Apetyt na podróże do najdalszych i nieodkrytych zakątków świata stale rośnie. Rodzime wczasy pod gruszą zamieniły się w egzotyczne wczasy pod palmami, uwiecznione na bajecznych i wzbudzających zachwyt (i zazdrość!) zdjęciach w mediach społecznościowych.
W ostatnich latach zmienił się jednak nie tylko kierunek, ale i sposób podróżowania. Największe portale oferujące wynajem prywatnych mieszkań, zamianę domów na czas wakacji, a nawet znalezienie darmowego noclegu na cudzej kanapie, codziennie odwiedzane są przez setki tysięcy spragnionych przygód obieżyświatów. Właściciele domków na drzewach, ukrytych w lesie szałasów, namiotów czy łodzi przekształconych na eleganckie i wygodne mieszkania, mają zarezerwowane terminy na kilka miesięcy do przodu. Czy zatem tradycyjne hotele straciły rację bytu i przeszły do lamusa? Nic bardziej mylnego. W turystycznych miejscowościach jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe i coraz bardziej nowoczesne obiekty.
Można jednak się pokusić o stwierdzenie, iż hotel przestał pełnić jedynie funkcję turystyczną. Teraz to również centrum konferencyjne i miejsce biznesowych spotkań, miejsce powiązane z relaksującymi przestrzeniami SPA czy lokalizacja dla galerii sztuki czy punktów rozwoju kultury.
Ważne jest, że zarządzający najlepszymi obiektami, w których obłożenie pozostaje pełne nie tylko na czas weekendów, zrozumieli, że, oprócz pięknych widoków, liczą się również wnętrza. Realizacje nietypowych, zapadających w pamięć projektów zaczyna się od projektów bryły budynku – osadzonej w zgodzie z terenem – na spójnym i harmonijnym wnętrzu kończąc. „To, co szczególnie wyróżnia się wewnątrz budynku, to przykuwające wzrok lobby, restauracje, miejsca relaksu, korytarze i pokoje gościnne. I właśnie na te przestrzenie projektanci kładą zazwyczaj największy nacisk” – stwierdza architekt Izabela Gemzała, autorka bloga prostyplan.pl.
Jak wygląda projektowanie nowoczesnych hoteli? Jakie elementy pomagają wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać uznanie ekspertów? Odpowiedź jest jedna- wyjątkowa aranżacja ścian. „Można zauważyć, że w dzisiejszym projektowaniu obiektów hotelowych duży nacisk kładzie się na personalizację wnętrza. Jest to spowodowane coraz większą świadomością tego jak istotne jest budowanie marki i podkreślanie jej wizerunku również w aranżacji wnętrz.” – mówi Paweł Łukasiewicz, Creative Team Manager z Pixers Business.
W porozumieniu z architektami i projektantami wnętrz powstają obiekty, które już od recepcji, stanowiącej wizytówkę hotelu, poprzez korytarze i restauracje, po pokoje gościnne utrzymane są w jednej, spójnej stylistyce.
W doborze kolorystyki, materiałów czy rozwiązań daje się zaobserwować podążanie w dwóch kierunkach: eleganckiego minimalizmu i odważnego eklektyzmu. Wnętrza zachowane w surowej i oszczędnej formie charakteryzują się stonowaną paletą kolorów: bielą, szarością, grafitem, pastelowymi beżami i brązami.
Oszczędność formy, geometryczne bryły, harmonijny rytm elementów architektonicznych, ukryte drzwi czy jednokolorowe tapety, to punkty charakterystyczne tego stylu. Na ich tle świetnie kontrastują naturalne materiały jak kamień czy drewno, które, nie mając większych konkurentów, stają się dominantą wnętrza.
Z drugiej strony nie sposób nie dostrzec eklektycznego podejścia do projektowania, kiedy nowe i stare, brzydkie i piękne, znajome i zaskakujące, łączy się w jednej kompozycji. Takie wnętrza na pewno nie są nudne, choć granica między stylem a kiczem jest tu bardzo cienka. Odważne, nasycone kolory, egzotyczne gatunki drewna, sięganie po odniesienia do regionalnej kultury, przenikanie się przestrzeni, to absolutne „must have” stylu eklektycznego. Przykuwa wzrok i na długo pozostaje w pamięci gości – najważniejsze, aby budził tylko pozytywne wrażenie.
Podsumowując – projektowanie hotelu to bardzo złożone zadanie, by mu sprostać, projektant powinien uwzględniać potrzeby przyszłych użytkowników, przewidzieć zachodzące zmiany w modzie i postępie technicznym. Niezbędne są wiedza, doświadczenie oraz niesamowite wyczucie. Hotel jako obiekt wielousługowy powinien spełniać wiele wymagań, a wszystkie powinny być uwzględnione już na etapie projektu.