowania świadomości marki, a kończąc na finalnym zakupie. To umożliwia bardziej ukierunkowane i efektywne działania marketingowe.
2. Budowanie zaangażowania: dzięki lejkowi sprzedażowemu, firmy mogą angażować użytkowników mediów społecznościowych poprzez dostarczanie wartościowych treści na różnych etapach lejka. To pomaga w budowaniu trwałych relacji z potencjalnymi klientami.
3. Optymalizacja działań marketingowych: analiza danych zebranych na poszczególnych etapach lejka pozwala na ciągłe doskonalenie strategii marketingowej. Można dostosować treści, promocje i kampanie w oparciu o rzeczywiste zachowania i preferencje potencjalnych klientów.
4. Zwiększanie konwersji: dzięki precyzyjnemu prowadzeniu użytkowników przez lejek, istnieje większa szansa na zwiększenie liczby konwersji. Efektywne spersonalizowane komunikaty w odpowiednim czasie mogą skłonić klientów do podjęcia decyzji zakupowej.
5. Śledzenie efektywności działań: lejek sprzedażowy umożliwia ścisłe monitorowanie wyników kampanii marketingowych na platformach społecznościowych. To pozwala na bieżąco dostosowywać strategię, eliminując nieefektywne działania.
6. Poprawa zwrotu z inwestycji (ROI): poprzez lepsze zrozumienie, jakie działania przynoszą najlepsze rezultaty na poszczególnych etapach lejka, firmy mogą zoptymalizować swoje nakłady i maksymalizować zwrot z inwestycji.
7. Długofalowe relacje z klientami: lejek sprzedażowy nie tylko wspomaga jednorazowe transakcje, ale również buduje trwałe relacje z klientami. Poprzez odpowiednie angażowanie klientów na różnych etapach, firma może stworzyć lojalną bazę klientów gotową do wielokrotnych zakupów.
W rezultacie lejek sprzedażowy w social mediach jest niezbędnym narzędziem dla firm dążących do skutecznego wykorzystania potencjału mediów społecznościowych w celu generowania sprzedaży i budowania trwałych relacji z klientami.
SYLWIA KUPIEC Shine On Agency Lejek sprzedażowy. rys 1: Etapy lejka sprzedażowego. Źródło: Opracowanie własne agencji Shine On agency.
rys 1: Etapy lejka sprzedażowego. Źródło: Opracowanie własne agencji Shine On agency.

Jak zbudować lejek sprzedażowy w social mediach?

Budowanie skutecznego lejka sprzedażowego wymaga strategicznego podejścia i uwzględnienia różnych etapów ścieżki klienta. Poniżej znajdziesz kroki, które pomogą Ci zbudować lejek sprzedażowy w mediach społecznościowych:
Krok 1: Zdefiniuj cele: określ, co chcesz osiągnąć za pomocą lejka sprzedażowego. Czy celem jest zwiększenie liczby konwersji, budowanie bazy danych klientów czy może zwiększenie świadomości marki?
Krok 2: Zidentyfikuj grupę docelową: precyzyjnie określ, kto jest twoim potencjalnym klientem. Zrozum jego potrzeby, preferencje i problemy, aby dostarczać mu odpowiednie treści na każdym etapie lejka.
Krok 3: Wybierz odpowiednie platformy społecznościowe: zidentyfikuj, na których platformach społecznościowych znajduje się twoja grupa docelowa. Nie każda platforma będzie równie skuteczna dla każdej branży.
Krok 4: Personalizuj komunikację: dostosuj treści do indywidualnych preferencji użytkowników. Personalizacja treści zwiększa zaangażowanie i skuteczność lejka.
Krok 5: Ustal działania na poszczególnych etapach lejka:
Świadomość: twórz atrakcyjne treści, które przyciągną uwagę potencjalnych klientów. Mogą to być posty, zdjęcia, filmiki czy reklamy związane z twoim produktem lub usługą.
Zainteresowanie: dostarczaj bardziej szczegółowe informacje na temat swoich produktów lub usług. Wykorzystuj materiały edukacyjne, studia przypadków czy oferty specjalne.
Rozważanie: zachęcaj użytkowników do interakcji, np. poprzez udział w quizach, ankietach czy udostępnianie recenzji. To pozwala na zbieranie danych i lepsze zrozumienie potrzeb klienta.
Decyzja i Działanie: dostarczaj klarowne informacje dotyczące ofert, promocji czy gwarancji. Wykorzystuj kampanie remarketingowe, aby przypominać użytkownikom o twoich produktach.
Lojalność: angażuj tych, którzy już nabyli produkty i wykorzystaj ich potencjał, tworząc posty zachęcające do wystawienia recenzji, dziel się pomysłami na różne wykorzystanie produktu, czy zaoferuj produkty komplementarne lub części zamienne.
Krok 6: Używaj Narzędzi Analitycznych: monitoruj efektywność lejka sprzedażowego za pomocą narzędzi analitycznych dostępnych na platformach społecznościowych. Analizuj dane, takie jak wskaźniki zaangażowania, konwersji czy kosztów, aby zoptymalizować swoje działania.
Krok 7: Testuj i Dostosuj: regularnie testuj różne elementy lejka, takie jak treści, grafiki czy nagłówki, aby dowiedzieć się, co działa najlepiej. Dostosuj swoją strategię na podstawie wyników testów.
Krok 8: Utrzymuj Stały Kontakt: po dokonanym zakupie utrzymuj kontakt z klientami. Wysyłaj im informacje o nowościach, ofertach specjalnych czy innych wartościowych treściach, aby budować długofalowe relacje.
SYLWIA KUPIEC Shine On Agency
Rys 2: Przykłady kreatywnych i angażujących treści wykorzystywanych przez marki tj. KFC i IKEA. Źródło: Facebook.

Przykład zastosowania lejka sprzedażowego

Poniżej znajdziesz przykładowy lejek sprzedażowy wykorzystujący zarówno organiczne posty, jak i płatne kampanie reklamowe w mediach społecznościowych dla fikcyjnego sklepu internetowego z artykułami sportowymi:
Etap 1: Świadomość (Awareness):
  • Organiczne posty: publikowanie inspirujących treści związanych z aktywnością fizyczną, zdrowym stylem życia i najnowszymi trendami sportowymi.
  • Reklama płatna: uruchomienie kampanii reklamowej na Facebooku i Instagramie, promującej ogólny przekaz marki i zachęcającej do obserwowania profilu.
Etap 2: Zainteresowanie (Interest):
  • Organiczne posty: dzielenie się poradami dotyczącymi treningów, przygotowywanie relacji z wydarzeń sportowych, posty produktowe, czy wideo prezentujące ofertę sklepu.
  • Reklama płatna: kampania przekierowująca na stronę internetową z ofertą sklepu, czy darmowe e-booki z poradami treningowymi w zamian za rejestrację do newsletterera.
Etap 3: Rozważanie (Consideration):
  • Organiczne posty: na tym etapie sklep udostępnia treści, które mają pomóc potencjalnemu klientowi w rozwianiu wątpliwości, tak jak np. posty z opiniami innych zadowolonych klientów czy informacje o sposobie dostawy.
  • Reklama płatna: kampania kierowanie do osób, które odwiedziły już wcześniej stronę sklepu (kampanie remarketingowe), spersonalizowane reklamy, prezentujące asortyment na podstawie zachowań użytkowników.
Etap 4: Decyzja (Decision) i Działanie (Action):
  • Organiczne posty: dzielenie się opiniami klientów, recenzjami produktów i informacjami o ograniczonych kolekcjach.
  • Reklama płatna: uruchomienie kampanii promocyjnych oferujących ekskluzywne zniżki, darmową dostawę lub dodatkowe bonusy dla osób, które dokonają zakupu w określonym okresie.
Etap 5: Lojalność (Loyalty):
  • Organiczne Posty: zorganizowanie konkursu związanego z udostępnianiem zdjęć klientów korzystających z produktów sklepu, udostępnianie treningów wideo, dostarczanie porad dotyczące utrzymania aktywnego trybu życia.
  • Reklama Płatna: tworzenie kampanii reklamowych z dosprzedażą produktów z danej kategorii czy programem lojalnościowym, oferującym atrakcyjne rabaty lub nagrody dla stałych klientów.

Podsumowanie

Podsumowując, lejek sprzedażowy w social mediach to nie tylko abstrakcyjny model, ale konkretny klucz do sukcesu w dzisiejszym cyfrowym świecie biznesu. Jego rola nie kończy się tylko na generowaniu transakcji – to narzędzie budujące relacje, świadomość marki i lojalność klientów. Dzięki precyzyjnemu ułożeniu lejka, dostosowaniu treści do potrzeb grupy docelowej czy ścisłemu monitorowaniu wyników, możemy skutecznie osiągać zamierzone cele sprzedażowe.
Warto pamiętać, że lejek sprzedażowy to proces dynamiczny, wymagający ciągłego dostosowywania do zmieniających się trendów i oczekiwań klientów. Jednakże z solidnym planem i zrozumieniem jego roli w strategii marketingowej, możemy skutecznie kształtować percepcję marki, przyciągać uwagę potencjalnych klientów i budować trwałe relacje. Dlatego też niech lejek sprzedażowy w social mediach stanie się nieodłącznym elementem twojej strategii biznesowej, prowadząc cię ku trwałemu sukcesowi w świecie online.
Sylwia KupiecSylwia Kupiec
Właścicielka agencji social media Shine On Agency, która pomaga swoim klientom lśnić w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy LinkedIn. Jest również konsultantką marketingu online i szkoleniowcem. Edukuje i pokazuje przedsiębiorcom, jak za pomocą mediów społecznościowych mogą stworzyć niepowtarzalny wizerunek swojej firmy lub marki, zwiększyć sprzedaż jej produktów lub usług i zbudować wokół niej lojalną społeczność.

Artykuł ukazał się w ostatnim numerze OOH magazine. Do wglądu online TUTAJ.