Marketing MIX Reklama outdoorowa w 2020 roku oczami agencji Albedo Marketing

Reklama outdoorowa w 2020 roku oczami agencji Albedo Marketing

148
0
  • Zmienił się jednak nie tylko sposób komunikacji, ale również sama treść. Więcej uwagi poświęcaliśmy trosce o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych. Tą zmianę widać było również w kanałach OOH. 
  • Podczas pierwszej fali COVID-19, nikt nie był przygotowany na wprowadzanie mocnych ograniczeń. Lockdown zmniejszył codzienny ruch na ulicach, a to sprawiło, że reklama zewnętrzna straciła na swojej sile i aktualności.
  • W trakcie pandemii żyliśmy jeszcze bardziej online. Z jednej strony głodni spotkań będziemy chcieli oderwać się od smartphona, a z drugiej świat digitalu przyzwyczaił nas do szybkich odpowiedzi tu i teraz.

O trendach, najlepszych kampaniach, tym co przyniósł 2020 i czego możemy oczekiwać w reklamie zewnętrznej 2021 mówi Katarzyna Mikołajczak Strategy Planner w Agencji Albedo Marketing.

1) Trend roku

Ciężko określić to trendem, ale na usta ciśnie się słowo pandemia. Zmieniła w naszym codziennym życiu wiele, w tym również sposób komunikacji. Spotykaliśmy się online, urządzaliśmy imprezy i koncerty online. Online spędziliśmy również dwa ważne dla nas święta. Zmienił się jednak nie tylko sposób komunikacji, ale również sama treść. Więcej uwagi poświęcaliśmy trosce o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych. Tą zmianę widać było również w kanałach OOH. Billboardy i citylighty stały się nie tylko miejscem reklamowym, ale również ważnym nośnikiem informacji.

Pojawiały się na nich komunikaty związane z dbaniem o higienę, ze zdrowiem czy bezpieczeństwem. Wyrażające podziękowania dla medyków w trudnej walce, oraz takie, które dodawały nam na co dzień po prostu otuchy.

Drugim ważnym trendem jest na pewno ekologia i jej rosnąca świadomość. Wykorzystywanie nośników OOH jako uzupełnienia otoczenia, to kierunek, który mam nadzieję zostanie z nami na długo i stanie się jego integralną częścią

2)  Najlepsza kampania/kampanie na nośnikach OOH roku 2020?

#SendingLove. Kampania, która połączyła ponad 70 firm i 153 miasta na całym świecie. Akcja opierała się o User Genereted Content, czyli treściach stworzonych i opublikowanych przez użytkowników. Każda osoba wchodząc na dedykowaną stronę mogła zamieścić na niej zdjęcie przedstawiające ręce splecione w serce i wybrać dowolny kraj, do którego chciała przesłać życzenia. Po akceptacji zdjęcie pojawiało się na cyfrowych nośnikach – czasem na drugim krańcu świata. Sprawiając tym samym, że pomimo lockdownu mogliśmy przekazać innym swoje wsparcie i dodać wzajemnie otuchy

Na wyróżnienie zasługują również wszystkie działania, które zmieniły postrzeganie OOH jako reklamę sensu stricte. Tym bardziej, że już jakiś czas temu coraz więcej konsumentów zwracało uwagę na zaśmiecanie ulic reklamami. Zmiana myślenia o wykorzystywaniu tych formatów może przywrócić ich pozytywny odbiór. Świetnym przykładem jest mural z budkami dla ptaków w Gdyni. 

Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

3)  Największa porażka/rozczarowanie?

Pozwolę sobie tutaj na powtórzenie: pandemia. Podczas pierwszej fali COVID-19, nikt nie był przygotowany na wprowadzanie mocnych ograniczeń. Lockdown zmniejszył codzienny ruch na ulicach, a to sprawiło, że reklama zewnętrzna straciła na swojej sile i aktualności.

Jednak zgodnie z założeniem, że po każdej burzy wychodzi słońce, widać, że to co na początku było ogromną stratą, może paradoksalnie przyczynić się do szybszego rozwoju OOH, w szczególności w kwestii cyfrowej reklamy zewnętrznej.

4) Perspektywy rozwoju/trendy na 2021?

Wszystkie działania proekologiczne. Myśląc o reklamach out of home tym bardziej musimy zacząć zwracać uwagę, w jaki sposób wpisują się one w otaczającą przestrzeń, oraz jaki wpływ mogą mieć na środowisko. Rozwój cyfrowej reklamy zewnętrznej, którą pandemia chcąc nie chcąc przyspieszyła. W trakcie pandemii żyliśmy jeszcze bardziej online. Z jednej strony głodni spotkań będziemy chcieli oderwać się od smartphona, a z drugiej świat digitalu przyzwyczaił nas do szybkich odpowiedzi tu i teraz.

Katarzyna Mikołajczak. Strategy Planner w Agencji Albedo Marketing. Od 6 lat związana z branżą reklamową. Specjalizuje się w działaniach B2C, szczególnie w promocjach sprzedaży, opracowując wielokanałową strategię komunikacji dla kluczowych klientów agencji. Pracowała m.in. dla Nestle, Mastercard, Whirpool, Danone, 3M, Ikea, McCormik, Henkel. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Strategii Marki SAR.