Energetyczny labirynt jest nową i ważną atrakcją Ogrodu Medytacji kompleksu hotelowego Manor House SPA – Pałac Odrowążów w mazowieckich Chlewiskach.
Labirynt w kompleksie Manor House SPA – dawniej posiadłości rodowej Odrowążów i jednej z najstarszych rezydencji ziemiańskich na ziemiach polskich (XII w.) – jest kopią wyjątkowego labiryntu znajdującego się w uważanej za najwspanialszą na świecie gotyckiej katedrze w Chartres we Francji. Wybudowana w XIII w. przez templariuszy katedra jest obrazem świata, odtwarza jego strukturę i matematykę. Wnętrze katedry, łącznie z labiryntem, zostało zaprojektowane jako alchemiczna ścieżka przemiany według zasad świętej geometrii. Centrum labiryntu (jego serce) to kwiat róży, symbol miłości i odrodzenia. Labirynt jednościeżkowy to święta przestrzeń, w której łączy się makro- i mikrokosmos, to, co na górze i to, co na dole. Labirynt ma moc transformacji świadomości, symbolizuje drogę życia człowieka do centrum jego istoty.
Medytacja labiryntu to medytacja w ruchu
Medytacja labiryntu jest praktyką uważności, samoobserwacji, doświadczania siebie tu i teraz. Jest doskonałym narzędziem rozwoju osobistego, pogłębiającym wiedzę o nas samych. Droga do środka oczyszcza umysł i otwiera serce, pozwala zintegrować ciało i duszę, pobudza również procesy samoleczenia, dzięki dobroczynnym energiom kosmicznym, które rezonuje labirynt.
– W labiryncie nie możesz się zgubić, możesz się jedynie odnaleźć – Hermann Kern.
Z labiryntu można korzystać indywidualnie, pojedynczo albo przemieszczać się w nim gęsiego. Zaczynamy od chwili koncentracji przy wejściu i ruszamy powoli wyznaczoną trasą. Oddychamy miarowo i spokojnie. Należy w spokoju i skupieniu przejść ścieżką labiryntu między liniami od wejścia do jego centrum. Droga do wewnątrz oczyszcza umysł z myśli, wspomnień, oczekiwań i sądów, otwiera serce i przygotowuje na to, co możemy otrzymać w centrum. Człowiek kroczący po rysunku labiryntu, a to zbliża się do środka, a to się od niego oddala, aż w końcu dociera do centralnego koła. Serce labiryntu to cicha, wewnętrzna przestrzeń, w której zawsze znajdujemy to, czego potrzebujemy w danym momencie. Kiedy się w nim znajdziemy, przystajemy na kilka minut. Warto usiąść i pomedytować. Można także wykonać układy runiczne lub inne ćwiczenia energetyzujące. Z labiryntu można wyjść na dwa sposoby: prosto w stronę wschodu słońca (w kierunku przeciwnym do wejścia), do nowego początku życia bez trzymania się ścieżek lub wracając tą samą ścieżką, którą przyszliśmy. Droga powrotna pozwala zintegrować doświadczenia i wrócić do świata zewnętrznego. Wyboru drogi dokonujemy intuicyjnie.
– Wejrzyj w siebie a będziesz widzieć Wszechświat i Boga – Tales z Miletu.
– Na Ogród Medytacji w rozległym, zabytkowym parku Manor House SPA składa się: Kamienny Krąg Mocy, spirala energetyczna, Ogród Zen – kopia słynnego ogrodu przy świątyni Roanji koło Kioto oraz Piramida Horusa. Punkty energetyczne znajdują się na małej i wielkiej ścieżce medytacji. Teraz dołączyliśmy kolejną atrakcję – replikę najważniejszego istniejącego labiryntu na świecie. Po przejściu całej ścieżki labiryntu nastąpi wzrost sił witalnych organizmu i powiększenie energetycznej aury. Jako najlepszy holistyczny hotel SPA stawiamy na harmonię ze sobą i otaczającym światem. Nasze Gabinety Bioodnowy specjalizują się w terapiach energetycznych, promujemy dobroczynne działanie bliskości przyrody i pozytywny wpływ sił natury na ludzki organizm. – mówi Grażyna Wrona, Prezes hotelu Manor House SPA, który jest nazywany Polskim Centrum Biowitalności.
Labirynt w katedrze w Chartres jest najbardziej znanym przykładem labiryntu średniowiecznego. Zbudowany w kształcie koła łączy romański podział na ćwiartki z nielinearną ścieżką, krążącą po wszystkich częściach labiryntu naprzemiennie, powodując poczucie, że nie można przewidzieć, w który kierunku podąży za chwilę. Przejście po labiryncie to znajdowanie odpowiedzi na pytania, odrzucanie tego co nieistotne, uspokojenie, równowaga, uniesienie, poznanie własnej istoty. Labirynt z Chartres odgrywa w ruchu medytacyjnym ogromną rolę. Medytacja labiryntu to poszukiwanie samego siebie na drodze życia, którą symbolizuje ścieżka labiryntu.
Więcej informacji o labiryncie z Chartres
Labirynt umieszczony w kamiennej posadzce gotyckiej katedry NMP w Chartres we Francji jest jedynym dużym, zachowanym oryginalnie, średniowiecznym labiryntem. Budzi więc zrozumiałe zainteresowanie i fascynację. Jest intepretowany jako droga zapraszająca do pielgrzymowania. Dla ludzi obdarzonych głęboką wiarą jest drogą medytacji, pozwalającą w czasie jej przejścia, na skierowaną w ciszy i skupieniu modlitwę do Boga.
Badania radiestezyjne wykazały, że w centrum labiryntu istnieje silne promieniowanie, zbiega się tam 14 cieków wodnych sztucznie przemieszczonych przez budowniczych katedry. 37 metrów poniżej Świętego Centrum katedry znajduje się tafla wody w studni druidów.
Labirynt powstał w pierwszych latach wznoszenia budowli wraz z posadzką katedry około roku 1200 między 3. a 4. filarem. Średnica labiryntu wynosi 12,89 m, a jego krawędź styka się prawie z podstawą filarów nawy głównej. Szerokość drogi wynosi 34 cm, a długość ścieżki wyznaczonej jasnymi kamieniami – 261,5 m. Drogę ułożono z 272 kamieni, które pochodzą z tego samego kamieniołomu, z którego wybudowano katedrę. Zewnętrzny kontur labiryntu zawiera 113 jasnych kamieni w kształcie zęba, a środek otoczony jest sześciopłatkowym kwiatem. Kontury ścieżki tworzą ciemne kamienie. Wejście do labiryntu znajduje się od zachodniej strony. Na wschód, do centrum prowadzi jedna droga wijąca się symetrycznymi zwojami, nagłymi zakrętami i zwrotami, zawartymi w jedenastu liniach. W średniowieczu pokutnicy przebywali drogę labiryntu na klęczkach w dwie godziny. Skupienie i wysiłek pozwalały na oderwanie się od rzeczywistości, na zatracenie poczucia czasu.
Więcej TUTAJ.