Logo

NowościWielki Format

Biznes w obliczu nowej ery decentralizacji

Nowe dane pochodzące z badania sponsorowanego przez Ricoh ukazują, że do 2020 roku, wpływ nowych technologii na miejsce i sposób pracy sprawi, że firmy wkroczą w nową erę decentralizacji. Badanie, przeprowadzone przez The Economist Intelligence Unit, ukazuje, że 63 proc. liderów biznesowych przewiduje zwrot w kierunku zdecentralizowanych struktur biznesowych. Według respondentów odpowiedzialność za podejmowane decyzje biznesowe należeć będzie już nie do centralnego zarządu, a do indywidualnych pracowników.  

„Nowa era nie będzie charakteryzować się typowymi strukturami, jakie funkcjonowały w przeszłości, które krytykowano za nieskuteczność, powielanie i brak spójnej strategii działań” – mówi David Mills, wiceprezes w Operations, Ricoh Europe.  „Zamiast tego firmy wdrożą strategię zorientowaną na proces. Najważniejsze informacje pozostaną scentralizowane, aby pracownicy mogli łatwiej je otrzymywać, przechowywać i pobierać.  Zapewni to bardziej efektywne i sprawne przetwarzanie danych, co z kolei wpłynie na zwiększenie uprawnień pracowników do wyszukiwania informacji potrzebnych przy bezpośredniej współpracy z klientami i do podejmowania ważnych decyzji biznesowych, zapobiegając zbędnym opóźnieniom.”

Wspieranie lepszej współpracy z klientami jest niezwykle istotne, gdyż liderzy biznesowi przewidują, że do 2020 r. klienci staną się głównym źródłem pomysłów na nowe produkty i usługi.  Ponadto, 86 proc. liderów biznesowych podziela pogląd, że klienci staną się integralną częścią wewnętrznego procesu podejmowania decyzji, a w zespołach projektowych znajdą się osoby spoza organizacji, jak klienci i partnerzy biznesowi.

Badanie, przeprowadzone przez The Economist Intelligence Unit i sponsorowane przez Ricoh, jest pełną i najaktualniejszą analizą wpływu technologii na pracę i życie w przyszłości. Powstało na podstawie wywiadów z 567 liderami biznesowymi z całego świata, z 20 sektorów. 46 proc. respondentów to kadra zarządzająca z organizacji o różnej wielkości, 43 proc. osiąga roczne przychody na poziomie 500 milionów dolarów lub więcej.