Logo

Marketing MIX

Ostatnie takie Święta – polska firma zapowiada prawdziwą rewolucję

Creotech Instruments S.A., lider polskiego sektora kosmicznego, ogłosił, że już w przyszłym roku wielka logistyczna operacja transportu milionów ton prezentów z tajnego centrum dystrybucyjnego Świętego Mikołaja do dzieci na całym świecie stanie się znacznie łatwiejsza i bezpieczniejsza. Wszystko za sprawą rewolucyjnego rozwiązania nad którym pracują specjaliści kosmicznej firmy z Piaseczna.

Projekt owiany jest tajemnicą, bo Święty Mikołaj jest niezwykle skrytym zleceniodawcą. Eksperci Creotech niechętnie mówią o jego szczegółach.

W całym procesie dystrybucji prezentów wielkie znaczenie odgrywa czas – mówi anonimowo osoba z otoczenia Zarządu Creotech Instruments S.A. – Święty Mikołaj ma tylko jedną noc na dostarczenie prezentów do milionów domów na całym świecie i nie ma tam miejsca na żadne błędy i pomyłki. Chodzi przecież o wiarygodność i wizerunek naszego Zleceniodawcy. Dlatego Święty Mikołaj od wielu lat intensywnie poszukuje rozwiązań, które pomogą usprawnić proces dystrybucji prezentów i zwiększą bezpieczeństwo transportu – tłumaczy informator.

Lokalizacja centrum dystrybucyjnego Świętego Mikołaja nie jest znana, ale wszystkie pogłoski na ten temat sytuują je daleko poza kołami podbiegunowymi. W grę wchodzi północna Finlandia (chociaż władze konsekwentnie temu zaprzeczają), północne rubieże Rosji (Święty Mikołaj działa tam pod lokalnym brandem Dziadka Mroza), Grenlandia lub Antarktyda. Cechą wspólną tych regionów są wysokie szerokości geograficzne, które wiążą się z dużymi trudnościami nawigacyjnymi. Ze względu na bliskość biegunów zawodzi tam tradycyjna magnetyczna nawigacja, a systemy naziemne, dedykowane statkom morskim, mają ograniczone zastosowanie w przypadku sań Świętego Mikołaja oraz na otwartym oceanie.

– Nasza propozycja bazuje na wykorzystaniu łączności satelitarnej oraz nowego standardu VDES (The VHF Data Exchange System). Jeśli uda nam się zakończyć negocjacje ze Świętym Mikołajem, to już w przyszłym roku Jego sanie zostaną wyposażone w specjalny system komunikacji, który znacznie ułatwi nawigację i łączność z centrum dystrybucji i Elfią Kontrolą Lotówtłumaczy informator z Creotech Instruments S.A. –  Pozwoli to zoptymalizować proces doręczania prezentów i zwiększy jego bezpieczeństwooraz wyeliminuje wszelkie ryzyko błędów w doręczeniu.

Informator dodaje, że rozwiązanie będzie miało charakter uniwersalny. Zgodnie z jego wiedzą firma rozmawia także z przedstawicielami Zębowej Wróżki. W przyszłości system mógłby znaleźć także zastosowanie w transporcie morskim i lotniczym.

Władze Creotech Instruments S.A. nie chcą oficjalnie komentować sprawy. Dr Grzegorz Brona, Prezes Zarządu, przyznaje, że firma rozmawia z różnymi podmiotami, a w przygotowaniu jest kilkanaście kosmicznych projektów, ale stanowczo odmawia na tym etapie podawania szczegółów, zapowiadając, że w pierwszym kwartale 2017 firma najprawdopodobniej wyda w tej sprawie komunikat.

Lider polskiego sektora kosmicznego

Firma Croetech Instruments S.A., jako lider krajowego sektora kosmicznego, zaangażowana jest w szereg projektów kosmicznych realizowanych na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej, której Polska jest członkiem.

– Sztuczny satelita, wysłany w stronę Marsa w ramach misji ExoMars2016, który w październiku 2016 roku wszedł na orbitę Czerwonej Planety, posiada na pokładzie elementy elektroniki wykonane przez Creotech.

– Firma uruchomiła niedawno pionierską platformę EO Cloud, która jest połączeniem potężnego repozytorium archiwalnych i aktualnych danych satelitarnych z chmurą obliczeniową, która pozwala na przetwarzanie wielkiej ilości danych zgromadzonych na serwerach EO Cloud nie ruszając się zza biurka. Z rozwiązania mogą korzystać firmy i instytucje na całym świecie i jest to jedyne tego typu narzędzie w Europie.

– Creotech stoi także na czele konsorcjum prowadzącego projekt budowy pierwszego polskiego satelity przemysłowego SAT-AIS-PL. To najbardziej skomplikowany i zaawansowany projekt kosmiczny, za który kiedykolwiek odpowiadała polska firma.

– Spółka kierowana przez dra Grzegorza Bronę uczestniczy także w misji PROBA-3. W listopadzie 2015 roku firma podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną wart 3 mln złotych kontrakt na zaprojektowanie i montaż komputera koronografu oraz elementów naziemnego elektrycznego sprzętu pomocniczego na potrzeby kosmicznej misji PROBA-3. Jej celem jest pogłębienie naszej wiedzy o zewnętrznych warstwach atmosfery Słońca, czyli korony słonecznej.

JK