Logo

Marketing MIX

Sport potrzebuje sponsoringu  

Ponad połowa Polaków lepiej ocenia firmy angażujące się w sponsoring sportu i kultury od tych, które się nie angażują. W ciągu ostatnich 10 lat wzrósł odsetek osób, które uważają, że sponsoring jest potrzebny w sporcie, zmalał zaś odsetek tych, którzy są zdania, że kultura potrzebuje sponsorów. Co piąty Polak przyznaje, że fakt, że dana firma jest sponsorem spowodował, że zainteresowali się jej ofertą. Najbardziej znanym sponsorem w Polsce jest Orlen – wynika z badania Sponsoring Monitor 2018 ARC Rynek i Opinia.

Konsumenci mają świadomość tego, że firmy decydują się na sponsoring po to, by polepszyć swój wizerunek (84%). Dostrzegają również pozytywny wpływ sponsorów na rozwój sportu i kultury. Połowa badanych lepiej ocenia firmy zaangażowane w sponsoring sportu, 28% osób chętniej kupiłoby produkty firmy angażującej się w sponsoring.

 

Źródło: Sponsoring Monitor 2008 oraz 2018, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2009 i 2019

 

 

 

Numerem jeden w polskim sponsoringu jest Orlen, który jest najbardziej rozpoznawalnym sponsorem zarówno wydarzeń sportowych jak i kulturalnych. Markami, które poza Orlenem również znalazły się w pierwszej piątce w obydwu zestawieniach są Coca-Cola i Lotos.

Źródło: Sponsoring Monitor 2018, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2019

 

Najbardziej rozpoznawalni sponsorzy w podziale na branże (znajomość wspomagana)

Markami, które w ciągu ostatniego roku odnotowały najwyższy wzrost znajomości wspomaganej jako sponsorzy są mBank (+ 9 p.p.), PGE (+ 9 p.p.) oraz AXA Direct (+ 7 p.p.).

Banki:

  1. PKO Bank Polski (39%)
  2. ING Bank Śląski (27%)
  3. mBank (26%)

Firmy ubezpieczeniowe:

  1. PZU (60%)
  2. Allianz (25%)
  3. Aviva (24%)

Firmy paliwowe/ motoryzacyjne:

  1. Orlen (66%)
  2. Lotos (47%)
  3. Shell (31%)

Firmy telekomunikacyjne:

  1. Orange (59%)
  2. T-Mobile (50%)
  3. Play (47%)

Firmy energetyczne:

  1. PGE (58%)
  2. PGNiG (54%)
  3. Tauron (54%)

Firmy odzieżowe:

  1. Adidas (67%)
  2. Nike (62%)
  3. Reebok (47%)

 

– Sponsoring od wielu lat jest elementem krajobrazu marketingowego. Odbiorcy czy to sportu czy kultury mają świadomość, że firmy sponsorują ze względów wizerunkowych i sprzedażowych. Konsumenci wiedzą, jak duży i pozytywny  na rozwój poszczególnych dyscyplin czy dziedzin sztuki jest wpływ środków pochodzących od sponsorów. Warto zwrócić uwagę, że porównując wyniki z 2018 roku z tymi sprzed 10 lat wyraźnie widać, że istotnie, o 11 punktów procentowych, zwiększył się odsetek osób, które są zdania, że sponsoring jest potrzebny do rozwoju sportu, zmalał zaś, o 4 punkty procentowe, odsetek osób, które uważają, że kultura potrzebuje sponsorów. Może to być sygnał, że badani są zdania, że wspieraniem kultury powinno zająć się państwo lub np. samorządy – komentuje Grzegorz Sygnowski, kierownik projektu z ARC Rynek i Opinia.   

Informacja o badaniu

Sponsoring Monitor to największe kompleksowe badanie na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce. Realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat, pozwala na obserwowanie trendów w powyższych obszarach. W 2018 roku zastosowano mix metod ilościowych – wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) z wykorzystaniem ogólnopolskiego panelu ARC Rynek i Opinia – epanel.pl. Zrealizowanych zostało N=1511 wywiadów CATI oraz N=3694 wywiadów CAWI. Struktura próby w obu badaniach odzwierciedla strukturę populacji Polski wg płci, wieku, województwa, wielkości miejscowości zamieszkania oraz wykształcenia.

 

JK