Przedsiębiorcom przyszło się zmierzyć z sytuacją, której się nie spodziewali. Dotychczasowa strategia komunikacji najpewniej nie zakładała wybuchu pandemii, więc nagle stała się nieaktualna. To doprowadziło do konieczności podejmowania wielu decyzji, mimo oczywistych wątpliwości. O tym, czy w niepewnych czasach warto inwestować w wideo mówi Anna Woźniak, Marketing Manager w Mova Film.
W czasie kryzysu odpowiednia komunikacja jest szczególnie ważna, zarówno ta zewnętrzna, jak i wewnętrzna. Jedną z najskuteczniejszych form komunikacji jest właśnie wideo marketing oraz wideo employer branding. Oto kilka przykładów i inspiracji, jak wideo może pomóc Twojej firmie w dobie kryzysu.
Jeśli oferujesz złożony produkt lub kompleksową usługę, to z pewnością duże znaczenie w procesie sprzedaży mają bezpośrednie spotkania z doradcą czy konsultantem, które stały się obecnie utrudnione. W wielu branżach sprzedaż przenosi się teraz niemal całkowicie do internetu. Najwyższy czas, aby zadbać o dopracowanie swoich kanałów sprzedaży online.
Twojemu potencjalnemu klientowi prawdopodobnie nie będzie się chciało czytać informacji na temat Twojego produktu lub usługi. A przedzieranie się przez długie opisy działania po prostu go zniechęcą. Możesz jednak zaoszczędzić jego czas i zapoznać z Twoim produktem lub usługą za pomocą animowanego video explainera.
Takie krótkie wideo jest w stanie w przystępny sposób objaśnić nawet skomplikowane zasady działania, zaprezentować właściwości i zalety, a to wszystko w przejrzystej i przekonującej formie.
Sprzedaż stacjonarna została zawieszona lub ograniczona, a Klient pozbawiony fizycznego kontaktu z produktem jest mniej chętny do dokonania zakupu. Nie może go dotknąć, przyjrzeć się z bliska. Aby podjąć decyzję, potrzebuje znacznie więcej informacji, niż dotychczas.
Możesz pokusić się o stworzenie długich i szczegółowych opisów lub zamieścić zdjęcia na stronie internetowej.
Ale możesz też zaprezentować produkt w formie wideo lub fotorealistycznej animacji 3D. To chyba najlepszy sposób na to, aby klient poczuł się, jakby oglądał produkt na żywo, zobaczył detale i poczuł więź, jak w przypadku kontaktu bezpośredniego.
A może oferujesz coś, co trudno zademonstrować, bo często powstaje dopiero na zamówienie klienta? W takich przypadkach świetnie sprawdzi się wizualizacja 3D. Daje ona ogromne możliwości. Możesz oprowadzić klienta po niewybudowanym jeszcze osiedlu, pokazać jak może prezentować się luksusowy apartament, meble kuchenne, przestrzeń biurowa lub skrojona na miarę instalacja… Tak naprawdę możesz pokazać wszystko, ogranicza Cię tylko wyobraźnia.
Pokaż swoim klientom, jak kreatywnie mogą wykorzystać Twoje produkty w swoich domach. Gotowanie, prace artystyczne, remontowe, naprawcze… Zainspiruj ich za pomocą wideo eksperckiego, poradnika lub wideo-testów.
Content wideo możesz zamieścić na swojej stronie internetowej, blogu, czy w mediach społecznościowych.
Taka forma jest niezwykle angażująca i budująca trwałą relację z odbiorcami. To coś więcej, niż reklama, to dawanie klientom konkretnej wartości.
Kiedy większość pracowników pracuje zdalnie, trudniej zapanować nad sprawną organizacją w firmie. Szczególnie, jeśli tryb home office został wprowadzony spontanicznie, w odpowiedzi na kryzysową sytuację.
Przekazywanie nowych wytycznych, wdrażanie w procedury, czy przeprowadzanie wewnętrznych szkoleń stało się znacznie utrudnione. I tu na pomoc przychodzi wideo.
Wiedza przyswajana jest efektywniej, kiedy poda się ją w atrakcyjnej formie. A wideo nie tylko dostarcza różnorodnych informacji w dość krótkim czasie, ale też działa na różne zmysły, co pozwala na skuteczniejsze utrzymanie uwagi i zainteresowania odbiorcy. Przyswajalność i zapamiętywalność treści zawartych w takim materiale też jest znacznie większa.
Obecna sytuacja to dla działów HR nie tylko wyzwanie organizacyjne. Warto zadbać o wzmocnienie lojalności pracowników, zmotywowanie ich i wsparcie. To ważne zarówno w przypadku firm, które przeniosły się w tryb pracy zdalnej, ale też tych, które ze względu na specyfikę swojej branży, muszą kontynuować pracę stacjonarnie.
Materiał wideo niesie ze sobą odpowiedni bagaż emocjonalny i może skutecznie wspomóc działania employer brandingowe.
W czasie pandemii wiele firm zdecydowało się na komunikację o charakterze społecznym.
Jeśli prowadzicie działania CSR, to nie pozwól, aby pozostało to niezauważone.
Materiał wideo nie tylko wesprze Twoją firmę w umacnianiu wizerunku społecznie odpowiedzialnej, ale również przyczyni się do szerzenia trendu pomocy i odpowiedzialności.
Bo dobro napędza dobro.
Więcej informacji: http://movafilm.com/pl/
KL