Systematycznie rośnie liczba polskich użytkowników urządzeń z rodziny Agfa :Anapurna. Coraz częściej znajdują one zastosowanie poza typowym rynkiem poligraficzno-reklamowym. Najlepszym tego przykładem jest niedawna instalacja plotera :Anapurna M 2050 w firmie Alfa Cer z okolic Opoczna, która wykorzystuje go do bezpośredniego zadrukowywania płytek szklanych i ceramicznych. Tym samym może ona zaoferować swoim klientom zupełnie nowe możliwości w zakresie dekoracji wnętrz i aranżacji przestrzeni mieszkalnej czy sklepowej.
Alfa Cer to rodzinna firma, od sześciu lat specjalizująca się w przetwarzaniu, zadrukowywaniu i wykańczaniu wysokiej jakości płytek ceramicznych oraz elementów dekoracyjnych wykonanych ze szkła. Materiały do produkcji dostarczają jej m.in. siostrzane przedsiębiorstwa Alfa Glass i Gama Cer; w sumie wszystkie trzy firmy zatrudniają około 60 osób. Mówi Wiesław Kwiatkowski, właściciel Alfa Cer: Zaczynaliśmy w 2005 roku od obróbki i dekorowania materiałów z ceramiki metodą sitodrukową (tradycyjną i triadową), trzy lata później włączyliśmy do oferty także przedmioty wykonane ze szkła. W obu przypadkach zajmujemy się też przygotowywaniem projektów i motywów graficznych widniejących na płytkach. W 2010 roku poszukując nowych możliwości i technik obróbki obu tych podłoży, po raz pierwszy zaczęliśmy testować zadruk techniką cyfrową, korzystając z systemu :Anapurna zainstalowanego w jednej z okolicznych firm. Efekty były na tyle zadowalające, że nowe produkty wprowadziliśmy do stałej oferty.
Jednak nasz pomysł szybko podchwyciła konkurencja – dodaje Piotr Kwiatkowski, odpowiadający w Alfa Cer za sprzedaż i wdrażanie nowych rozwiązań, będący jednocześnie właścicielem firmy Gama Cer – więc, aby utrzymać ekonomikę działania w tym zakresie, podjęliśmy decyzję o inwestycji we własny ploter UV. Nasze pozytywne doświadczenia z technologią Agfa Graphics, znajomość maszyny i jej możliwości wpłynęły na finalną decyzję, podjętą podczas wizyty na stoisku tej firmy na tegorocznych targach Euro-Reklama. Wcześniej, na egzemplarzu pracującym na targach, wykonaliśmy ostateczne testy na przywiezionych płytkach – one też wypadły przekonująco i jeszcze w Poznaniu sfinalizowaliśmy kontrakt.
Niespełna dwa miesiące później w firmie Alfa Cer rozpoczął produkcję ploter :Anapurna M 2050, drukujący w trybach płaskim (firma korzysta w zasadzie tylko z niego) oraz „z roli na rolę” i obsługujący media o maksymalnej szerokości 207 cm. Oznacza to, że można w nim zadrukowywać materiały sztywne o formacie do 205 x 300 cm (w trybie „z roli na rolę” bez limitu długości) i grubości 4,5 cm z prędkością maksymalną 53 m2/h. Urządzenie drukuje w sześciu kolorach (CMYKLcLm) z dodatkową bielą kryjącą lub podkładową. Biały atrament jest wykorzystywany przez Alfa Cer niemal we wszystkich aplikacjach wykonywanych na szkle. Mówi Wiesław Kwiatkowski: Urządzenie, pracujące na jedną pełną zmianę i obsługiwane przez dwie osoby, służy nam obecnie wyłącznie do zadrukowywania szkła. Co istotne, są to zupełnie nowe aplikacje i nowe zlecenia – system nie przejął części produkcji wykonywanej w sitodruku, ale pozwolił na naturalny wzrost portfolio naszych usług.
W większości realizowanych w nim projektów nadruk kolorowy jest nanoszony na część spodnią, po czym jednoprzebiegowo pokrywany bielą. Zapewnia ona z jednej strony nieprzezroczystość obrazu, z drugiej – po odpowiednim uszlachetnieniu – zabezpiecza grafikę. Rozwiązanie to już znalazło uznanie wśród naszych klientów – zaledwie po trzech miesiącach 15-20% całej naszej produkcji wykonywanej na szkle pochodzi właśnie z plotera :Anapurna – kontynuuje Wiesław Kwiatkowski. – Jej odbiorcami są przede wszystkim duże sieci handlowe, jak Castorama czy Leroy Merlin, chociaż na specjalne życzenie wykonujemy też indywidualne zlecenia.
Po udanych doświadczeniach z zadrukowywaniem szkła właściciele Alfa Cer rozpoczęli testy z płytkami ceramicznymi, które dotychczas były zadrukowywane metodą sitodrukową. Ich efekty zostały przez firmę zaprezentowane na niedawnych targach branży ceramicznej w Bolonii, gdzie spotkały się z dużym zainteresowaniem wielu osób z branży. Mówi Piotr Kwiatkowski: Jesteśmy na etapie podejmowania decyzji o dalszym kształcie naszej polityki sprzedażowej w tym zakresie. Rynek szybko dostrzegł potencjał tkwiący w tej technologii, która daje niemal nieograniczone możliwości, zarówno od strony graficznej jak i kolorystycznej.
Ploter :Anapurna M 2050, z uwagi na zastosowaną w nim technologię UV i szybko schnące atramenty G3 o wysokim poziomie adhezji, pozwala na zadrukowywanie także innych, nietypowych podłoży: metalu, drewna, tkanin. Mówi Wiesław Kwiatkowski: Współpracą z nami zainteresował się jeden z producentów mebli, który chciałby bezpośrednio zadrukowywać płyty meblowe. W planach mamy także testy z kolejnymi podłożami. Jak zatem widać, technologia UV oferuje bardzo szerokie spektrum zastosowań i z pewnością będziemy chcieli ten fakt wykorzystać w jak największym stopniu.
Artur Cajler z działu handlowego inkjet firmy Agfa Graphics Sp. z o.o. dodaje: Cieszymy się, że nasze plotery z rodziny :Anapurna znajdują zastosowanie w wielu branżach – nie tylko poligrafii i reklamie. Ich możliwości powodują, że przy odpowiedniej inwencji i kreatywności użytkownika „sky is the limit” – jak mawiają Anglosasi. Mamy nadzieję, że zainstalowany niedawno system :Anapurna M 2050 pozwoli właścicielom Alfa Cer na dalsze rozwijanie swojej oferty i przyciągnie do firmy nowych kontrahentów, zainteresowanych niezwykle bogatymi możliwościami tego rozwiązania.