Logo

Event MIX

Spotkanie Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń ze stroną rządową

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń spotkała się 14 stycznia 2021 r. z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii: Olgą Semeniuk i Andrzejem Gutem-Mostowym. Podczas spotkania poruszono najważniejsze branżowe tematy.

Skuteczności tarczy PFR 2.0 dla branż zamkniętych z sektora spotkań i wydarzeń

– Analizując od tygodni założenia programu, zdecydowanie nie podzielamy optymizmu MRPiT w ocenie liczby firm, które zakwalifikują się do pomocy z tarczy PFR 2.0. Chętnie porównamy nasze wyliczenia z danymi ministerstwa, PFR i BGK, tuż po pierwszych dniach od uruchomienia tarczy. Jest otwartość na dialog i wspólną analizę, gdyby jednak potwierdziły się nasze obawy, że program nie zadziała dla 70% firm z naszego sektora – relacjonują przedstawiciele Rady Przemysłu Spotkań.

Dodatkowe kody w Tarczy Branżowej 6.0 i PFR2.0

– Nie otrzymaliśmy żadnych nowych informacji w temacie możliwości rozszerzenia listy kodów, mogących się ubiegać o wsparcie z Tarczy 6.0. – dodają przedstawiciele Rady – Dla przypomnienia: od tygodni wnioskujemy uparcie o dopisanie do niej dodatkowych kodów, w tym 72.19.Z, 73.11.Z, 55.10. 55.20, czy 2 pomijanych kodów z branży targowej – 52.29.C i 68.20.Z. Na zachętę zaproponowaliśmy warunek wyższego progu spadków przychodów min. 70%, żeby uwiarygodnić pulę firm, które tej pomocy potrzebują. Olbrzymi ich procent to JDG, które są co do zasady wykluczone z pomocy PFR, a na liście kodów do Tarczy 6.0 ich nadal nie widnieją.

Przedłużony lockdown – przedłużona pomoc z Tarczy 6.0? Czy nasze państwo na to stać?

– Tarcza 6.0 objęła tylko część PKD i dotyczyła tylko listopada 2020 r., mamy połowę stycznia 2021 r. i dalsze przedłużenie obostrzeń. Dostaliśmy zapewnienie, że podawane medialnie daty zakończenia obostrzeń są niepotwierdzone. Wszystko zależy od aktualnej sytuacji epidemicznej – relacjonują przedstawiciele Rady.

– Pani Minister zachęcała nas równocześnie do sięgania po finansowe instrumenty pomocowe BGK i ARP, choć wiemy już po grudniu, że większość wniosków składanych przez nasze firmy jest odrzucana. Ministerstwo obiecało przyjrzeć się temu procesowi, żeby te statystki poprawić – dodają.

Plan odmrażania branż równoległy z narodowym programem szczepień?

Nadal nie mamy informacji, co będzie się działo po 31 stycznia 2021 r. Rządowy sztab kryzysowy ma w przygotowaniu etapowe procedury na odmrażanie gospodarki – szczegóły powinny pojawić się w przyszłym tygodniu. Priorytetem dla rządu jest jak najszybsze wyszczepienie społeczeństwa i obniżenie statystyk nowych zachorowań, na tej podstawie będzie zatwierdzany plan otwierania branży spotkań i znoszenia obostrzeń.

Włączenie branży eventowej i targowej do programu szczepień

Pozytywnie została odebrana deklaracja Rady, dotycząca włączenia branży eventowej i targowej do wsparcia realizacji programu szczepień.

Turystyczny Fundusz Zwrotów/ Turystyczny Fundusz Pomocowy

– Ponownie podkreśliliśmy, że są środki i jest narzędzie zabezpieczające środki naszych klientów w przypadku kolejnych odwołań imprez. Tymczasem od października nie możemy ich używać. Otrzymaliśmy potwierdzenie, że prace trwają i są konsultowane z UE – wylicza Rada.

Zielone światło na organizację kongresów/konferencji/targów
Nasza pilna prośba o zielone światło na organizację kongresów/konferencji/targów medycznych (wydarzenia kierowane do wyszczepionej w pierwszej kolejności grupy społecznej) spotkała się z zainteresowaniem i intencją przedstawienia tego pomysłu w rządzie – podkreślają przedstawiciele Rady.

Długofalowy program wsparcia przemysłu spotkań i odbudowy popytu.

– Podtrzymaliśmy naszą propozycję stworzenia bonu targowo-kongresowego/eventowego, na wzór Bonu Turystycznego. Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy potwierdził, że od kilku tygodni trwają dyskusje resortowe z rządem dotyczące rozwiązań wspierających firmy na czas odbudowy – podsumowują przedstawiciele Rady.

Rada Przemysłu Spotkań w drodze dalszych konsultacji będzie pracowała nad dalszymi pomysłami na fundusze wsparcia/ bony eventowe, które będą miały równie prospołeczny wymiar.

Na spotkaniu Radę Przemysłu Spotkań i Wydarzeń reprezentowali: Olga Krzemińska-Zasadzka (SOIT), Paula Fanderowska (SKKP), Beata Kozyra (PIPT), Żaneta Berus (SBE), Małgorzata Musiał (RPSiW), Łukasz Adamowicz (SOIT), Mikołaj Ziółkowski (SOIAR), J.J.Singh (IATA), Dominik Górka (KAE), Marcin Mączyński (IGHP).