Tegoroczny wynik wspomnianych działań znacząco przewyższa rezultaty ubiegłorocznej zbiórki. W 2018 roku w ramach akcji udało się zgromadzić 358 ton żywności. Do tej edycji zbiórki przyłączyły się 24 Banki Żywności zrzeszone w Federacji Polskich Banków Żywności. Łącznie w wydarzeniu brało udział ponad 33 tysiące wolontariuszy stacjonujących w 400 miastach na terenie całego kraju. Pomoc żywnościowa trafi m.in. do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, samotnych rodziców i dzieci. W naszym kraju żyje około 1,6 mln takich ludzi, a dla wielu z nich pusty talerz stanowi przykrą codzienność. Banki Żywności już w tym tygodniu rozpoczęły przekazywanie żywności
– Sukces tegorocznej zbiórki bardzo nas cieszy. Naszą misją od wielu lat jest przekazywanie jedzenia potrzebującym. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie pomoc darczyńców. Te 381 ton zebranych artykułów spożywczych to setki tysięcy drobnych gestów życzliwości i zrozumienia wobec trudnej sytuacji innych ludzi, które składają się na realną pomoc – podkreśla Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
Wielkanocna Zbiórka Żywności ma charakter lokalny i była zorganizowana przez 24 Banki Żywności zrzeszone w Federacji Polskich Banków Żywności. Objęła prawie wszystkie województwa. Niezależnie od zbiórki, na co dzień wszystkie 31 Banków Żywności ratuje jedzenie przed zmarnowaniem – odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo artykuły i przekazują je potrzebującym. Ratowane w ten sposób produkty to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo czy mięso. Podczas zbiórek żywności Banki zachęcają do kupowania brakujących produktów, takich jak olej, mąka, cukier, makaron, ryż, konserwy czy słodycze, dbając w ten sposób o zapewnienie osobom potrzebującym pełnowartościowych posiłków.
Produkty ze zbiórki zostały przetransportowane do magazynów, gdzie są obecnie liczone, sortowane i pakowane w paczki. Stamtąd zostaną przekazane do lokalnych organizacji pomocowych. Dzięki temu osoby potrzebujące otrzymają wsparcie jeszcze przed świętami.
***
Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego, której misją od ponad 20 lat istnienia, jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i pomoc żywnościowa w Polsce. Zrzeszonych w Federacji 31 Banków Żywności specjalizuje się w pozyskiwaniu, transportowaniu i dystrybucji produktów żywnościowych. Organizacje są w stanie przyjąć i rozdysponować każdy rodzaj żywności, nawet z krótkim terminem przydatności do spożycia, w tym produkty świeże i wymagające warunków chłodniczych, spełniając przy tym wszystkie kryteria bezpieczeństwa. Banki Żywności dzięki codziennym działaniom na masową skalę, pozyskują średnio 80 000 ton jedzenia rocznie (dane z ostatnich 5 lat), które dystrybuują do ponad 1 600 000 najbardziej potrzebujących osób, za pośrednictwem 3500 organizacji pomocowych i instytucji społecznych. Żywność pochodzi m.in. od producentów, rolników, sieci handlowych i ze zbiórek żywności. Duża część produktów jest dystrybuowana w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Organizacja aktywnie działa również na rzecz niemarnowania żywności i zdrowego odżywiania poprzez edukację skierowaną do różnych grup społecznych, w tym kampanii społecznych i warsztatów. Banki Żywności w ciągu ostatniego roku przeprowadziły około 5.000 szkoleń i warsztatów.
JK