– W ostatnich latach nasza Fundacja skupiała się na wspomaganiu znajdujących się w trudnej sytuacji szpitali i oddziałów opieki podstawowej – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych Orkiestry – Mając za sobą rekordowe Finały, kupiliśmy wiele tysięcy urządzeń dla oddziałów pediatrycznych oraz podstawowych oddziałów neonatologicznych w całej Polsce. Cały czas zresztą realizujemy zakupy m.in. właśnie dla oddziałów noworodkowych. Przez ten czas jednak dostawaliśmy coraz większą ilość próśb o pomoc, często błagalnych, z oddziałów specjalistycznych. Braki dotyczą tych najnowocześniejszych, a zarazem najdroższych urządzeń, na których zakup nie zawsze stać jest samorząd, a środki pozyskane w ramach dotacji unijnych wykorzystywane są na „łatanie” bardziej istotnych potrzeb. Tymczasem na świecie obserwujemy znaczący postęp w medycynie, a zwłaszcza w diagnostyce. Na rynek trafiają coraz to nowsze, bardzo drogie urządzenia, które zarazem oferują kosmiczne możliwości diagnozy i szybkości w podejmowaniu leczenia. Kupując taki właśnie sprzęt mamy możliwość po raz kolejny podnieść poziom opieki nad chorymi dziećmi w Polsce. Dlatego Zarząd Fundacji zdecydował, że celem 27. Finału WOŚP będzie zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych – dodaje dyrektor ds. medycznych Fundacji.
W realizacji celu 27. Finału WOŚP Fundacja skupi się przede wszystkim na zakładach diagnostyki specjalistycznej – zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej. W zależności od wyników zbiórki Zarząd Fundacji może zdecydować także o realizacji próśb dotyczących pomocy w większych inwestycjach, jak chociażby wsparcie w wyposażeniu centralnych sterylizatorni czy pracowni MRI. W głównej mierze zbiórka ma jednak umożliwić podniesienie standardu wyposażenia. Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.
– Cały czas mam wrażenie, że dla polskich szpitali chcących rozwijać swoje możliwości Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest ostatnią deską ratunku – mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu WOŚP – System opieki zdrowotnej w Polsce boryka się coraz większymi i cały czas dalekimi od rozwiązania problemami. Brak środków na finansowanie leczenia, rosnące kolejki do podstawowych usług medycznych, palący brak wyspecjalizowanego personelu medycznego, któremu polski system nie jest w stanie zapewnić satysfakcjonujących warunków pracy – to bardzo poważne braki, powodujące coraz mniejsze poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce. Przy takich problemach sprawa wyposażenia oddziałów często schodzi na dalszy plan. A kiedy damy się zbyt mocno wyprzedzić rozwojowi medycyny na świecie, nadrobienie braków może być trudne i bardzo kosztowne. Wielka Orkiestra nie jest w stanie naprawić systemu, ale jesteśmy w stanie pomóc w utrzymaniu wysokich standardów i możliwości w leczeniu. I to będziemy robić, do końca świata i jeden dzień dłużej – dodaje Jerzy Owsiak.
Przygotowania do 27. Finału WOŚP w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie wystartowały 16 października 2018 roku. Od tego dnia rozpoczęła się rejestracja sztabów Orkiestry oraz budowa logistyki mającej obsłużyć największą zbiórkę publiczną w Polsce.
Fot. Dominik Malik, Fundacja WOŚP
– W pierwszej kolejności skupiamy się na rejestracji wszystkich sztabów w Polsce i na świecie, a następnie na rejestracji wolontariuszy WOŚP, których będzie, podobnie jak w latach ubiegłych, 120 tysięcy. Ponownie „wyposażymy” ich w kolorowe, tekturowe skarbonki oraz 35 mln. samoprzylepnych serduszek WOŚP, a część z nich będzie miało także „skarbonki” w postaci terminali do wpłat kartami płatniczymi – mówi Jerzy Owsiak – To właśnie oni, sztabowcy i wolontariusze Orkiestry, są największą siłą styczniowej akcji. Od 26 lat wiemy, że na nich zawsze możemy liczyć i choćby nie wiem jak bardzo zaskakiwała nas trudna polska rzeczywistość, ich wsparcie i ogromne zaangażowanie w akcję dają wiarę w sens grania na rzecz ratowania zdrowia i życia dzieci w polskich szpitalach.
Oprócz zbiórki publicznej Finał WOŚP będzie umożliwiał także wsparcie celu poprzez przekazanie darowizny kanałami elektronicznymi. Po raz 19-ty uruchomiony zostanie serwis aukcji internetowych. Wpłatę na Finał będzie można przekazać za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej wpłacam.wosp.org.pl, serwisu Facebook, karty płatniczej, poprzez wysłanie sms-a oraz przez wiele innych elektronicznych metod wsparcia.
Finał WOŚP tradycyjnie przyjmie też formę widowiska telewizyjnego emitowanego na kanałach Grupy TVN oraz w Internecie. Studio główne akcji mieścić się będzie na Placu Defilad w Warszawie, przy Pałacu Kultury i Nauki. Tuż obok stanie scena, na której odbędzie się centralny koncert z największymi polskimi gwiazdami. Tego dnia w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie odbędą się setki imprez, koncertów, happeningów i wydarzeń organizowanych oddolnie i autonomicznie przez sztaby WOŚP. Po raz kolejny dzień Finału WOŚP będzie dniem pełnym energii, radości, karnawału i zabawy.
Gramy razem! Do końca świata i jeden dzień dłużej! – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
MW