PKP Intercity i Polska Organizacja Turystyczna organizują spacery z przewodnikami po polskich miastach, zachęcając w ten sposób Polaków do poznawania historii naszego kraju. Jest to kolejna już inicjatywa przewoźnika, odbywająca się pod hasłem „Stacja Wolność”, w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W dwa kolejne weekendy września PKP Intercity i POT organizują spacery z przewodnikami po Gdyni (22 września), Krakowie (23 września), Poznaniu (29 września) i Warszawie (30 września). Miejsca, które odwiedzą uczestnicy zostały dobrane pod kątem historycznych zdarzeń, wybrane miasta są bezpośrednio związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
– Po akcji „Polska Zobacz Więcej – Weekend Za Pół Ceny” to kolejne przedsięwzięcie realizowane wspólnie z naszym partnerem PKP Intercity. Polska jest pięknym krajem mającym nie tylko wspaniałe dziedzictwo kulturowe i historyczne, ale również doskonałe walory turystyczne. Wierzę, że dzięki tej inicjatywie Polacy poznają zarówno dzieje naszego kraju, jak i jego nieodkryte zakątki– mówi Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Każdy ze spacerów przewidziany jest na ok. 2,5 godziny i będzie w nim mogło wziąć udział do 60 osób. Zapisy ruszają 17 września o godzinie 11:00. Zgłoszenia przyjmowane są na adres facebook@intercity.pl. Po zakończeniu spacerów uczestnicy otrzymają także darmowe bilety do muzeów w danym mieście, m.in. do Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jest to możliwe dzięki współpracy PKP Intercity z Biurem Programu „Niepodległa”, które jest odpowiedzialne za obsługę Programu Wieloletniego „Niepodległa”.
– Program Niepodległa łączy różne inicjatywy, które zapraszają do wspólnego świętowania i jednocześnie pokazują czym i dla kogo jest Niepodległa. Przedsięwzięcia jak to organizowane przez PKP Intercity jest bardzo dobrym projektem promującym polskie dziedzictwo, historię i przede wszystkim naszą drogę do niepodległości – tłumaczy Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.
Jak pokazują badania, odzyskanie niepodległości jest jednym z najczęściej wymienianych przez Polaków wydarzeń z przeszłości, stanowiących powód do dumy. Co więcej, jego znaczenie w pamięci zbiorowej Polaków nieustannie rośnie. W 1987 roku o tym wydarzeniu wspominało 6,3% społeczeństwa, w 2003 roku 13,1%, a w najnowszym pomiarze z 2016 roku 14%.[1] Polacy wskazują Święto Niepodległości jako święto państwowe lub rocznicę, które ich zdaniem najbardziej zasługuje na szczególne upamiętnienie, twierdzi tak 73% respondentów.[2]
– Poznawanie Polski to oprócz odwiedzania jej zakątków, także poznawanie jej historii, tradycji i kultury. Stąd nasz pomysł na to, aby w tym wyjątkowym roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dodatkowo zachęcić Polaków do tego, aby zgłębić historię naszego kraju i miejsc istotnych z punktu widzenia wydarzeń sprzed stu lat. Do wspólnego zwiedzania miast zaprosimy ponad 200 osób – wyjaśnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity S.A.
JK
[1]Dane opublikowane w „Raporcie z badania zrealizowanego na potrzeby wieloletniego programu rządowego Niepodległa” zrealizowanego przez TNS Polska dla Narodowego Centrum Kultury we wrześniu 2016 roku: 1987 (CBOS, N=1374), 2003 (ISP PAN/PENTOR, N=800), 2016 (NCK/TNS Polska, N=1512). Raport jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Właścicielem praw do tekstu jest Narodowe Centrum Kultury.
[2]Badanie przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Narodowego Centrum Kultury na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 1512 osób w wieku 15 lat i więcej, w dniach 18-31 lipca 2016 roku przy użyciu metody bezpośrednich wywiadów wspomaganych komputerowo (CAPI).