Logo

Marketing MIX

Eksperci Fotolii podpowiadają jak fotografować latem

Niezależnie od tego czy letni urlop spędzamy nad Bałtykiem, pod Tatrami, w ciepłych krajach południa Europy czy też w egzotycznym zakątku na drugim końcu świata, uwielbiamy robić wakacyjne zdjęcia. Na co zwrócić uwagę i jak fotografować, żeby jak najlepiej uchwycić beztroskie letnie momenty? Podpowiadają eksperci Fotolii: Konrad Bąk i Tomasz Tulik.

Jeśli chcemy uwiecznić kilka ciekawych momentów z pobytu np. na plaży to nie warto zabierać ciężkich i dużych lustrzanek z torbą obiektywów. – Teraz mamy lekkie i poręczne bezlusterkowce, które znakomicie sprawdzają się w wakacyjnych warunkach, dając jednocześnie bardzo dobrą  jakość zdjęć,  i co ważniejsze – komfort użytkowania. Jeśli masz wybór, zostaw lustrzankę w domu, a na wakacje zabierz  poręczny bezlusterkowiec. Pamiętaj, najlepszy aparat to ten, który właśnie masz przy sobie – radzi Tomasz Tulik.

W porze letniej są dwa momenty, kiedy zdjęcia wychodzą najlepiej. Jest to czas wschodu słońca oraz chwile wieczorne. Świetnym czasem na nastrojowe ujęcia jest ok. 1h przed zachodem słońca (tzw. "golden hour"). Uzyskane wówczas światło jest wyjątkowo miękkie. Natomiast robienie efektownych zdjęć w pełnym, południowym słońcu wymaga pewnego doświadczenia, aby uzyskany obraz był atrakcyjny wizualnie. Mniej doświadczone osoby lepsze efekty uzyskają szukając w południe cienistych miejsc, doświetlonych przez duże powierzchnie pionowe, np. jasnobeżowe ściany budynków mogą stanowić doskonałe naturalne blendy kształtujące światło w miejscu świadomie wybranym przez fotografa.

W zależności od tego czy robimy zdjęcia grających w piłkę plażową znajomych czy też siedzimy z aparatem w górach oczekując na piękny wschód słońca proces fotografowania będzie wyglądał trochę inaczej. – Staraj się fotografować  możliwie szerokim kątem, przy tym siedząc lub leżąc na ziemi bądź
z poziomu tafli wody. Pozwoli Ci to uzyskać ciekawe i dynamiczne kadry – mówi Tomasz Tulik. W dobrych warunkach oświetleniowych łatwiej jest zamrozić ruch, łatwiej jest zrobić ostre zdjęcie "z ręki". Wiąże sie to oczywiście z krótszym czasem migawki jaki możemy zastosować.

Zdjęcie: ©konradbak/Fotolia.com