Logo

Marketing MIX

Kampania „Historia dwóch flag” przybliża obcokrajowcom historię Powstania Warszawskiego

W związku z obchodami 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rusza przygotowana przez Polską Fundację Narodową kampania informacyjno-edukacyjna. Kampania, obok historii Powstania Warszawskiego, skoncentruje się m.in. na największej, jednorazowej akcji zrzutów w ramach Operacji Frantic 7, przeprowadzonej przez siły powietrzne Armii Amerykańskiej 18 września 1944 r. Działania komunikacyjne skierowane są przede wszystkim do mieszkańców Europy Zachodniej i USA.

Powstanie Warszawskie, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. było największym zrywem niepodległościowym zorganizowanym przez państwo podziemne na terenie okupowanej przez Niemców Europy w czasie II wojny światowej. Przez 63 dni walk, Polacy walczyli o własnych siłach, otrzymując jedynie niewielkie wsparcie w ramach akcji zrzutowych organizowanych przez aliantów. Pomoc, choć niewystarczająca, była mocnym wyrazem solidarności aliantów z walcząca Warszawą. Największa operacja zrzutowa w ramach operacji Frantic 7 została przeprowadzona przez siły powietrzne Armii Amerykańskiej 18 września 1944 r. Tego dnia w samo południe nad walczącą Warszawą pojawiło się 107 latających fortec – amerykańskich samolotów B-17.

– Celem naszej kampanii jest pokazanie opinii międzynarodowej, szczególnie tej w Stanach Zjednoczonych, że polska armia, wypełniając sojuszniczy obowiązek wobec aliantów, walczyła nie tylko na wszystkich frontach; również w kraju trwał zażarty opór przed niemieckim okupantem. Zdajemy sobie sprawę, że opowiadanie o polskiej historii tym, którzy jej nie znają, musi być przeprowadzone tak, aby pobudzić emocje odbiorcy i zainteresować opowieścią. Takim ciekawym wątkiem w opowiadanej przez nas historii Powstania Warszawskiego jest operacja Frantic 7, największa, najbardziej spektakularna operacja zrzutów z pomocą dla walczącej Warszawymówi Członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Robert Lubański.

Głównym elementem kampanii jest film animowany, zrealizowany przez zespół studia kreatywnego TenGent, opowiadający a operacji Frantic 7.

Na potrzeby kampanii przygotowana została także strona internetowa http://www.1944uprising.com/, na której opisana jest historia operacji, przedstawione relacje świadków, w tym wspomnienia Gen. Tadeusza Bora Komorowskiego. Strona wzbogacona jest o koloryzowane zdjęcia z Powstania Warszawskiego, udostępnione na potrzeby kampanii przez Mikołaja Kaczmarka.

Kampania informacyjna będzie realizowana od 1 sierpnia do 10 sierpnia 2018 r. w mediach społecznościowych oraz na wielu portalach polskich i zagranicznych m.in: CNN, BBC, France24, The New York Times, WP, Onet, Wprost, Do Rzeczy i inne.

JK