Wielkoformatowe projekcje na ścianach i kioski multimedialne przybliżą zwiedzającym istotny rozdział w polskiej historii. W Muzeum Wojska Polskiego otwarto wystawę pt. „Pamięć nie dała się zgładzić”. Oprawę multimedialną i oświetleniową dostarczył TRIAS S.A. – lider w branży Audio Video Light Integration w Polsce. To już kolejna multimedialna ekspozycja przygotowana przez firmę. Wcześniej TRIAS S.A. wyposażył w nowoczesny sprzęt Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Schindlera, Pawilon Wyspiański 2000 i ekspozycję pod Rynkiem Głównym w Krakowie.
Wystawa do czasu otwarcia nowej siedziby Muzeum Katyńskiego będzie miejscem prezentacji jego zbiorów. Pozwoli również widzom poznać projekt przyszłej ekspozycji w kaponierze warszawskiej Cytadeli. Przy tworzeniu wystawy wykorzystano zaawansowane techniki audiowizualne i oświetleniowe.
„Nowoczesne technologie są doskonałym narzędziem do wzmocnienia przekazu wiedzy historycznej. Nadają ekspozycjom muzealnym niecodzienny charakter i pozwalają na interakcję ze zwiedzającym. Prezentowane obrazy i filmy w połączeniu ze scenografią i eksponatami umieszczonymi w przepięknych gablotach „skrzyniach” sprawiają, że stajemy się świadkami historii” – mówi Zbigniew Klonowski, Prezes Zarządu TRIAS S.A.
„Zbiory Muzeum Katyńskiego są bardzo obszerne. Zaprezentowanie wszystkiego zwiedzającym nie byłoby możliwe bez wykorzystania nowoczesnych technologii. Multimedia pomagają w prezentacji zasobów oraz uławiają dostęp do szczegółów przedmiotów znajdujących się zarówno na ekspozycji, jak i poza nią. Multimedia ożywiają również ekspozycję, która z natury rzeczy jest czymś statycznym i rzadko zmienianym” – mówi Sławomir Frątczak, Kierownik Muzeum Katyńskiego – Oddziału Muzeum Wojska Polskiego.
„Podczas przygotowywania wystaw używam różnorodnych środków wyrazu, także tych najnowszej generacji. Multimedia zastosowane w odpowiednich proporcjach ułatwiają przekazywanie przesłań zawartych w komunikacie artystycznym. Cieszę się, że tę harmonię udało się w tym projekcie stworzyć” – mówi Jarzy Kalina, twórca koncepcji plastycznej Wystawy Katyńskiej.
Rozwiązania multimedialne wykorzystano w różnych częściach ekspozycji. W przestrzeni pierwszej zatytułowanej „Archiwum”, która zawiera szafy z dokumentami dotyczącymi zbrodni katyńskiej, umieszczono dwa dotykowe monitory z prezentacjami biografi i fotografii z życia ofiar.
W części drugiej, określonej jako „Ujawnianie”, umieszczono gabloty multimedialne z trzema monitorami 46-calowymi. Posłużą one do przedstawienia dokumentów wydobytych z dołów śmierci oraz zdjęć ze zbiorów Muzeum Zbrodni Katyńskiej.
Pomiędzy przestrzenią drugą i trzecią zwiedzający zobaczą wizualizacje instalacji, które docelowo znajdą się w kaponierze warszawskiej Cytadeli. Projekcje i fotografie wielkoformatowe przedstawiają m.in. las, który zostanie posadzony na majdanie przed kaponierą, wyciętą w ziemi bruzdę oraz sarkofagi będące kiedyś wagonami wiozącymi jeńców na miejsca egzekucji.
W części trzeciej zatytułowanej „Skrzynie” wykorzystano wielkoformatowe projektory multimedialne, które będą prezentować maszerujących żołnierzy i las katyński. Urządzenia te posłużą także do wyświetlania projekcji edukacyjnych (m.in. podczas lekcji muzealnych) lub cytatów z zachowanych dokumentów (np. prowadzonych przez jeńców pamiętników czy korespondencji z rodzinami).
Projektory multimedialne zostały również zastosowane w specjalnie wydzielonej części, w której będą prezentowane filmy i dokumenty z ekshumacji w latach 1943-1944 oraz fotografie katyńskich oprawców. W ostatniej części ekspozycji zatytułowanej „Ściana pamięci” zwiedzający zobaczą wizualizacje ścian z nazwiskami ofiar.
Uzupełnieniem ekspozycji będą ekrany dotykowe, tzw. kioski multimedialne, przedstawiające elektroniczną prezentację „Sylwetki Ofiar Zbrodni Katyńskiej”. Obejmuje ona dokumenty, zdjęcia i wspomnienia dostarczone przez Rodziny Katyńskie. Początkowo będzie można zobaczyć 200 sylwetek. Prezentacja ma być stale poszerzana o nowe materiały nadsyłane przez rodziny żołnierzy.
Wystawa czasowa p.t. „Pamięć nie dała się zgładzić” została przygotowana przez zespół w składzie: Jerzy Kalina (koncepcja plastyczna), Sławomir Frątczak, Andrzej Krzysztof Kunert, Izabella Sariusz-Skąpska, Mateusz Zemla.