Logo

Event MIX

Michał Iwaniuk z Airport Hotel Okęcie w światowej czołówce cukierników

Airport Hotel Okęcie skutecznie utrzymuje pozycję lidera. Umiejętnie łączy najwyższy standard i profesjonalizm działania z atencją i troską o gości. Ma grono lojalnych klientów, cieszy się doskonałą reputacją i pnie się w rankingach.

Konkurencja na rynku hotelarskim jest bardzo duża, jednak Airport Hotel Okęcie wypracował styl, który go odróżnia. Jest to dorobek blisko 20 lat i wspólny sukces zespołu. Zebrani tu ludzie rozumieją ideę gościnności i aplikują domowe ciepło do życia hotelu. Ważnym tworzywem  marki jest gastronomia – kuchnia i cukiernia. Ich jakość potwierdzają goście. Warto jednak wspomnieć, że szefowie, którzy na co dzień dbają o menu, angażują się w inicjatywy rangi światowej i zaznaczają w nich swoją obecność. Na przełomie października i listopada szef hotelowej cukierni, Michał Iwaniuk, rywalizował w Paryżu ze światowymi gigantami cukiernictwa i czekolady. Uczestniczył  w World Chocolate Masters Paris 2018 – cyklicznym wydarzeniu, które jest  spotkaniem 20 najlepszych cukierników świata. Marzeniem Michała Iwaniuka było przejście do finału, tj. zakwalifikowanie się do pierwszej dziesiątki. Zrealizował je, zajmując 7. miejsce, co było powtórzeniem sukcesu Mariusza Burrity, który wszedł do finału w 2011 r.

Tematem tegorocznej edycji mistrzostw było miasto przyszłości – Futuropolis. Cukiernicy interpretowali go w formie czekoladowych rzeźb i deserów. Michał Iwaniuk postawił sobie konkretne cele: wykonać wszystkie zadania (rzeźbę główną, travel cake o gramaturze 600-800 g, pralinę, fresh patisserie, ciastko „to-go”, baton i małą rzeźbę), starannie realizując projekty, mieszcząc się w czasie, zachowując schludność wykonania, czystość stanowiska pracy i… niosąc misję symbiozy natury z technologią. Wiodącym motywem smakowym prezentacji Michała była zakorzeniona w polskiej tradycji brusznica oraz czekolada Mazovia (autorska kompozycja mistrza). Michał uzyskał 461 punktów vs 552 należące do zwycięzcy (Elias Läderach ze Szwajcarii). Iwaniuk jeszcze nie ochłonął po paryskiej rywalizacji, a już myśli o udziale w kolejnej edycji, by walczyć o podium. Start w mistrzostwach wkrótce przełoży się na poszerzenie oferty hotelowej cukierni. W ladzie Czekolada Café znajdą się produkty konkursowe, podziwiane przed kilku dniami w Paryżu – ciastko „to-go” w poręcznym słoiczku oraz pożywny baton, które mogą zastąpić tradycyjną przekąskę.

Intencją Michała było poszukiwanie balansu pomiędzy odpowiedzialnym korzystaniem z natury i zaawansowanych technologii. Swoją koncepcję Futuropolis przedstawił w postaci kobiety-hybrydy wyrzeźbionej w czekoladzie – w połowie Matki Ziemi, w połowie cyborga. Takie połączenie znamionuje symbiozę natury i cywilizacji, łączy surowość z delikatnością przejawiające się zarówno w wytworach człowieka, jak i w przyrodzie. Ekspresja przyszłości wyrażona przez Iwaniuka w formie czekoladowej rzeźby i deserów była nie tylko popisem umiejętności warsztatowych, ale również sugestywną przestrogą przed utratą korzeni, łączności z ziemią, człowieczeństwa i wrażliwości. Produkty Michała są dopasowane do trybu życia wymagającego konsumenta – uwzględniają zasady zdrowego żywienia, są pyszne, wygodnie uformowane, a jednocześnie piękne i intrygujące.

Travel cake i baton w formie koła przypominają współczesnym podróżnikom, że ziemia jest okrągła. Falista struktura powierzchni deseru odwzorowuje płynność, z jaką przechodzimy przez życie, wykonując kolejne kroki i doskonaląc się. Iwaniuk zachęca do poszukiwania równowagi, poszanowania ponadczasowych wartości i mądrości natury, zachowania ich dla przyszłych pokoleń. Natura hojnie  obdarza człowieka, ale też potrzebuje troski. Technologia zabiera nas w nieznane przestrzenie i może pomóc w dbaniu o przyrodę. Cieszmy się życiem i dbajmy, by nie zatracić się w cywilizacji i samozagładzie. Właśnie o tym mówią sensoryczne dzieła Michała Iwaniuka przesuwające granice słodyczy w zaskakujące rejony…

Michał Iwaniuk

Nathanaël Djimbilth_Aeterno Praesenti Photography

Szef cukierni Airport Hotel Okęcie, odpowiedzialny za kreację marki Czekolada Café (od 2014). Finalista World Chocolate Masters – Paryż 2018 (WCM). Regionalny World Chocolate Master Akademii Czekolady Barry Callebaut. Laureat tytułu Best Pastry Chef (2016). Trener w Ashanti
– Międzynarodowej Szkole Sztuki Kulinarnej w Łodzi, gdzie prowadzi szkolenia dla profesjonalistów i pasjonatów cukiernictwa z przygotowania deserów w formie monoporcji, konfekcji czekoladowej i tortów artystycznych.
Znakomity technolog, a jednocześnie artysta – ambitny, pracowity i nieprzeciętnie utalentowany, przełamuje standardy i stereotypy. Jest uosobieniem etosu pracy nowoczesnego cukiernika. Wspiera akcje charytatywne – podczas wylicytowanych warsztatów szkoli z technik cukierniczych i dzieli się doświadczeniem. Autor czekolady Mazovia – własnej kompozycji Or Noir – szlachetnej i limitowanej linii skomponowanej w ramach przygotowań do World Chocolate Masters 2018. Bazę Mazovii  stanowi 71% kakao Barry Callebaut, jej wyróżniki to: głęboki smak, nuta owoców leśnych i aromat czerwonych kwiatów, świeżość i kremowość.

Michał Iwaniuk wyszkolił zespół cukierników Airport Hotel Okęcie. W 2018 r., podczas targów Mazury HoReCa w Expo Mazury w Ostródzie, wraz ze swoimi współpracownikami wziął całą stawkę w prestiżowym konkursie Master Challenge by Schöller. Wytrwale wplata do swojej produkcji wątki polskie – smak trawy żubrowej, brusznicy, owoców z sadu i lasu, nie ulegając sezonowym modom.

Współczesne cukiernictwo Michał Iwaniuk interpretuje jako „przestrzeń, w której wizja i wymarzony smak idą w parze z formą i doskonałością technologii produkcji”.