Działania, będące efektem przemyślanej strategii, pozwalają z kolei wznieść się jeszcze szczebel wyżej, sprawiając, że konsument zacznie identyfikować się z marką. Tak zaawansowany proces wymaga oczywiście czasu i ma szczególne znaczenie w przypadku branży spożywczej, która w wyniku intensywnej realizacji zakupów żywności ściśle oddziałuje na przyzwyczajenia nabywców, a z drugiej strony jest wyjątkowo wrażliwa na ewolucję trendów.
Pandemia stosunkowo mocno wyśrubowała istniejące już wymogi, a także wykreowała zupełnie nowe w obszarach do tej pory ignorowanych. Podążanie z trendami to jedno, ale drugie, o wiele bardziej wymagające, jest ich kreowanie, na co czasem sam rynek nie jest jeszcze gotowy.
Wpływ EKO na wybory zakupowe
Konsumenci szczególnie teraz chętniej sięgają po ekologiczne produkty spożywcze. Niewiele wskazuje również na to, aby ten trend uległ w najbliższym czasie radykalnej zmianie. Prozdrowotne nawyki jednoznacznie wpływają na zakupowe wybory. Należy jednak pamiętać, że same zakupy to nie wszystko. Proekologiczna postawa przekłada się na określony sposób myślenia i postrzegania branży spożywczej. Już nie tylko modnie jest być eko-konsumentem, ale warto żywić przekonanie, że decyzje zakupowe mają wpływ na środowisko, a następnie skutecznie wcielić je w życie.
Świadomość ekologiczna rośnie na wielu płaszczyznach, a podmioty, które ignorują ten trend, są skazane na porażkę. Konsument nowej generacji wymaga odpowiedzialności za klimat oraz środowisko. Skrócenie łańcucha dostaw czy wykorzystywanie biodegradowalnych opakowań przez producentów stały się naturalnym standardem, wywierającym wpływ na korzystne relacje z wymagającymi odbiorcami. Globalny rynek żywności stoi u progu wielopłaszczyznowej transformacji. Zmiany klimatyczne przyspieszają, wyczerpują się złoża naturalne, a pandemia zapewne zostanie z nami na lata. Niewłaściwie dobrana dieta może negatywnie wpłynąć na kondycję zdrowotną, dlatego konsumenci nie tylko wsłuchują się w potrzeby własnego organizmu, ale również sięgają po żywność, która nie została poddana modyfikacji genetycznej.
Aromaty naturalne i roślinne kosztem sztucznych składników i barwników. Wybór jest prosty, tym bardziej, że według badania Innova Market Insights, świadomi konsumenci już w 2018 roku dążyli do szerokich zmian w obszarze produkcji, pakowania oraz etykietowania, napędzając jednocześnie trend tzw. czystych etykiet. Transparentność składu wprost przekłada się na wiarygodność producentów. Kupujący mają prawo wiedzieć, jaki jest skład pożywienia zarówno z pobudek zdrowotnych, jak i etycznych. Zrównoważony rozwój jest dziś obecny w świadomości konsumentów i producentów. Ekologiczna efektywność staje się priorytetem w zakresie pozytywnej zmiany w podejściu do ilości odpadów, a mówiąc wprost – marnowania żywności. Zintegrowane procesy produkcji wymagają najwyższych standardów na wielu płaszczyznach.
Czysta etykieta w parze z nową technologią HPP
Producenci nie są obojętni na potrzeby konsumentów, oczekujących krótkich i zrozumiałych wykazów składników, wysokiej jakości produktów bez sztucznych dodatków. Oferta produktów, nawet tych, które jeszcze niedawno nie wpisywały się w ten trend, również musi ewoluować. Z danych Innova wynika, że tak zwane opcje ekologiczne cieszą się największą popularnością w Ameryce Północnej i Europie. USA oraz Europa Zachodnia odpowiadają za niemal trzy czwarte światowych premier produktów organicznych, a także 58% wolnych od GMO w porównaniu z mniejszym niż 50% udziałem we wszystkich globalnych premierach produktowych.
Realny wpływ na branżę spożywczą wywierają również nowe technologie. Trendem, który także na naszym rynku coraz mocniej przebija się w świadomości konsumentów i producentów, jest paskalizacja, czyli najnowocześniejsza metoda utrwalania żywności wykorzystująca do tego wysokie ciśnienie, zwana również technologią HPP. Inaktywuje ona niebezpieczne patogeny psujące żywność i w odróżnieniu od tradycyjnych metod, nie pozbawia produktu części witamin i substancji odżywczych. Co najważniejsze, pozwala utrwalić produkt świeży bez żadnych konserwantów przy zachowaniu jego walorów smakowych, przedłużając życie świeżego produktu do 90 dni.
Jak to działa?
W paskalizacji wykorzystuje się jedynie prąd oraz wodę. Gotowy i zapakowany produkt umieszczany jest w szczelnie zamykanej komorze. Komorę wypełnia się wodą do momentu, aż wytworzy się w niej odpowiednie ciśnienie hydrostatyczne o mocy 6000 barów. W procesie mikroorganizmy i patogeny zostają zniszczone – bez uszczerbku w smaku, wyglądzie i wartościach odżywczych. Cały proces przebiega w przyjaznych witaminom niskich temperaturach, naturalnie wpisując się w obecne nurty. Dzięki temu taki produkt może dłużej pozostawać w niezmienionej formie na półce sklepowej oraz dostarczać odpowiednich doznań kulinarnych. Ponadto, w odróżnieniu od innych metod, pozwala na zachowanie walorów fizykochemicznych produktu, w tym poziomu witamin i mikroelementów. Sama technologia jest przyjazna dla środowiska. Obróbka żywności następuje w niskiej temperaturze oraz jest to proces bezodpadowy, który w mniejszym stopniu ingeruje w środowisko. Dodatkowo, przyczyniać się może do zmniejszenia skali marnowania żywności, czyli zero waste.
Świadomość trendów konsumenckich
Kolejnym, coraz bardziej zauważalnym trendem jest etnocentryzm konsumencki. Polega on na wybieraniu lokalnej żywności w miejsce transportowanej z zagranicy. Z badania PMR –„Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce” – dowiadujemy się, że 68% Polaków podczas zakupów stara się wybierać produkty pochodzenia polskiego. Jednocześnie pochodzenie produktów ma większe znaczenie dla klientów wrażliwych na cenę, kobiet, osób z niższymi zarobkami i mieszkającymi w gospodarstwach domowych.
Z perspektywy producentów, konsumenckie trendy są istotnym i cennym źródłem informacji. W 2019 r. więcej niż jeden na trzy nowe produkty wprowadzone na rynek żywności i napojów na całym świecie otrzymał jedno lub więcej oświadczeń o tzw. czystej etykiecie. Zmiany zdecydowanie skłaniają do refleksji, w co warto zainwestować, co zmienić lub obserwować.
Agnieszka Rembisz – Business Development Director, HPP TradeBridge. Ukończyła studia z zakresu międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych w Szkole Głównej Handlowej oraz studia licencjackie na kierunku handel zagraniczny w Wyższej Szkole Handlu i Prawa. Od ponad 25 lat związana z polskim sektorem rolno-spożywczym. Obecnie prowadzi działalność doradczą dla przedsiębiorców branży rolno-spożywczej w zakresie wykorzystania technologii HPP w przemyśle spożywczym oraz kierunków rozwoju działalności eksportowej i współpracy inwestycyjnej. Ekspert w zakresie oceny merytorycznej w ramach projektów Polskie Mosty Technologiczne.
Artykuł ukazał się w ostatnim wydaniu OOH magazine. Do pobrania TUTAJ.