Logo

Marketing MIX

IFBA i IAA samoregulują reklamę kierowaną do małych dzieci

International Food and Beverages Alliance, w którego skład wchodzą najwięksi światowi producenci produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych poddało dyskusji kwestie komunikacji marketingowej i reklamy skierowanej do dzieci.

„Brak wyrobionych mechanizmów obronnych oraz świadomości działania komunikatów reklamowych w przypadku małych dzieci nie może być wykorzystywany do celów podnoszenia poziomu sprzedaży przez producentów słodyczy, zabawek, gier czy innych produktów będących przedmiotem pożądania małoletnich konsumentów. Grajmy uczciwie, nie wywołujmy frustracji czy poczucia przegranej u dzieci, tylko dlatego, że nie mogą posiąść wszystkiego co oferuje im reklama”, apeluje Piotr Łysak, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy w Polsce.

Obrady skutkowały naniesieniem poprawek do już istniejącej globalnej polityki IFBA. Pomysły na udoskonalenie legislacji w zakresie reklamy żywności i napojów zostały zaprezentowane Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) i najprawdopodobniej wejdą w życie pod koniec bieżącego roku. Stanowisko w sprawie nowych przepisów reklamowych zaprezentowały m.in. firmy takie jak: The Coca-Cola Company, Ferrero, General Mills, Grupo Bimbo, Kellogg, Kraft Foods, Mars, Nestlé, PepsiCo., Unilever oraz McDonald’s, jako obserwator zewnętrzny.

Wcześniejsze ustalenia członków IFBA stanowiły o reklamowaniu jedynie takich produktów, które są zalecane do spożycia, dzieciom poniżej 12 roku życia, przez krajowych i międzynarodowych dietetyków oraz posiadają określone, stwierdzone naukowo pożądane składniki odżywcze. W innym przypadku wprowadzono całkowity zakaz reklamy do dzieci młodszych niż 12 lat.

Zobowiązania reklamodawców znajdowały zastosowanie w momencie, gdy odbiorcami emitowanych reklam, zarówno w telewizji, jak również w prasie i Internecie, w ponad 50% były dzieci z przedziału wiekowego <12 lat.
Nowa polityka reklamowa IFBA zakłada zaostrzenie tych kryteriów. W przypadku, gdy widzami/użytkownikami telewizji, prasy czy sieci WWW, chociaż w 35% są małe dzieci, muszą zostać uwzględnione przyjęte zasady reklamowania produktów spożywczych i napojów. Ponadto, szczegółowym zapisem zostały objęte produktowe strony WWW, na których także nie może pojawiać się reklama bezpośrednio kierowana do dzieci, o ile prezentowane w komunikatach produkty nie spełniają kryteriów żywieniowych narzuconych przez WHO.
Nowe zasady reklamowania dotyczą nie tylko rynku amerykańskiego, ale także całej Europy, z nadzieją na ich rozszerzenie do skali globalnej.

Powyżej zaprezentowane zasady komunikacji marketingowej kierowanej do małych dzieci stanowią rekomendacje IFBA oraz IAA.