Marketing MIX Koronawirus, a rynek influencerów w Polsce

Koronawirus, a rynek influencerów w Polsce [badanie REACHaBLOGGER]

0

W drugiej połowie kwietnia REACHaBLOGGER – platforma umożliwiającą bezpośrednią współpracę pomiędzy Reklamodawcami i Influencerami przeprowadziła badanie na temat rynku influencerskiego dotkniętego skutkami epidemii. Winioski płynące z badania to umiarkowany optymizm co do obecnej sytuacji i nadzieja na silne odrodzenie współpracy z influencerami w przyszłości.  

Reklamodawcy zostali zapytani o to jakie zachodzą zmiany w ich bieżących planach influencer marketingowych w związku z epidemią. Blisko 40% z nich odpowiedziało, że nie zamierza wprowadzać większych zmian w swoim planie działania. Była to najczęściej wskazywana odpowiedź. Według twórców badania jest to  optymistyczna wiadomość dla całej branży reklamowej, która mocno została dotknięta skutkami kryzysu wywołanymi przez epidemię. Mimo to, prawie 30% ankietowanych informuje, że wstrzymało działania reklamowe z influencerami – to blisko 1/3. Natomiast 24,8% respondentów zamierza wkrótce rozszerzyć działania influencerskie, co również jest dobrą wiadomością dla branży.

Ciekawe wnioski popłynęły z odpowiedzi na pytanie o to, czy epidemia zmieni biznes influencerski w Polsce w roku 2020 względem roku 2019? W tym przypadku ta sama liczba osób (14,7%) wskazała, że rynek zmniejszy się o 30%, jak i to, że rynek zwiększy się o 30%. Wynik ten pokazuje jednocznacznie, że jeszcze za wcześnie na konkretne wnioski wysnuwane na przyszłość, bo sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i każdy odczytuje jej skutki na kolejne miesiące w inny sposób, niewątpliwie zależny od własnej, biznesowej sytuacji.

Czy decyzje jakie podejmują reklamodawcy odnośnie zakupów lub jakie mają oczekiwania wobec rynku, zależą od branż, które reprezentują? Tutaj też wynik był niejednoznaczny. Pesymistyczne oceny były formułowane w większości przez reklamodawców pracujących w następujący obszarach tematycznych: moda, uroda, zdrowie, przy czym pozytywne dokładnie w tych samych obszarach tematycznych.

Reklamodawcy optymistycznie patrzą w przyszłość, oczekując w przyszłym roku silnego wzrostu na rynku w stosunku do roku 2019. 16,1% z nich wskazało na 20% wzrost rynku influencerskiego, a 13,4% z nich na 30% wzrost, natomiast aż 12,1% z nich spodziewa się aż 50% wzrostu. Były to trzy najczęściej udzielane odpowiedzi.  

– Uważam, że rynek influencerski przejdzie przez pandemię koronawirusa prawie suchą stopą. Na chwilę obecną w czasie kwarantanny odczuwalne jest mniejsze zainteresowanie usługami influencerów z powodów zamrożenia budżetów reklamowych przez firmy, agencje i ich klientów. To zrozumiałe. Z każdym tygodniem, od rozpoczęcia luzowania restrykcji kwarantanny przez władze, będzie tylko lepiej. Zakładam, że większa część firm w Polsce musiała wstrzymać swoje plany reklamowe na ten rok, ale to nie znaczy, że z nich zrezygnowali. Maszyna ponownie ruszy, gdy wyjdziemy z kwarantanny. Ten czas zmusił niektóre firmy do przeniesienia swoich usług do internetu. Tym samym firmy te otworzą się na reklamę digital i dotrą również do influencerów – mówi Przemysław Mrożek, właściciel agencji e-Partnerzy Marketingowi.

Co dalej?

42,7% reklamodawców uważa, że co prawda epidemia wpłynie negatywnie na influencer marketing, ale po paru miesiącach sytuacja powinna się unormować. Zaledwie 12% ankietowanych nie spodziewa się żadnych istotnych zmian w biznesie influencerskim w latach 2020-21, natomiast 46% respondentów uważa, że w bieżącym roku zarobki influencerów spadną ze względu na epidemię. 26% twierdzi, że w 2020 roku w większości influencerzy zyskają biznesowo ze względu na epidemię, bo reklamodawcy przesuną część budżetów z mniej efektywnych kanałów. Całkowitą utratę dochodów influencerów ze względu na epidemię wyrokuje 14,7% ankietowanych. 

Badanie analizuje także zagadnienie, którzy influencerzy będą najchętniej wybierani do współpracy przez reklamodawców. Wedle niemal co trzeciego uczestnika badania (32,7%) w 2020 roku zyskają: medium, micro i nano influencerzy, kosztem: gwiazd i supergwiazd. Nadal jednak 10,7% respondentów uważa, że w 2020 roku zyskają: gwiazdy i supergwiazdy, kosztem: medium, micro i nano influencerów.

– Wielu celebrytów i topowych influencerów może stracić swoją pozycję w związku z panującą pandemią. Gwałtowne wzrosty konsumpcji social mediów zapewniają jeszcze większe zasięgi, ale również jeszcze głębszą weryfikację działań influencerów. Wystarczy popatrzeć na to, co się działo podczas Wielkanocy. Jedno nieprzemyślane instastories z rodziną czy wpis na Facebooku i z osoby powszechnie uwielbianej można, w ciągu kilku sekund, stać się obiektem hejtu. Wiarygodność influencerów jeszcze przed pandemią była mocno dyskusyjnym tematem, obecnie ta kwestia jedynie może się zaostrzyć – zaznacza Kamila Klimczak, Social Media Manager, Agencja Reklamowa Opus B.

Metryczka badania

Badanie zostało przeprowadzone w okresie 14-27 kwietnia 2020, wzięło w nim udział 150 respondentów – pracowników branży influencerskiej, zarówno ze strony klientów, agencji, którzy na co dzień zajmują się zakupem publikacji u influencerów, w różnych modelach zakupowych. Zdecydowana większość uczestników badania (tę opcję wskazało 66,4% ankietowanych) nawiązuje współpracę bezpośrednio. Platformy influencerskie są trzecim pod względem popularności kanałem współpracy z influencerami – zebrały około 31,5% wskazań w badaniu.

Prawie połowa ankietowanych w ciągu ostatniego pół roku nie współpracowała więcej niż z 5 influencerami. Około jedna trzecia respondentów współpracowała z 6 influencerami lub więcej w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Respondenci najczęściej współpracowali z instagramerami (69,6% wskazań), blogerami webowymi (55,1% wskazań) oraz właścicielami kanałów facebookowych (52,9% wskazań).

Wśród ankietowanych najpopularniejsze kategorie tematyczne to: moda (25,9% wskazań) i uroda (25,2%). Uczestnicy badania współpracują z twórcami ze wszystkich kategorii, ale najpopularniejsze są współprace z influencerami posiadającymi pomiędzy 10 001 a 100 000 followersów / unikalnych użytkowników (46% wskazań) oraz z influencerami posiadającymi pomiędzy 1 000 a 10 000 followersów / unikalnych użytkowników (42,7% wskazań).

Dominującym celem współprac jest product / brand awarenes (60,3% wskazań) ale widać, że pozostałe cele są silnie obecne w polu zainteresowania reklamodawców. Warto przy tej okazji przypomnieć, że jednoczesne korzystanie z wielu celów czy korzyści, powoduje, że influencer marketing jest jeszcze bardziej efektywnym kosztowo kanałem reklamowym. Uczestnicy badania oceniają dość wysoko poziom profesjonalizmu influencerów. Największa liczba wskazań, to 7/10 (23,7 wskazań), a druga w kolejności, to 8/10 (20,9% wskazań).

Źródło: REACHaBLOGGER 

Prezentację z pełnymi wynikami badań można pobrać TUTAJ.

KL